بازسازی شبکه‌های فرسوده برای جلوگیری از هدر رفت آب ضروری است

تبریز - ایرنا - معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به فرسودگی و هدررفت آب در شبکه آبرسانی تبریز گفت: بازسازی این شبکه به طور جدی از وزارت نیرو پیگیری و در یک زمان‌بندی مشخص تکمیل شود.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از روابط عمومی استانداری آذربایجان شرقی، جبارعلی ذاکری در جلسه کارگروه انرژی و آب استان، با اشاره به گزارش شرکت آب و فاضلاب در خصوص وضعیت تامین آب شرب، اظهار کرد: استفاده از روش‌ها و تجهیزات روز برای شناسایی هدررفت آب در طول شبکه آبرسانی می‌تواند تا حد قابل توجهی از آسیب‌های شبکه و بروز مشکل در تامین آب شرب جلوگیری کند.

وی بر پیگیری جدی تکمیل حلقه شرقی آبرسانی شهر تبریز، بهره‌برداری از مجتمع‌های آبرسانی ستارخان و آزادگان تا پایان تیر ماه و توجه جدی به مدیریت مصرف آب در شهرهای دارای تنش آبی به‌ ویژه مسدود کردن چاه‌های غیرمجاز و جلوگیری از برداشت‌های غیرقانونی تاکید کرد.

ذاکری با اشاره به کاهش بارش باران در پنج شهرستان استان نسبت به مدت مشابه سال قبل، گفت: برای مناطقی که سطح آب‌های زیرزمینی در آنها کاهش یافته است، راهکارهای بلندمدت برای تغذیه مصنوعی و سایر روش‌های عملیاتی پیش‌بینی شود.

در این جلسه گزارش وضعیت بارش استان از ابتدای سال جاری و گزارش وضعیت سدهای استان ارائه شد؛ براساس این گزارش از ابتدای سال جاری، ۲۵۱.۶ میلی‌متر بارش در استان ثبت شده که ۲۶.۳ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش و ۸.۶ درصد نسبت به طولانی‌مدت کاهش دارد.

در این جلسه همچنین روند اجرای حلقه های جنوبی و شرقی آبرسانی شهر تبریز بررسی شد؛ حلقه جنوبی به طول ۲۷ کیلومتر شامل مخازن ۱۰ هزار و ۱۰۰ هزار مترمکعبی و ایستگاه پمپاژ است که ۹۹ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و در آستانه بهره‌برداری است؛ مطالعات حلقه شرقی نیز به طول ۱۸ کیلومتر به اتمام رسیده و عملیات اجرایی اتصال مخزن آب باسمنج به مخزن باغمیشه به زودی شروع می شود.

گزارش شرکت آب و فاضلاب استان نیز حاکی است تنش آبی هشت شهر استان حل شده و در حال حاضر ۶ شهر استان شامل تبریز، مرند، هادی‌شهر، سهند، هوراند و قره‌آغاج دچار تنش آبی هستند که در این شهرها، ضمن دعوت از مردم برای صرفه‌جویی در مصرف آب، تمهیدات لازم برای مدیریت دوره اوج مصرف پیش‌بینی شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha