بقاع متبرکه آماده میزبانی از دهه ولایت انتخاباتی شدند

تهران- ایرنا- سازمان اوقاف اعلام کرد با توجه به همزمان بودن ایام دهه ولایت با انتخابات ریاست جمهوری و اهمیت این موضوع، نسبت به فضاسازی لازم در بقاع متبرکه، هماهنگی با سخنرانان و مداحان با اهمیت موضوع، بصیرت افزایی و آگاهی بخشی به مردم در خصوص انتخاب اصلح و مشارکت پرشور در انتخابات، اقدامات لازم صورت می‌پذیرد.

به گزارش خبرنگار حج و اوقاف ایرنا، سازمان اوقاف و امور خیریه، طرحی با عنوان «ولایت علوی اکمال دین نبوی» به بقاع متبرکه سراسر کشور ابلاغ نموده که بر اساس این طرح، بناست برنامه‌های مختلفی در دهه امامت و ولایت در این اماکن مقدس اجرا شود.

با توجه به آداب و اعمال توصیه شده در اعیاد بزرگ قربان و غدیر و ترویج آن ها، همچون انفاق و بخشش، اطعام و مهمانی دادن، صدقه و تقبل هزینه زندگی دیگران، اجرای عقد اخوت، تکریم سادات و شاد کردن مومنین که از جمله مصادیق تعظیم شعائر الهی است، این طرح با عنوان ولایت علوی اکمال دین نبوی به بقاع متبرکه سراسر کشور ابلاغ شده است.

بر اساس این طرح، برنامه‌های مختلفی در دهه امامت و ولایت (از ۲۷ خرداد تا ۵ تیرماه) به همت ادارات کل اوقاف استان ها و ادارات اجرایی با همکاری مراکز افق در این اماکن مقدس اجرا می شود.

بر اساس این ابلاغیه، فضاسازی، تبلیغات و اطلاع رسانی، هماهنگی با رسانه ها و صداوسیمای مراکز استان ها جهت پوشش و انعکاس مراسم دهه ولایت و امامت، برگزاری مراسم دعای عرفه در بقاع متبرکه دارای ظرفیت در عصر روز عرفه (نهم ذی الحجه)، برگزاری مراسم شب میلاد امام هادی(ع) و قرائت زیارت جامعه کبیره و ترویج زیارت غدیریه امام هادی(ع) و تبیین مفاهیم بسیار والای این دو زیارت، برگزاری مراسم باشکوه عید سعید غدیرخم با حضور چشمگیر سادات، علما و بزرگان منطقه و اقشار مختلف مردم در صبح روز عید در بقاع متبرکه استان ها برگزار می شود.

همچنین با هدف بزرگداشت یاد و خاطره سید محرومان رئیس جمهور شهید، آیت الله رئیسی و همراهان شهیدش، فعال‌سازی کانال امامزادگان و حضور پررنگ در فضای مجازی و راه‌اندازی پویش‌هایی نظیر ولایت پذیری، من غدیری‌ام، فقط به عشق علی، خانواده علوی و غیره و برگزاری آیین معنوی غبارروبی قبور مطهر امامزادگان با حضور مسئولان، اصناف بازار و دیگر اقشار جامعه از جمله برنامه های لازم الاجرا به مناسبت دهه ولایت و امامت در بقاع متبرکه خواهد بود.

در اجرای این طرح همچنین برنامه هایی مانند برگزاری مراسم جنگ معارفی برگزار خواهد شد که این برنامه در طول دهه ولایت، هر روز و یا هر شب در صحن یکی از بقاع شاخص استان ـ به صورت گردشی ‌- برگزار می شود.

در ادامه این برنامه ها همچنین تلاوت قرآن، سخنرانی و مداحی، گروه سرود، مبلغ توانمند همچنین اجرای برنامه های ویژه کودکان و نوجوانان، مسابقه و دیگر برنامه های متنوع معارفی اجرا می شود.

همچنین با توجه به اینکه اطعام در روز عید غدیر یکی از اعمال با فضیلتی است که امام رضا(ع) درباره آن فرمودند: «کسی که مؤمنی را در روز غدیر اطعام کند، مانند فردی است که تمام پیامبران و صدیقین را غذا داده است»، طرح ضیافت غدیر با هماهنگی مراکز افق نیز اجرایی خواهد شد.

امسال با توجه به همزمان بودن ایام دهه ولایت با انتخابات ریاست جمهوری و اهمیت این موضوع، نسبت به فضاسازی لازم در بقاع متبرکه، هماهنگی با سخنرانان و مداحان با اهمیت موضوع، بصیرت افزایی و آگاهی بخشی به مردم در خصوص انتخاب اصلح و مشارکت پرشور در انتخابات، اقدامات لازم صورت می‌پذیرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha