شناسه بین‌المللی تجهیزات گوشی‌های مسروقه از ایران در کشورهای همسایه مسدود می‌شود

تهران - ایرنا - دادستان تهران از فراهم شدن امکان دسترسی پلیس به اطلاعات شناسه بین‌المللی تجهیزات موبایل (IMEI) به منظور ردیابی گوشی‌های تلفن همراه مسروقه خبر داد و گفت: با پیگیری این دادستانی و در راستای پیشگیری و مقابله با جرایم سرقت مقرر شده است شناسه بین المللی تجهیزات موبایل گوشی‌های مسروقه از ایران در سه کشور همسایه، مسدود شود.

به گزارش ایرنا از قوه قضاییه، علی صالحی با تشریح اقدامات پیشگیرانه دادستانی عمومی و انقلاب تهران در حوزه مقابله با سرقت، اظهار داشت: با توجه به تأکیدهای ریاست قوه قضاییه در زمینه اجرای سیاست‌های حوزه حمایت از حقوق عامه و پیشگیری از وقوع جرم، دادستانی تهران با برگزاری جلسات متعدد با دستگاه‌های اجرایی، ضمن پیگیری برنامه‌ها و اقدامات دستگاه‌های متولی در اجرای سند ملی تقسیم کار در حوزه سرقت در استان تهران، تصمیمات و مصوبات مهمی را در این رابطه اتخاذ و به دستگاه‌های متولی ابلاغ کرد.

وی با بیان اینکه پیگیری اجرای مصوبات ابلاغی در ۲۱ بند، به طور مستمر در دستور کار معاونت پیشگیری از وقوع جرم و حقوق عامه دادستانی تهران قرار دارد؛ افزود: مواردی از قبیل اجرای طرح نگهبان محله به منظور تأمین امنیت و تقویت گشت‌های انتظامی در مناطق جرم خیز و برخورد با متخلفان، آموزش همگانی و اطلاع سانی در زمینه شیوه‌ها و شگردهای سارقین و آموزش روش‌های صیانت از اموال، دارایی‌ها و... به مردم، دریافت تعهدات لازم از محکومان سرقت هنگام خروج از زندان از جمله این اقدامات است.

دادستان تهران ادامه داد: ارائه بانک اطلاعاتی محکومان از سوی سازمان زندان‌ها به فراجا، مدیریت و ساماندهی دوربین‌های مدار بسته در سطح معابر به منظور استفاده همزمان مراجع انتظامی و امنیتی از دوربین‌های مداربسته شهری و فراجا، ساماندهی کسبه بساط گستر در معابر پرتردد، ایجاد زمینه و بسترهای لازم برای مشارکت نهادهای مردمی برای اصلاح محکومان سرقت در داخل و خارج از زندان و الزام بانک ها، طلافروشی ها، صرافی‌ها و ... به استفاده از سیستم‌های ایمنی و ضد سرقت و همچنین ارتقا استاندارد درب و پنجره‌ها و ... از مهم‌ترین تصمیمات در این زمینه برای پیشگیری از وقوع بزه سرقت است.

صالحی تصریح کرد: همچنین با توجه به افزایش آمار شکایت‌های مربوط به سرقت گوشی تلفن همراه و به منظور پیشگیری از ناامن شدن فضای عمومی و نظر به همبستگی جرم سرقت موبایل با جرایمی از قبیل مالخری و قاچاق مقرر شده است وزارت صمت امکان دسترسی برخط پلیس به اطلاعات شناسه بین‌المللی تجهیزات موبایل (IMEI) متعلق به گوشی‌های تلفن همراه مسروقه به منظور ردیابی این قبیل گوشی‌ها را فراهم کند.

شناسه بین‌المللی تجهیزات گوشی‌های مسروقه از ایران در سه کشور همسایه مسدود می‌شود

وی با اشاره به اینکه وزارت امورخارجه و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مکلف شده‌اند با عقد تفاهم نامه با کشورهای همسایه نسبت به مسدودسازی شناسه بین‌المللی تجهیزات موبایل (IMEI) مربوط به گوشی‌های سرقتی از ایران اقدام کنند؛ افزود: همچنین مقرر شده است فهرست شناسه بین‌المللی تجهیزات موبایل متعلق به گوشی‌های مسروقه از ایران در فواصل زمانی مشخص بین وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و همتایان آن در کشورهای یاد شده مبادله شود.

ساماندهی فوری موتورسیکلت‌های فاقد پلاک

دادستان تهران، مکلف شدن پلیس نسبت به ساماندهی فوری موتورسیکلت‌های فاقد پلاک، اسناد مالکیت یا دارای پلاک مخدوش را به عنوان یکی دیگر از تصمیمات متخذه در راستای پیشگیری از سرقت عنوان کرد.

صالحی افزود: نظر به اینکه حسب گزارش‌های دریافتی از فراجا، بخشی از اموال مسروقه شامل خودور، موتورسیکلت و گوشی تلفن همراه به کشورهای همسایه منتقل می‌شود؛ مقرر شده است وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و پلیس اینترپل با برنامه ریزی و چاره اندیشی در این خصوص اقدام کرده و ضمن هماهنگی و عقد تفاهم نامه با کشورهای مزبور، نسبت به شناسایی، دستگیری و استرداد سارقان حرفه‌ای و بازگرداندن اموال مسروقه اقدام کنند.

وی یادآور شد: با توجه به اینکه عمده‌ترین محل فروش کالاهای مسروقه به‌ویژه گوشی‌های مسروقه در بستر فضای مجازی و پایگاه‌های اینترنتی خرید و فروش مانند دیوار و شیپور هستند؛ دادستانی‌های شهرستان‌ها و دادسرای مربوطه در تهران، در مکاتبه با مدیریت سایت‌های اشاره شده، تذکرهای لازم را برای الزامی بودن احراز هویت خریداران و فروشندگان و محل اقامت آنان، قبل از درج آگهی در سکوهای مورد نظر، به آنان ابلاغ کرده‌اند.

به گزارش ایرنا، دادستان عمومی و انقلاب تهران هفتم خرداد امسال از کاهش ۱۶ درصدی سرقت از ابتدای سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد و گفت: کشفیات حوزه سرقت و دستگیری‌های هدفمند نیز ۷۰ درصد افزایش یافته است.

صالحی افزود: در اجرای طرح مقابله با سارقان قاپ‌زن و مالخران گوشی همراه تعداد ۶۳ نفر در قالب ۲ باند شناسایی و دستگیر شدند که از آنها بیش از ۵۰۰ دستگاه گوشی همراه کشف شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha