۲۸ فروردین ۱۳۸۶، ۰:۰۱
کد خبر: 10502749
T T
۰ نفر
ویندوز اکس پی (XP) بعد از هفت سال، به کار خود پایان خواهد داد .............................................................
تهران، خبرگزاری جمهوری اسلامی 28/01/86 خارجی.علمی.ویندوز.اکس پی.
ویندوز اکس پی (XP) بعد از هفت سال، به کار خود پایان خواهد داد و از ژانویه سال 2008 (دی 86) دیگر سیستم عامل ویندوز"اکس پی" بر روی رایانه های جدید عرضه نخواهد شد.
به گزارش روز سه شنبه شبکه خبری بی بی سی ،"مایکروسافت" در حالی در نظر دارد فروش این سیستم عامل را متوقف سازد که بررسی ها نشان داده است مشتریان استقبال چندان گرمی از ویندوز "ویستا"، سیستم عامل جدیدی که به تازگی از سوی این شرکت ارائه شده، به عمل نیاورده اند.
یک نظرسنجی توسط موسسه تحقیقات بازاریابی "هریس اینتراکتیو" نشان داد که تنها ده درصد از افراد مورد پرسش، در آینده نزدیک قصد ارتقای سیستم ویندوز خود به ویستا را دارند.
مایکروسافت اعلام کرده که دیگر به شرکت های عمده سازنده رایانه نظیر "دل"، "اچ پی" و "توشیبا" مجوز نصب سیستم عامل قبلی را بر روی رایانه های تولیدی صادر نخواهد کرد. البته مدیران این شرکت می گویند که پشتیبانی از ویندوز اکس پی همچنان ادامه خواهد یافت.
ویندوز اکس پی بازنشسته می شود تا راه را برای ویندوز ویستا باز کند که نسخه های متفاوتی از آن برای مصارف متفاوت مشتریان عرضه شده است.
با این حال، نتایج یک نظرسنجی نشان می دهد که ویستا هنوز موفق به جذب شمار قابل توجهی از مشتریان بالقوه نشده است.
این مطالعه که بر روی دو هزار و 223 کاربر اینترنت در آمریکا انجام شد، نشان داد با وجود آنکه 87 درصد از آنها درباره سیستم عامل جدید شنیده اند، تنها 12 درصد از آنهایی که از عرضه ویندوز ویستا اطلاع داشته اند، قصد نصب آن بر روی رایانه خود را داشته اند.
با اینکه این بررسی نشان داده است که برخی از مردم قبل از خرید رایانه منتظر عرضه ویندوز ویستا بوده اند، 60 درصد نیز اظهار داشته اند که عرضه این سیستم تاثیری در برنامه خرید آنها نداشته است.
این یافته ها همچنین نشان می دهد که 79 درصد از پرسش شوندگان از ویندوز اکس پی در رایانه های خانگی خود استفاده می کنند. مایکروسافت امیدوار است تا مردم را به خرید سیستم عامل خود ترغیب کند.
بی بی سی در ادامه افزود: کسانی که برنامه آزمایشی ویندوز ویستا را نصب کرده بودند از اول ژوئن (خرداد) دیگر قادر به استفاده از آن نیستند.
میلیونها نفر نسخه آزمایشی ویندوز ویستا را بر روی رایانه های خود نصب کرده اند تا از کم و کیف این سیستم عامل آگاه شوند و در ضمن به مایکروسافت برای بهینه سازی آن کمک کنند.
مدیر نوآوری نرم فزاری مایکروسافت گفته است که از تاریخ اول ژوئن مشتریان باید تصمیم بگیرند که آیا می خواهند سیستم خود را به ویستا ارتقا دهند یا به استفاده از سیستم عامل قبلی خود بازگردند.
اما مشکل اینجاست که نسخه آزمایشی ویستا به کاربران اجازه نمی دهد به طور مستقیم به نسخه پیشین ویندوز برگردند. آنها یا مجبورند دوباره سیستم کامل قبلی را نصب کنند یا اینکه نسخه "نهایی" و کامل ویستا را بخرند.
ویستا در شش نسخه عرضه شده است. سه نسخه برای کاربران خانگی، دو نسخه برای کارهای حرفه ای و تجاری و یک نسخه برای بازارهای خاص.
ویندوز اکس پی که در اکتبر 2001 عرضه شد، یکی از محبوبترین سیستم های عامل رایانه در جهان به شمار می رود که گفته می شود بیش از 400 میلیون نسخه از آن در حال استفاده است.
صویر/3450/1448/1506 شماره 025 ساعت 09:16 تمام انتهای پیام N28.16-09-12
۰ نفر