۲۲ خرداد ۱۴۰۳، ۲۲:۰۸
کد خبرنگار: 1423
کد خبر: 85506168
T T
۲ نفر

برچسب‌ها

۹۹ درصد پرونده‌های قضایی به نفع محیط زیست ایلام مختومه شد

ایلام - ایرنا - مدیرکل حفاظت محیط زیست ایلام با اشاره به خلع ید ۱۹ هکتار از اراضی تحت مدیریت محیط زیست، گفت: ۵۰۰ پرونده در دولت سیزدهم به محاکم قضایی ارجاع شد که با همکاری دستگاه قضا، ۹۹ درصد این پرونده‌ها به سود محیط زیست مختومه شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، علیرضا محمدی سه شنبه شب در جریان بازدید خبرنگاران از سایت تکثیر و پرورش گوزن زرد ایرانی به مناسبت هفته محیط زیست و در قالب راهیان پیشرفت اظهار کرد: میزان اعتبارات اداره کل حفاظت محیط زیست استان از ۵۰ میلیارد ریال دولت گذشته به ۱۸۰ میلیارد ریال در دولت سیزدهم و با ۲۰۰ درصد رشد رسید که البته این اعتبارات نیازمند افزایش است.

وی با اشاره به تشکیل ۱۴ خانه محیط زیست در استان، یادآور شد: در این خانه‌ها افراد فعال در حوزه محیط زیست، چالش‌ها و راهکارهای این حوزه را بیان، رصد و پیگیری می‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه منایع زیستی محدود است و باید برای نسل های آتی هم حفظ شود، ابراز کرد: هفت درصد از مناطق طبیعی استان تحت مدیریت محیط زیست قرار دارد که لازم است این اراضی به ۱۰ درصد افزایش یابد و در این راستا طرح‌هایی برای برخی مناطق استان به سازمان مرکزی ارائه شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان ایلام در مورد سایت مانشت و قلارنگ هم گفت: تعداد گوزن های بالغ سایت مانشت و قلارنگ ۳۲ راس شامل ۲۲ گوزن ماده و ۱۰ گوزن نر و ۶ راس گوزن نابالغ است که امسال متولد شده اند.

وی با بیان اینکه سایت "مانشت و قلارنگ" یکی از موفق‌ترین سایت‌های تکثیر و احیای گوزن زرد ایرانی در سطح کشور است، افزود: در سال‌های اخیر ۵۵ راس گوزن بالغ نر و ماده از ایلام به استان‌های خوزستان، یزد و اردبیل فرستاده شده و سال گذشته نیز ۲ راس گوزن نر بالغ از مازنداران به این سایت آورده شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان ایلام با اشاره به رشد ۲۰۰ درصدی تخصیص اعتبارات به این دستگاه اجرایی در دولت سیزدهم، گفت: تمام پاسگاه‌های محیط‌بانی استان تجهیز و تعمیر شده است.

به گفته وی در سال های ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۲ بیش از ۲۷۰ میلیارد ریال اعتبار ملی و استانی به محیط زیست استان تخصیص یافت در حالی‌که میزان اعتبارات دریافتی این اداره کل از سال ۱۳۹۵ تا ۱۴۰۰ مبلغ ۵۰ میلیارد ریال بود.

وی افزود: در اعتبارات استانی از محل تملک دارایی‌ها نیز ۱۶۰ میلیارد ریال طی سال‌های ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ به این اداره کل تزریق شد و در بخش اعتبارات ملی از سازمان مرکزی از سال ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۲ مبلغ ۱۱۰ میلیارد ریال تخصیص یافت که البته تخصیص اعتبارات سال ۱۴۰۲ ادامه دارد.

محمدی بیان کرد: در دولت سیزدهم ۱۷ دستگاه موتورسیکلت و ۲ دستگاه خودرو خریداری و همچنین از سوی سازمان نیز یک دستگاه تویوتای هایلوکس برای اولین بار به استان تحویل داده شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان ایلام اضافه کرد: رشد اعتبارات عمرانی این اداره کل در سال ۱۴۰۲ به میزان ۱۲۰ میلیارد ریال نسبت به اعتبارات ۱۴۰۱ به میزان ۶۴۰ میلیارد ریال ۹۷ درصد افزایش رشد نشان می دهد.

وی با بیان اینکه پارسال ۴۰۵ متخلف شکار و صید توسط نیروهای یگان حفاظت محیط زیست این استان شناسایی و دستگیر شدند، افزود: از متخلفان یاد شده ۸۷ قبضه سلاح مجاز شامل ۶۳ قبضه ساچمه زنی، ۱۹ قبضه بادی، ۵ قبضه گلوله زنی و ۱۱ قبضه سلاح غیرمجاز شامل هشت قبضه ساچمه زنی، ۳ قبضه گلوله زنی(سیمینوف) و سایر ادوات شکار و صید کشف و ضبط شد.

به گزارش ایرنا. خبرنگاران در تور خبری از سایت تکثیر و احیای گوزن زرد ایرانی مانشت و قلارنگ دیدن کردند. این تور خبری در راستای برنامه تبیین گرانه راهیان پیشرفت و در هفته گرامیداشت محیط زیست برگزار شد.

از گستره ۲ میلیون هکتاری استان‌ ایلام یک میلیون و ۷۰۰ هزار هکتار را اراضی طبیعی تشکیل داده است. محیط زیست استان ایلام ۱۴۳ هزار هکتار معادل هفت درصد اراضی تحت مدیریت دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha