• مقررات ناپایدار بیش از تحریم ها به صادرات غیرنفتی آسیب می زند

  مقررات ناپایدار بیش از تحریم ها به صادرات غیرنفتی آسیب می زند

  پژوهش > اقتصادیتهران- ایرنا- دبیر کل کنفدراسیون صادرات می گوید اتخاذ تصمیمات غیرکارشناسی و غیاب بخش خصوصی در روند تصمیم سازی های مربوط به تجارت، مشکلاتی ایجاد کرده که ارتباطی با شرایط سیاست خارجی ندارد.

 • درجهان عرب چه خبر است

  درجهان عرب چه خبر است

  پژوهش > سیاسیتهران- ایرنا- مرگ عجیب محمد مرسی، رئیس‌جمهور سابق مصر، در جلسه محاکمه، هرچند عده‌ای را غمگین و عده‌ای را خوشحال کرد ولی فارغ از این غم و خوشحالی، به آنچه مایه عبرت است باید اندیشید.

 • حفاظت ایران از اوپک

  حفاظت ایران از اوپک

  پژوهش > سیاسیتهران- ایرنا- شش روز مانده به تاریخ رسمی صد و هفتاد و ششمین کنفرانس وزرای اوپک در وین، هنوز معلوم نیست این اجلاس در زمان مقرر برگزار می‌شود یا خیر.

 • پرسش‌هایی پیرامون نو اصولگرایی

  پرسش‌هایی پیرامون نو اصولگرایی

  پژوهش > سیاسیتهران- ایرنا- محمدباقر قالیباف، چهره سرشناس اصولگرا، در آخرین کنش سیاسی‌اش، ضمن دعوت از جوانان انقلابی برای حضور در صحنه سیاست و مخصوصاً انتخابات آینده مجلس شورای اسلامی، از مفهومی به‌نام نواصولگرایی رونمایی کرده است. قبلاً در جرگه اصلاح‌طلبان، دکتر محمدرضا تاجیک از مفهومی مشابه تحت عنوان نواصلاح‌طلبی، سخن به میان آورده بود.

 • شریعتی؛ غرب‌شناس یا غرب‌ستیز

  شریعتی؛ غرب‌شناس یا غرب‌ستیز

  پژوهش > ایرنامقالهتهران -ایرنا- ۲۹ خرداد هر سال فرصتی فراهم می‌شود تا یادی از زنده‌یاد «دکتر علی شریعتی» بکنیم و به بازخوانی «آموزه‌ها و میراث» او بپردازیم. به‌عنوان یک ایرانی مسلمان که خود را علاقه‌مند و در حلقه جریان «نواندیشی دینی» می‌دانم، بر این باورم که در بررسی جریان روشنفکری ایران، نقش و جایگاه «شریعتی» ویژه است و به تعبیر زنده‌یاد «دکتر حمید عنایت»، در ۱۵۰ سال اخیر، شریعتی از تأثیرگذارترین روشنفکران ایرانی بوده است.

 • در فضای تحریم، «فرهنگ» صنعت نجات است

  «ایران» در میزگردی با حضور مدیران و کارشناسان، موضوع اقتصاد فرهنگ را به بحث می گذارد؛

  در فضای تحریم، «فرهنگ» صنعت نجات است

  پژوهش > ایرنامقالهتهران- ایرنا- اقتصاد فرهنگ وهنر در ایران هنوز با چالش‌های جدی مواجه است. این در حالی است که کشورهای پیشرفته و حتی در حال توسعه، بخشی از سرمایه‌های ملی کشورشان توسط صنایع خلاق تأمین می‌شود و اقتصاد فرهنگ وهنر در کشورشان تبدیل به صنعت شده است.اما در ایران هنوز نفت و کشاورزی حرف اول را می‌زند. نه مجلس و نه سازمان برنامه و بودجه اقتصاد فرهنگ وهنر را در کنار سایر صنایع قرار نداده‌اند و به قولی هرگاه از این موضوع حرفی به میان آمده یا آن را نادیده انگاشته‌اند یا اینکه رسیدگی به آن را دائماً به تعویق انداخته‌اند.

 • ایران در کاهش تعهداتش ذیل برجام بلوف نمی زند

  عزم راسخ تهران به توسعه توانایی هسته ای اش

  ایران در کاهش تعهداتش ذیل برجام بلوف نمی زند

  پژوهش > ایرنامقالهتهران-ایرنا- دیپلماسی ایرانی می نویسد: چه شد طرف های غربی غنی سازی ما را پذیرفتند؟ آنها ما را بر سر این کار تحریم کردند. تحریم آنها سبب شد تا خودمان دست به کار شویم. وقتی که دیدند خودمان توانستیم روی پای خودمان بایستیم و غنی سازی انجام دهیم، بدون این که نیاز به کمک آنها داشته باشیم، کوتاه آمدند و غنی سازی ما را به رسمیت شناختند. حالا هم باید خودمان رآکتور بسازیم. وقتی خودمان رآکتور ساختیم، آنها می فهمند دیگر تحریمشان اثر ندارد، آن موقع مجبورند که ما را در این زمینه هم به رسمیت بشناسند.

 • پروتکل

  پروتکل

  پژوهش > ایرنامقالهتهران ایرنا- بهروز پورسینا در روزنامه مردم سالاری می نویسد: واژه پروتکل «Protocol» که یک کلمه انگلیسی است از جمله واژه‌های بسیار مهم در مناسبات و شیوه اداره و مدیریت در جهان امروز است.

 • پرسش‌های باقی‌مانده از یک قتل در زندان فشافویه

  پرسش‌های باقی‌مانده از یک قتل در زندان فشافویه

  پژوهش > سیاسیتهران- ایرنا- بعدازظهر روز دوشنبه ۲۷ خرداد خبرگزاری میزان اطلاعیه سازمان زندان‌ها درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی در زندان فشافویه را منتشر کرد. واکنش سازمان زندان‌ها برای توضیح و روشنگری درباره چگونگی وقوع این قتل فجیع در محیط زندان جای قدردانی دارد. اما در این اطلاعیه دو پرسش اساسی و مهم شاید به این دلیل که پاسخ آنها خارج از حدود اختیارات سازمان زندان‌هاست، مبهم و بدون پاسخ مانده است.

 • پایان‌نامه‌ها بر اساس نیاز جامعه نیست

  پایان‌نامه‌ها بر اساس نیاز جامعه نیست

  پژوهش > اجتماعی - فرهنگیتهران- ایرنا- ایجاد ارتباط بیشتر بین دانشگاه و صنعت یکی از دغدغه‌های مداوم و آرزوی دیرینه مسئولان کشور بوده و هست. در این رابطه، نکته‌ای که همواره مطرح می‌شود این است که هر ساله هزاران رساله و پایان نامه دکتری و کارشناسی ارشد توسط دانشجویان تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌ها تدوین می‌شود. اما اکثر پایان نامه‌ها در راستای نیازهای کشور نیستند.

 • جهان عرب جولانگاه صهیونیست ها نخواهد شد

  جهان عرب جولانگاه صهیونیست ها نخواهد شد

  پژوهش > سیاسیتهران- ایرنا- مایک ایونس، بنیانگذار مرکز میراث صهیونیسم در جریان یک اجلاس رسانه‌ای در نیویورک فاش کرد بن سلمان ولیعهد سعودی و بن‌زائد ولیعهد امارات بسیار بیشتر از برخی صهیونیستها از اسرائیل حمایت می‌کنند.

 • یک بستر و دو رویا

  یک بستر و دو رویا

  پژوهش > سیاسیتهران- ایرنا- نقش اصولگرایان در این ماجرا چگونه است؟ طبعاً اگر اصولگرایان به عنوان یک جناح سیاسی مدنظر باشند، نقشی ندارند، یا حداقل تاکنون ادعایی در این‌باره مطرح نشده است. ولی اگر منظور وضعیت سیاسی یا عملکرد سیاسی گذشته این جناح یا نهادهای دست‌اندرکار این‌گونه مسائل و ذهنیتی که مردم در این‌باره دارند، مورد نظر باشد، نقش آنان قابل چشم‌پوشی نیست.

 • طلوع دوبارة ایمان

  طلوع دوبارة ایمان

  پژوهش > ایرنامقالهتهران- ایرنا- من به لطف خدای بزرگ که از این‌همه محبت‌های اعجازگرش نسبت به خویش شرمنده‌ام و احساس آن، قلبم را به درد می‌آورد و روحم را از هیجان به انفجار می‌کشاند، بی‌آنکه شایستگی‌اش را داشته باشم، به راهی افتاده‌ام که لحظه‌ای از عمر را برای زندگی کردن و خوشبخت شدن حرام نمی‌کنم و توفیق‌های او ضعف‌هایم را جبران می‌کند و چه لذتی از این [بالاتر] که عمر ناچیزی که در هر صورتش می‌گذرد، این چنین بگذرد؟

 • فشارهای زنجیره‌ای علیه زنگنه

  فشارهای زنجیره‌ای علیه زنگنه

  پژوهش > سیاسیتهران- ایرنا- چندی است که فشارهای عجیبی از سوی برخی جریانات در مجلس به بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت دولت وارد می‌آید و آنها با این توجیه که کاری برای فروش نفت انجام نمی‌دهد و تعلل در حوزه دور زدن تحریم‌ها به زیان کشور تمام شده، طرح استیضاح وزیر نفت را تدوین کردند و اصرار دارند تا اعلام وصول شود.

 • فیل در تاریکی

  فیل در تاریکی

  پژوهش > سیاسیتهران- ایرنا- تحسین الگوی اسکاندیناوی و نسخه‌پیچی برای تقلید از آن فقط سرگرمی سرِ گل قالیِ برخی اقتصاددانان وطنی نیست. حکایت فیل و اتاق تاریکی است که خیلی‌ها را در دنیا به اشتباه انداخته است (۱) کار به جایی کشید که لارس لاک راسموسن، نخست‌وزیر کنونی دانمارک، سخنرانی‌اش در مدرسه سیاست‌گذاری دانشگاه هاروارد را به این موضوع اختصاص داد و سعی کرد درخصوص آن توضیحاتی ارائه کند.

 • آقای سفیر و شانس از دست رفته فرانسه

  آقای سفیر و شانس از دست رفته فرانسه

  پژوهش > سیاسیتهران- ایرنا- سفیر جدید فرانسه دوشنبه استوارنامه خود را به رئیس جمهوری کشورمان تقدیم کرد. رئیس جمهور هنگام دریافت استوارنامه سفیر جدید فرانسه در تهران جمله مهمی را بیان کرد که اروپا به ویژه فرانسه و آلمان باید درباره آن تأمل کنند: «فرصت اروپا برای جبران بسیار کوتاه است. شرایط کنونی حساس است و فرانسه همچنان فرصت دارد در کنار دیگر اعضای برجام و در فرصت بسیار کوتاهی که وجود دارد، نقش تاریخی خود را برای حفظ این توافق ایفا کند.»

 • واکاوی اقتصاد سیاسی صنعت خودرو و یغمای کودکی

  واکاوی اقتصاد سیاسی صنعت خودرو و یغمای کودکی

  پژوهش > اقتصادیتهران- ایرنا- «اقتصاد سیاسی صنعت خودرو ایران، چالش ها و راهکارها»، «گفتمان‌های فرهنگی و جریان‌های هنری ایران»، «حقوق اقتصادی، اجتماعی شهروندی در پرتو مبانی فقهی» و «یغمای کودکی» از مهمترین نشست هایی بود که هفته گذشته در کشور برگزار شد.

 • بدون فتوشاپ، بدون دستکاری رآکتوری که می‌گفتند قلبش با سیمان پر شده

  بدون فتوشاپ، بدون دستکاری رآکتوری که می‌گفتند قلبش با سیمان پر شده

  پژوهش > سیاسیتهران- ایرنا- پس از اجرایی شدن برجام انتشار تصویری که پر شدن رآکتور تحقیقاتی اراک با سیمان را نشان می داد، به سوژه داغ فضای مجازی تبدیل شد. آن عکسی که همه ما حداقل یکبار آن را دیده بودیم، تصویر دستکاری شده رآکتور تحقیقاتی اراک را نشان می‌داد که بعد از اجرای برجام پر از سیمان شده است.

 • تهران شهر زنان

  تهران شهر زنان

  پژوهش > اجتماعی - فرهنگیتهران- ایرنا- تهران شهری تک جنسیتی با ساختاری مردانه است، با نیم نگاهی به طراحی خیابان‌ها، معابر، وسائل حمل و نقل عمومی و سایر فضاها و زیرساخت‌های شهری و قیاس آن با بسیاری از کشورهای دیگر به این نتیجه می‌رسیم که گویی شهر تهران زنان را دوست ندارد و ساختارهای شهری با زنان نامهربانند.

 • در دریای خون

  در دریای خون

  پژوهش > اجتماعی - فرهنگیتهران- ایرنا- شاید بتوان گفت مصطفی چمران، مردی اسطوره‌ای بود از آن جهت که زندگی‌اش دائم در تلاطم بود. چمران آرام و قرار نداشت، حتی وقتی برای تحصیل در آمریکا بود. این بی‌قراری، او را از قلب عافیت و آسایش به جنوب لبنان کشاند تا مرهمی باشد برای دردهای شیعیان مظلوم آن کشور و همین بی‌قراری او را به ایران بازگرداند تا در بزرگترین انقلاب جهان در قرن بیستم نقش‌ آفرین باشد.

 • جدال بر سر یک توافق

  جدال بر سر یک توافق

  پژوهش > اقتصادی تهران- ایرنا- اوپک و متحدانش که شامل ۲۴ کشور تولیدکننده نفت هستند باید درباره سرنوشت توافق کاهش تولید و تمدید یا عدم تمدید آن در نیمه دوم سال ۲۰۱۹ تصمیم بگیرند.

 • رفتار دوگانه جامعه متناقض می‌سازد

  رفتار دوگانه جامعه متناقض می‌سازد

  پژوهش > اجتماعی - فرهنگیتهران- ایرنا- پروفسور حسین باهر جامعه شناس می گوید: آموزه‌هایی که امروز توسط برخی سلبریتی‌ها در جامعه ترویج می‌شود به دلیل ماهیت خشنی که دارد سبب افسردگی و رنجوری در بین جوانان جامعه شده است.

 • مرسی، بازیگر تراژدی سازش

  مرسی، بازیگر تراژدی سازش

  پژوهش > سیاسی تهران- ایرنا- در تحولات بیداری اسلامی مصری‌ها کمی دیرتر از تونسی‌ها، شعار «الشعب یُرید إسقاط النظام» (ملت سقوط نظام را می‌خواهد) را در خیابان‌ها سر دادند اما همیشه آنها اولین در میان عرب‌ها بودند؛ اولین کشور عربی که پس از پایان جنگ جهانی دوم، دولت مستقل تشکیل داد.

 • اصلاح ساختاری بودجه در گرو ایجاد درآمدهای پایدار

  اصلاح ساختاری بودجه در گرو ایجاد درآمدهای پایدار

  پژوهش > اقتصادیتهران-ایرنا- یکی از اصلی ترین مقدمات ضروری موفقیت اصلاحات ساختاری مورد نیاز در بودجه، دست یابی دولت به پایداری مالی و درآمدی بوده که خود آن نیازمند یک سری اقدامات اساسی است.

 • هیچکاک؛ درخششی که باید در متن دید

  هیچکاک؛ درخششی که باید در متن دید

  پژوهش > اجتماعی - فرهنگی تهران-ایرنا- در آخرین دوره از نظرسنجی دهسالانه ماهنامه سینمایی فیلم و در بخش انتخاب بهترین کارگردان سینمای جهان، آلفرد هیچکاک با ۶۹ رای به عنوان بهترین کارگردان انتخاب شده است.

 • گام‌های متقابل برجامی ایران

  گام‌های متقابل برجامی ایران

  پژوهش > بین‌المللیتهران- ایرنا- با خروج آمریکا از برجام و عدم پایبندی دیگر اعضای باقی مانده در توافق هسته‌ای به تعهدات خود، تهران نیز پس از خویشتنداری چند ساله اینک در اقدامی متقابل، گام‌هایی برای کاستن از تعهدات خود برداشته است؛ تاکتیکی که به مذاق برجام شکنان خوش نیامده است.

 • گمانه زنی نسبت به اهداف ایران از تصمیم های جدید در برجام

  گمانه زنی نسبت به اهداف ایران از تصمیم های جدید در برجام

  پژوهش > سیاسیتهران- ایرنا- اتخاذ تصمیم های جدید در فعالیت های هسته ای کشورمان در زمینه تولید اورانیم، مورد توجه و بررسی رسانه های داخلی قرارگرفته است.

 • توجه چپ و راست به سیاست های انتخاباتی اصلاح طلبان

  توجه چپ و راست به سیاست های انتخاباتی اصلاح طلبان

  پژوهش > سیاسیتهران- ایرنا- آینده سیاسی جریان اصلاحات در روزهای منتهی به انتخابات 98 مورد توجه رسانه های داخلی قرار گرفته است. این رسانه ها موانع و چالش های پیش روی این طیف را ارزیابی کرده اند.

 • هند، قربانی تازه جنگ تجاری ترامپ

  هند، قربانی تازه جنگ تجاری ترامپ

  پژوهش > بین‌المللیتهران- ایرنا- «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری ایالات متحده در ادامه خط مشی های تهاجمی خود در حوزه تجارت، جنگ تعرفه ای را با هندوستان آغاز کرده است؛ دهلی نو نیز در اقدامی تلافی جویانه بر واردات ۲۸ قلم کالای آمریکایی تعرفه هایی سنگین را وضع کرد.

 • ابهامات و حواشی پرونده قتل یک زندانی سیاسی

  ابهامات و حواشی پرونده قتل یک زندانی سیاسی

  پژوهش > اجتماعی - فرهنگیتهران-ایرنا- پرونده قتل "علیرضا شیرمحمدعلی" زندانی سیاسی ۲۱ ساله در زندان فشافویه ابهامات و حواشی متعددی به همراه داشته و بار دیگر موضوع ضرورت تفکیک زندانیان را یادآور شده است.