۴ مهر ۱۳۸۹، ۰:۰۱
کد خبر: 4142302
T T
۰ نفر

با حضور رییس جمهور:

۴ مهر ۱۳۸۹، ۰:۰۱
کد خبر: 4142302
تصفیه خانه آب شرب آبادان روز دوشنبه به بهره برداری می رسد ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 89/07/04 اقتصاد.آبرسانی.دفاع 89 آبادان - به مناسبت سالروز شکست حصر آبادان (پنجم مهر)، وعده دکتر محمود احمدی نژاد به مردم آبادان درباره تامین آب شرب سالم و شیرین تحقق می یابد و ساکنان این خطه دلاورخیز به اتفاق رییس جمهور محبوب خود آب شیرین جاری در لوله های آبرسانی را نوشن جان می کنند.
طرح آبرسانی غدیر یکی ازطرحهای بزرگ ملی از نظر حجم و وسعت عملیات کاری است که با کارفرمایی سازمان آب و برق خوزستان، عملیات طراحی و اجرایی این طرح بزرگ توسط متخصصان قرارگاه خاتم الانبیا آغاز شد.
به گزارش خبرنگار ایرنا، در این طرح آب شرب ساکنان شهرستان آبادان مانند خرمشهر از محل آب های سد انحرافی تنظیمی پای پل کرخه و دز با ظرفیت 4/ 26دهم متر مکعب در ثانیه از دو منبع مجاز تامین می شود.
طرح آبرسانی غدیر که 13 تریلیون ریال هزینه اجرای آن است، درمجموع 21 شهر و 1200 روستا را در خوزستان از آب شرب سالم و پایدار برخوردار می کند به گزارش روابط عمومی سازمان آب و برق خوزستان، با بهره برداری کامل از طرح غدیر که بزرگترین طرح آبرسانی کشور از نظر حجم کاری است، مشکل کمی و کیفی آب شرب چهار میلیون و 700 هزار نفر در مناطق شهری و روستایی 21 شهر کوچک و بزرگ استان خوزستان تا افق 1415 برطرف می شود.
بر اساس این گزارش این طرح با 675 کیلومتر لوله گذاری برای آبرسانی به شهرها و مناطق روستایی شش شهرستان استان خوزستان در دست اجرا است.
مجموع طول خطوط مستقیم انتقال آب در طرح غدیر، 320 کیلومتر است که مرحله دوم نصب خطوط لوله برای آبرسانی به شهرهای اهواز، دشت آزادگان، شادگان و افزایش ظرفیت آب مورد نیاز شهرهای آبادان و خرمشهر و مرحله نهایی تامین 24 مترمکعب آب بر ثانیه از آبگیر واقع در منطقه پای پل کرخه تا منطقه ام الدبس است.
در این طرح مشکلات کمی و کیفی آب شرب شوش، الوان، دشت آزادگان، دارخوین، هویزه، حمیدیه، رفیع، بستان، اهواز، ویس، شیبان، شیرین شهر، شادگان، آبادان، خرمشهر، ملاثانی، رامین، الهایی، چوئبده، اروندکنار، سوسنگرد و شهرک بهرام برطرف می شود.
فاز نخست طرح آبرسانی غدیر با بهره برداری از تصفیه خانه آب شهدای خرمشهر در سوم خرداد ماه امسال همزمان با بیست و هشتمین سالروز آزادسازی این شهر با حضور رییس جمهوری به بهره برداری رسید و مردم خرمشهر از نعمت آب شرب سالم و بهداشتی برخوردار شدند.
فاز دوم این طرح که از خرمشهر به آبادان است با احداث خط لوله به طول هشت کیلومتر و با بهره برداری ازتصفیه خانه طرح جامع آب ثامن الائمه (ع) آبادان روز پنجم مهرماه با حضور ریس جمهوری به بهره برداری می رسد و آبادانی ها نیز پس از سال ها چشم انتظاری آب شرین را از لوله های آب شهری نوشن جان می کنند.
* تصفیه خانه جامع آب شرب آبادان تحت نام ثامن الائمه (ع) فردا با حضور رییس جمهوری به بهره برداری می رسد.
این تصفیه خانه یکی از بزرگترین طرحهای حوزه آبرسانی وزارت نیرو است که عملیات ساخت آن از سال 84 آغاز شد و در دولت های نهم و دهم شتاب بیشتری گرفت و یکی از مهم ترین پروژه های عمرانی دولت دکتر احمدی نژاد در این شهرستان است.
رئیس هیات مدیره و مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب خوزستان روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به مشکلات آب شرب آشامیدنی آبادان گفت: با بهره برداری از طرح جامع تصفیه خانه شهری این شهرستان و پایان عملیات اجرایی طرح بزرگ غدیر مشکلات تامین آب شرب موردنیاز مردم به طور کامل رفع خواهد شد.
محسن پویا افزود: از آغاز اجرای طرح ساخت تصفیه خانه ثامن الائمه (ع) آبادان تا پایان سال 88، بیش از 390 میلیارد ریال برای انجام مراحل مختلف آن هزینه شده است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خوزستان ظرفیت تصفیه خانه جامع شهری آب ثامن الائمه آبادان را 180هزار مت ـر مکعب آب در شبان ـه روز اعلام کرد و گفت: با بهره برداری از این تصفیه خانه آب مورد نیاز 630 هزار نفر جمعیت تا سال 1410 تامین خواهد شد.
پویا با بیان اینکه آب مورد نیاز مردم آبادان اکنون از سه تصفیه خانه قدیمی تامین می شود، افزود: پس از پایان جنگ تحمیلی تاکنون هیچ تصفیه خانه ای در آبادان احداث نشده و اکنون این سه تصفیه خانه نیز پاسخگوی نیازهای شهری آبادان نیستند.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خوزستان اظهار داشت: میزان آب آشامیدنی توزیعی به شهرهای آبادان و اروندکنار و روستاهای اطراف در زمان حاضر به طور میانگین بین 95 تا 110 هزار متر مکعب در شبانه روز است. ک/4 642 /7103 /7102 شماره 567 ساعت 19:04 تمام
۰ نفر