یادگار ابراهیم و بهره‌برداری از ۱۰ هزار میلیارد ریال طرح برق در خراسان رضوی

مشهد-ایرنا- مدیر عامل شرکت برق منطقه‌ای خراسان گفت: چهار طرح افزایش ظرفیت یا تقویت تولید برق در استان با اعتبار ۱۰ هزار میلیارد ریال در قالب پویش «یادگار ابراهیم» آماده بهره‌برداری شده است.

به گزارش ایرنا، حسین محمودی روز چهارشنبه در نشست خبری با خبرنگاران افزود: این چهار طرح شامل پست ۱۳۲ کیلوولت "فرهنگ" در خیابان بیهقی مشهد، پست ۱۳۲ کیلوولت "گلشهر" مشهد، تقویت پست شهرک صنعتی "کاویان" در فریمان، پست ۴۰۰ کیلوولت ذکریا در مشهد بوده که با هدف پایدارسازی برق شهر به دلیل مصرف فزاینده در بخش خانگی و همچنین تامین برق صنایع اجرا شده است.

وی بیان کرد: برای افزایش ظرفیت پست "ذکریا" که یکی از پست‌های مهم در تامین برق مشهد است، برای نخستین بار در کشور ۲ دستگاه ترانس ۳۱۵ مگاوات آمپر به آن منتقل شده است.

به گفته وی، این دستگاه‌های ترانس هر کدام ۳۰۰ تن وزن دارد و پنج هزار میلیارد ریال برای آن هزینه شده است.

مدیر عامل شرکت برق منطقه‌ای خراسان رضوی اظهار کرد: با توجه به رشد فزاینده مصرف برق در مشهد برای پایدارسازی در دولت سیزدهم ایجاد سه پست ۱۳۲ کیلوولت شامل "بازار رضا"، "فرهنگ" و "حامد" برنامه ریزی شده که پست "فرهنگ" آماده بهره برداری است و از ویژگی‌های آن حفاری "افق و جهت‌دار" آن و ایجاد کابل تغذیه به روش اچ.دی.دی در سه کیلومتری است.

وی تقویت زیرساخت‌های شهرک‌های صنعتی را از دیگر اقدامات موثر دولت سیزدهم برشمرد و گفت: در ۲ سال و نیم گذشته ایجاد پست برق برای شهرک‌های صنعتی جغتای و قوچان به اتمام رسیده و پست برق برای شهرک‌های صنعتی سبزوار و کاشمر در دست اجرا است، طرح تقویت پست برق شهرک صنعتی کاویان نیز آماده بهره‌برداری است.

محمودی خاطر نشان کرد: از ابتدای دولت سیزدهم عملیات اجرایی ۴۵ طرح برق توسط شرکت برق منطقه‌ای خراسان در استان با ظرفیت ۲ هزار و ۷۴۰ مگاولت آمپر و ۱۶۰ کیلومتر مدار خط انتقال و فیبرنوری با اعتبار ۸۰ هزار میلیارد ریال آغاز شد که تاکنون عملیات ۱۹ طرح با ظرفیت هزار و ۲۷۵ مگاولت آمپر و ۱۷۴ کیلومتر مدار با اعتبار ۱۱ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال به اتمام رسیده است.

وی ادامه داد: با بهره برداری از آنها ۷۰۰ مگاوات به ظرفیت تولید برق در خراسان رضوی اضافه می‌شود.

مدیر عامل شرکت برق منطقه ای خراسان اضافه کرد: در مجموع تا پایان هفته دولت امسال در استان ۲۹ طرح برق با ظرفیت هزار و ۴۹۵ مگاولت آمپر و ۱۷۵ کیلومتر مدار و خط انتقال با اعتبار ۲۵ هزار و ۱۹۰ میلیارد ریال به بهره‌برداری می‌رسد.

وی تامین برق طرح‌های نهضت ملی مسکن را از دیگر اقدامات دولت سیزدهم برشمرد و گفت: پست های فوق توزیع ۱۳۲ کیلوولت مسکن مهرگان مشهد و نهضت ملی مسکن در سبزوار و بجستان در هفته دولت امسال به بهره برداری می رسد.

عملیات اجرایی چندین طرح در شبکه توزیع برق 

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق خراسان رضوی نیز در این ارتباط گفت: همزمان با اجرای برنامه "یادگار ابراهیم" بهره برداری یا عملیات اجرایی چهار طرح در شبکه توزیع برق استان آغاز می‌شود.

علیرضا خدابنده افزود: در این راستا آغاز عملیات اجرایی هزار و ۵۱۶ نیروگاه خورشیدی به ظرفیت ۴۱ مگاوات و اعتبار ۱۰ هزار و ۲۵۰ میلیارد ریال با هدف «پیک سایی»، کاهش تلفات برق و توسعه انرژی‌های پاک در استان انجام می‌گیرد.

وی بیان کرد: همچنین بهره برداری و عملیات اجرایی طرح هوشمندسازی لوازم اندازه گیری برق ۳۹ هزار مشترک پرمصرف با اعتبار هفت هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال و همچنین عملیات اجرایی طرح بهینه‌سازی مصرف انرژی ۲۷۰ هزار دستگاه چراغ روشنایی معابر به ظرفیت ۱۰ مگاوات با اعتبار ۱۸ هزار و ۹۰۰ میلیارد ریال در استان در این برنامه آغاز می‌شود.

مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق خراسان رضوی گفت: همچنین در این راستا عملیات اجرایی بهینه سازی سه هزار و ۵۰۰ حلقه چاه کشاورزی به ظرفیت ۳۷ مگاوات با اعتبار هزار و ۷۵۰ میلیارد ریال آغاز می‌شود.

به گزارش ایرنا، قدرت اسمی نیروگاه‌های نصب شده در استان‌های خراسان که زیر پوشش شرکت برق منطقه‌ای خراسان است، ۶ هزار و ۵۱۹ مگاوات و قدرت عملی آن در اوج بار تابستان پنج هزار و ۶۶۸ مگاوات است، نیروگاه ها نیز شامل نیشابور، فردوسی، توس، شریعتی، شیروان، راشد، مشهد، کاوه، قاین، شمس سرخس، بادی بینالود و ابن یمین می‌شود.

کل پست‌های شبکه انتقال و فوق توزیع در استان‌های خراسان ۲۰۵ پست، کل ترانس های شبکه خراسان به استثنای پست‌های اختصاصی ۳۰۴ دستگاه به ظرفیت ۱۴ هزار و ۷۳۵ مگاولت آمپر است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha