۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۰، ۰:۰۱
کد خبر: 4039013
T T
۰ نفر
..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 90/02/30 سیاسی.آمریکا.لبنان.واکنش بیروت - جفری فیلتمن معاون وزیر خارجه آمریکا در امور خاورمیانه که پیش از این سفیر آمریکا در بیروت بوده است، پنجشنبه شب تحت تدابیر شدید و کم سابقه امنیتی و انتقاد و جنجال گسترده رسانه های این کشور وارد لبنان شد.
به گزارش ایرنا از بیروت، در همین راستا رسانه های مختلف لبنان روز پنجشنبه به تحلیل و تفسیر این سفر پرداختند.
روزنامه لبنانی السفیر در این خصوص نوشت: سفر فیلتمن که در شرایط بسیار حساس منطقه ای و محلی صورت می گیرد، سووال هایی را درباره اهداف واقعی این سفر به خصوص بعد از بیانیه اخیر سفارت آمریکا در بیروت که در آن موضع خود نسبت به دولت جدید لبنان را به میزان تعهد دولت به دادگاه بین المللی حریری منوط دانسته بود، برانگیخته است.
روزنامه النهار هم نوشت: سفر وی به لبنان در شرایط حساس منطقه ای و محلی، با توجه به افشاگری های پایگاه اطلاع رسانی ویکی لیکس از زبان جفری فیلتمن در میان طرفهای سیاسی لبنان غوغا به وجود خواهد آورد.
این روزنامه با اشاره به سلسله دیدارهای فیلتمن طی سفر به بیروت نوشت: وی در این سفر با معدود شخصیت های رسمی از جمله میشل سلیمان رییس جمهور لبنان، نبیه بری رییس مجلس نمایندگان، نجیب میقاتی نخست وزیر دیدار خواهد کرد و سایر دیدارهای او غیر رسمی خواهد بود.
النهار به نقل از منابع بلندپایه لبنانی ادامه داد: پیش بینی می شود سفر فیلتمن به لبنان در طرفهای سیاسی لبنان غوغا ایجاد کند و با توجه به عدم تشکیل دولت، تظاهرات اخیر فلسطینی ها در منطقه مارون الراس و نتایج حمله رژیم صهیونیستی به تظاهرکنندگان فلسطینی و همچنین سیر تحولات در سوریه سوال های جدی را پیرامون اهداف واقعی این سفر مطرح کند.
النهار ادامه داد: سفر فیلتمن به لبنان تحت شرایط امنیتی و استثنایی صوررت می گیرد و هدف این سفر با سفر قبلی وی که کوتاه مدت بود، اختلاف دارد. فیلتمن در آن سفر به از بین بردن تفاهم همکاری میان عربستان و سوریه پیرامون اوضاع در لبنان متهم شد.
از سوی دیگر منابع لبنانی در مصاحبه با تلویزیون او تی وی وابسته به حزب آزاد ملی به ریاست میشل عون درخصوص سفر جفری فیلتمن به لبنان گفتند: این مسئله که سفارت آمریکا در بیروت با صدور بیانیه ای موضع خود درخصوص دولت آینده لبنان را به نحوه برخورد این دولت با دادگاه بین المللی حریری ربط داده است، کافی است تا میشل سلیمان رییس جمهور لبنان و نجیب میقاتی نخست وزیر لبنان را به اقدام سریع بمنظور تشکیل دولت وادارند.
از سوی دیگر شیخ احمد قبلان از علمای مطرح شیعی لبنان در مصاحبه با ایرنا درباره سفر معاون وزیر امور خارجه آمریکا به لبنان گفت: سفر فیلتمن با توجه به شرایط حساس و دقیق این کشور و منطقه در چهارچوب تلاش آشکار آمریکا در دخالت و اعمال فشار علیه برخی مسوولان لبنانی است و ما ثمره این تلاش ها را در مسئله عدم تشکیل دولت و قطع کردن همه راهکارها برای ارتباط مجدد میان گروه های لبنانی مشاهده می کنیم.
خاورم 1030**2023* شماره 049 ساعت 08:07 تمام
۰ نفر