چرایی افزایش سگ‌های ولگرد در جیرفت

جیرفت- ایرنا- با اینکه می‌گویند شهردار فعلی جیرفت توانسته تغییراتی در چهره این شهر ایجاد کند اما از نگاه شهروندان، جمع‌آوری دیرهنگام زباله‌ها و تعداد زیاد سگ‌های بی‌صاحب از جمله مشکلات جدی این شهر هستند که انتقاد فرماندار را هم در پی داشته است.

به گزارش ایرنا افزایش جمعیت سگ های بی صاحب خطر حمله به انسان را هم افزایش داده است کما اینکه طی روزهای اخیر یک زن ۴۵ ساله حین پیاده روی صبحگاهی مورد حمله تعدادی از این سگ ها قرار گرفت و چهار روز در بیمارستان بستری شد.

سگ های بی صاحب به‌راحتی در شلوغ‌ترین مناطق مرکز شهر جیرفت رفت و آمد می کنند و با توجه به هوای گرم این شهر علاوه بر خطر گازگرفتن مردم ممکن است عامل انتقال دیگر آلودگی ها و بیماری ها شوند.

فرماندار: جمع آوری اصولی و با برنامه باشد

فرماندار شهرستان جیرفت به‌تازگی در کارگروه کنترل و ساماندهی حیوانات بلاصاحب بر کنترل و ساماندهی این حیوانات تاکید کرد و گفت: افزایش چشمگیر این حیوانات به‌ویژه سگ های بلاصاحب باعث اعتراض شدید شهروندان شده است.

احمد بلندنظر بی‌توجهی به این مساله را سبب گسترش بیماری های واگیر میان انسان و حیوان دانست و افزود: در برخی موارد شاهد حمله و حیوان گزیدگی نیز هستیم که باید در این خصوص اقدامات پیشگیرانه را باید در دستور کار قرار داد.

وی خواستار همکاری همه ادارات شد و بیان کرد: جمع آوری این حیوانات باید اصولی و با برنامه مشخص مدنظر شهرداری ها و دهیاری ها باشد، در غیر این صورت کنترل و ساماندهی به نتیجه نخواهد رسید.

فرماندار جیرفت ادامه داد: همکاری دانشگاه علوم پزشکی با شهرداری ها در واکسیناسیون پاکبانان ضرورت دارد زیرا این قشر بیشتر در معرض آسیب حاصل از حیوان گزیدگی هستند.

وی ساماندهی کمپ (محل) نگهداری سگ های جمع آوری شده را نیز مهم دانست و اضافه کرد: دامپزشکی باید نسبت به واکسیناسیون و پلاک گذاری سگ ها در این محل برنامه ریزی کند.

بلندنظر همچنین از مسئولان مرکز بهداشت خواست نسبت به آموزش به دارندگان سگ ها در خصوص بیماری ها، تغذیه و عکس العمل سگ ها به واکنش های محیطی اقدام کنند.

چرایی افزایش سگ‌های ولگرد در جیرفت

جزییات حمله سگ ها به یک خانم

رییس مرکز بهداشت جیرفت در این زمینه به ایرنا گفت: اخیرا خانمی ۴۵ ساله صبح زود در خیابان کشاورزی شمالی، حین پیاده روی مورد حمله تعدادی سگ قرار گرفت و بخش های مختلف بدن این خانم به دلیل گاز گرفتگی دچار چند مورد پارگی و شکستگی دست شد که حدود چهار روز در بیمارستان بستری بود.

دکتر علیرضا مقبلی ادامه داد: همکاران ما بلافاصله واکسن هاری را در داخل زخم های عمیق شکل گرفته تزریق کردند.

وی یادآور شد: مهمترین بیماری که سگ می تواند به انسان منتقل کند هاری است و این بیماری تنها امکان پیشگیری برای آن وجود دارد و درمان ندارد.

بعد از گزیدگی چکار کنیم؟

مقبلی افزود: باید از معرض حیوانات در درجه اول دوری شود و در صورت گازگرفتی و خراش احتمالی، ۲۰ دقیقه با آب و صابون روی زخم و داخل آن به دقت شست و شو شود.

وی تاکید کرد: افرادی که مورد گازگرفتگی قرار گرفته اند باید در اولین فرصت به مراکز بهداشتی مراجعه کنند، در چندین ناحیه واکسن تزریق می شود که صبح ها در خود مرکز بهداشت و به صورت ۲۴ ساعته در بیمارستان این کار صورت می گیرد.

رییس مرکز بهداشت جیرفت بیان کرد: دستورالعمل مدیریت کنترل جمعیت و ساماندهی سگ های بلاصاحب از سوی وزارت کشور تدوین و ابلاغ می شود بنابراین متولی اصلی فرمانداری ها و شهرداری ها هستند و بهداشت نقش آموزشی و پایشی در این زمینه دارد؛و کنترل جمعیت بیشتر از سوی شهرداری ها است.

وی تاکید کرد: سگ می تواند تهدید کننده سلامت جامعه باشد بنابراین مرکز بهداشت یکی از اعضای کارگروه کنترل و ساماندهی حیوانات بلاصاحب است.

مقبلی اضافه کرد: زنده گیری، نگهداری در کمپ، تغذیه، کنترل سلامتی سگ ها در کمپ و عقیم سازی از جمله اقداماتی است که باید انجام شود و در این زمینه شهرداری ها، دهیاری ها، بخشداری ها، دامپزشکی و مرکز بهداشت باید پای کار باشند.

جمعیتی که زیاد شده

وی تاکید کرد: جمعیت سگ ها در جیرفت زیاد شده است و اگر شهرهای دیگر را مقایسه کنیم جمعیت سگ ها به این شدت نیست؛ در مرکز شهر جیرفت نیز جمعیت سگ ها دیده می شود.

رییس مرکز بهداشت جیرفت ادامه داد: باید جمعیت این سگ ها کنترل شود چون سگ هر ۶ ماه یک بار می تواند زاد و ولد کند و اگر تغذیه آن مناسب باشد این جمعیت افزایش هم می یابد.

ضرورت جمع آوری به‌موقع زباله

وی با بیان اینکه انتظار می رود زباله ها در ساعت مناسب به شکل مناسب و برنامه ریزی شده جمع آوری شود افزود: شهروندان نیز هر ساعتی زباله را بیرون نگذارند البته باید فرهنگ سازی برای آن ساعت شود و شهرداری ساعت مناسبی در زمان بیداری خانواده ها اقدام به جمع آوری زباله ها کند.

مقلبی خاطرنشان کرد: اگر ساعت چهار صبح زباله جمع آوری شود افراد ممکن است ۱۰ شب زباله را بیرون بگذارند؛ این چند ساعت فرصتی را برای سگ ها فراهم می کند تا از زباله تغذیه کنند.

متخصصان البته بر کنترل منابع غذایی سگ ها که زباله است تاکید دارند و معتقدند تا جمع آوری زباله به صورت اصولی و در زمان مناسب انجام نگیرد، از سوی دیگر سگ های کنونی عقیم سازی نشوند و تعدادی از آنها در همان محله‌ها رها نشوند نمی توان امیدی به کاهش جمعیت سگ ها در جیرفت داشت.موضوعی که تاکنون و با وجود تذکر فرماندار هم نشانه های امیدبخشی از آن دیده نمی شود و به نظر می رسد دستگاه های مرتبط حتی هماهنگی لازم را با هم ندارند

رییس مرکز بهداشت ادامه داد: باید طوری برنامه ریزی صورت گیرد که طی ۶ ماه تا یک سال ۸۰ درصد جمعیت سگ ها عقیم سازی شوند و اگر طی ۶ ماه عقیم سازی مناسبی انجام نشود در ۶ ماه بعد سگ ها زاد و ولد می کنند.

چرایی افزایش سگ‌های ولگرد در جیرفت

شهردار: سگ های شهرهای دیگر را به جیرفت می آورند

شهردار جیرفت هم به خبرنگار ایرنا گفت: هر شب ۱۵ تا ۲۰ سگ جمع آوری می شود اما احساس می کنیم که از جای دیگری به جیرفت می آورند و رهاسازی می کنند.

هادی ربانی افزود: بخشداری مرکزی، دامپزشکی و بهداشت محیط به کمک بیایند، شهرداری فقط یک نهاد است.

برخی کمک نمی کنند

وی با بیان اینکه برخی دستگاه ها کمک به کاهش جمعیت سگ ها را وظیفه خود نمی دانند و از زیر بار این مسئولیت در می روند اضافه کرد: به عنوان مثال می گویند شما فعلا سگ ها را جمع آوری کنید ما عقیم سازی می کنیم یا به شما امکانات عقیم سازی می دهیم خودتان انجام دهید.

ربانی تاکید کرد: برخی از این سگ ها را باید معدوم سازی کنیم به هرحال حفظ جان و امنیت انسان ها مهمتر است.

پاسخ به چرایی جمع آوری دیرهنگام زباله

وی در پاسخ به چرایی تاخیر در جمع آوری زباله های جیرفت گفت: همه شهرهای کشور به صورت یک روز در میان زباله ها جمع آوری می شود؛ البته مسیرها شلوغ است و از سه صبح که شروع می کنند تا ۶ صبح طول می کشد.

شهردار جیرفت یادآور شد: هشت خودرو زباله داشتیم که سه خودرو جدید هم به آنها اضافه شده و به ۱۱ خودرو رسیده است، دیگر نیاز به افزوده شدن خودرو نیست.

وی تاکید کرد: مردم هم باید همکاری کنند، گذاشتن زباله روی خودرو در زمانی که صبح از منزل خارج می شوند کار اشتباهی است.

ربانی با بیان اینکه باید فرهنگ سازی شود که زباله ها را دیرتر بیرون بگذارند اضافه کرد: ۳۰۰ مخزن با هزینه ۳۵ میلیارد ریال خریداری کرده ایم و در محله هایی که این مخزن ها وجود دارد مردم زباله ها را در آن قرار دهند؛ البته برنامه داریم مخزن های جدیدی هم خریداری کنیم.

به گزارش ایرنا طبق تجربیات به دست آمده و نظرات متخصصان، کنترل جمعیت سگ های بی صاحب در شهرها تنها با جمع آوری و عقیم سازی مستمر و در زمان های مشخص امکان پذیر است.

با توجه به اینکه سگ ها قلمرو خاصی برای خود دارند باید تعدادی از این سگ های عقیم شده در همان محله ها رهاسازی شوند تا از حضور سگ های جدید جلوگیری کنند.

این متخصصان البته بر کنترل منابع غذایی این سگ ها که زباله است تاکید دارند و معتقدند تا جمع آوری زباله به صورت اصولی و در زمان مناسب انجام نگیرد، از سوی دیگر سگ های کنونی عقیم سازی نشوند و تعدادی از آنها در همان محله ها رها نشوند نمی توان امیدی به کاهش جمعیت سگ ها در جیرفت داشت.موضوعی که تاکنون و با وجود تذکر فرماندار هم نشانه های امیدبخشی از آن دیده نمی شود و به نظر می رسد دستگاه های مرتبط حتی هماهنگی لازم را با هم ندارند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha