۱۹ خرداد ۱۴۰۳، ۹:۵۹
کد خبر: 85501641
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

روسیه روی ریل تعامل مشروط با حکومت سرپرست افغانستان

کابل- ایرنا- ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه که پیشتر نیز از ضرورت روابط و تعامل با طالبان سخن گفته بود، روز پنجشنبه گذشته و بار دیگر از تمایل کشورش و نیز ضرورت تعامل جهان با حکومت سرپرست افغانستان سخن گفت و البته این تمایل به تعامل را مشروط به تشکیل دولت فراگیر در افغانستان دانست.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری ایرنا در کابل؛ ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه که روز پنجشنبه گذشته میزبان نشستی با حضور روسای خبرگزاری ها در سن پترزبورگ بود، ضمن اشاره موضوع های مختلف منطقه ای و بین المللی، به موضوع افغانستان نیز بطور خاص اشاره کرده و  گفته است: تعامل با حکومت افغانستان مهم است و البته باید دولت فراگیر در افغانستان ایجاد شود.

پوتین افزود: روسیه باید اطمینان حاصل کند که توافق‌ها در سطح ملل متحد از جمله موضوع تشکیل دولت فراگیر در افغانستان اجرایی می شود.

وی تصریح کرد: امنیت و ثبات در افغانستان نسبت به فرصت‌های اقتصادی برای ما مهم است. طالبان به وعده‌های خود در باره تشکیل دولت فراگیر با اشتراک تمام اقوام و گروه‌های سیاسی عمل کنند.

رییس‌جمهور روسیه در ادامه در پیوند به برقراری روابط کشورش با حکومت سرپرست افغانستان گفت: مشکلاتی در افغانستان وجود دارد که همه آن را می‌دانند، اما ما باید به‌گونه‌ ای با حکومت کنونی روابط برقرار کنیم. طالبان کسانی هستند که کشور را اداره می‌کنند، امروز آنان در افغانستان قدرت دارند، ما باید از واقعیت‌ها پیروی کنیم و به این ترتیب روابط خود را ایجاد کنیم.

به گزارش ایرنا؛ پیش از این نیز رئیس جمهور روسیه تعامل با دولت سرپرست افغانستان ضروری و اجتناب ناپذیر خوانده بود.
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در اوایل خرداد ماه جاری در سفری به تاشکند پایتخت ازبکستان نیز اعلام کرده بود که ایجاد روابط طالبان ضروری است، زیرا این گروه کنترل افغانستان را بدست دارد.

به گزارش ایرنا از "تاس" رییس جمهور روسیه به خبرنگاران گفت: افغانستان مشکلات زیادی دارد که انکارناپذیر و برای همه شناخته شده است. این که چگونه می توان با قدرت فعلی در افغانستان ارتباط برقرار کرد، سوال دیگری است.

وی ادامه داد: با این حال این رابطه به هر نحوی باید ایجاد شود، زیرا طالبان گروهی است که کشور و قلمرو افغانستان را کنترل می کنند، آنها مقامات فعلی در افغانستان هستند. ما باید واقعیت را بپذیریم و روابط را بر اساس آن ایجاد کنیم.

در واکنش به این اظهارات رئیس جمهوری روسیه ، حکومت سرپرست افغانستان اعلام کرد که این حکومت برای روابط با مسکو عزم سیاسی جدی دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه حکومت سرپرست افغانستان در واکنش به مواضع پوتین، در بیانیه‌ای اعلام کرد که این وزارتخانه از اظهارات رئیس جمهوری، وزیر امور خارجه و سایر مقام‌های فدراسیون روسیه مبنی بر ابراز اراده سیاسی برای گسترش روابط استقبال می‌کند.

در این بیانیه آمده است: وزارت امور خارجه حکومت سرپرست افغانستان به فدراسیون روسیه ابراز می‌کند که برای گسترش بیشتر و تقویت روابط مثبت با هدف تأمین منافع مردم دو کشور بر اساس احترام متقابل و مصالح مشترک، عزم جدی سیاسی دارد.

در کنار روسیه، چین هم روند تعامل با طالبان افغانستان را در پیش گرفته است و سفارتخانه افغانستان در پکن و سفارتخانه چین در کابل نیز کامل فعال هستند. چینی ها در بخش های قابل توجهی در افغانستان از جمله در حوزه معادن و منابع طبیعی این کشور سرمایه گذاری کرده و در حال فعالیت هستند و حکومت سرپرست افغانستان هم از این روند استقبال کرده و به دنبال افزایش همکاری های اقتصادی با چین و دیگر کشورها است.

اگرچه مقامات طالبان افغانسنان باره ها تاکید و تکرار کرده اند که خواستار گسترش همکاری و تعامل با جامعه بین الملل هستند و تا حدود هم توانسته اند همکارها با کشورهای همسایه و کشورهایی نظیر چین و روسیه را گسترش دهند اما تا کنون موفق نشده اند نظر جامعه بین الملل را نسبت به رسمیت شناخته شدن حکومت خود به عنوان دولت رسمی افغانستان جلب کنند.

وجود موانعی چون مسائل مرتبط با حقوق زنان و دختران و منع تحصیل دختران و نیز عدم توجه مقامات حکومت سرپرست به خواسته کشورها مبنی بر ضرورت تشکیل دولت فراگیر در افغانستان، باعث شده تا جامعه جهانی همچنان از به رسمت شناختن حکومت سرپرست فاصله داشته باشد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha