هنرمندان سفیران «آب» باشند/دخل‌وخرج «آب» با هم نمی‌خواند

تهران- ایرنا - مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران، میزان مصارف آب کشور را متناسب با منابع آبی موجود در جهان و ایران ندانست و گفت: دخل‌وخرج آب با هم نمی‌خواند و هنرمندان می‌توانند در جهت بهبود وضعیت موجود مؤثر باشند.

به گزارش ایرنا از شرکت آب و فاضلاب استان تهران، «محسن اردکانی» در دیدار مدیرعامل و شماری از اعضای خانه سینما با اشاره به وضعیت بارندگی‌ها و کمبود منابع آبی در استان تهران، گفت: میانگین بارش‌های استان تهران در ۵۰ سال اخیر، سالانه ۲۸۰ میلی‌متر بوده در حالی که در سال آبی گذشته مجموع بارش‌های این استان ۱۹۰ میلی‌متر ثبت شده است.

تهران چهارمین سال خشکسالی را تجربه می‌کند

به گفته وی، استان تهران در سه سال گذشته با کاهش بارندگی‌ها مواجه بوده است و امسال نیز برای نخستین‌بار چهارمین سال پیاپی خشکسالی را تجربه می‌کند و این در حالی است که همواره در ۵۰ سال اخیر، پس از دو سال خشکسالی با ترسالی مواجه بودیم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران افزود: در یک دهه اخیر، مشترکین شرکت آب و فاضلاب در استان تهران ۳۳ درصد افزایش یافته در حالی که منابع تامین‌کننده آب تهران ثابت بوده و از طرفی شرایط اقلیمی و افزایش دوره خشکسالی‌ها موجب کاهش آب در دسترس شده است.

اردکانی همچنین بالابودن میزان سرانه مصرف آب را یکی دیگر از چالش‌های این شرکت در شرایط کم‌آبی کنونی خواند و تصریح کرد: سرانه مصرف آب شهروندان تهرانی ۲۵۰ لیتر در شبانه‌روز است در حالی که در برخی کشورها با میانگین بارندگی سالانه ۷۵۰ میلی‌متر، سرانه مصرف شهروندان ۱۷۰ لیتر در شبانه‌روز است.

به گفته وی، سالانه ۱.۲ میلیارد مترمکعب آب در شهر تهران توزیع می‌شود که اگر ۲۰ درصد میزان مصارف کاهش یابد، می‌توانیم به اندازه گنجایش سد امیرکبیر صرفه‌جویی و چالش مهم کم‌آبی را برطرف کنیم.

اردکانی با بیان اینکه اسراف در مصرف کالای ارزشمندی همچون آب که بدون جایگزین و غیرقابل‌تولید است، پذیرفته شده نیست، گشاده‌دستی شهروندان در بسیاری از مصارف روزانه آب ازجمله استحمام، شستشوی لباس و ظروف، آبیاری گل‌ها و باغچه‌ها را مصداق مصارف مسرفانه خواند و افزود: بخشی از این اسراف‌کاری، ناشی از قیمت ناچیز آب است چرا که آب ارزان‌ترین کالای سبد خانوار و بهای آب در ایران پایین‌ترین قیمت در جهان است.

وی میانگین آب‌بهای پرداختی ۵۵ درصد از خانوارهای تهرانی را ماهانه ۳۰۰ هزار ریال اعلام و تصریح کرد: اگرچه افزایش قیمت آب در کوتاه‌مدت بر روی مصارف اثرگذار است، اما جبران‌کننده ناترازی منابع و مصارف نیست بنابراین باید فرهنگ مصرف آب در جامعه تغییر یابد.

وی تغییر این فرهنگ و مدیریت تقاضا را نه به مفهوم کم‌مصرف کردن بلکه درست مصرف‌کردن دانست و افزود: یکی از ارکان مهم مدیریت تقاضای آب، فرهنگ‌سازی مصرف بهینه و آگاهی‌بخشی به شهروندان است که هنرمندان می‌توانند با زبان هنرمندانه در این زمینه مؤثر باشند.

تغییر اقلیم و خشکسالی واقعیتی انکارناپذیر است

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران تغییر اقلیم و خشکسالی را واقعیتی انکارناپذیر خواند و گفت: از ابتدای خلقت تاکنون، بشر همواره در مقابله با خشکسالی ناکام بوده است و هیچ راهی جز مدیریت مصرف آب برای سازگاری و همراهی با این پدیده وجود ندارد و باید به مصرف بهینه آب عادت کنیم.

نخستین زنگ خطر کم‌آبی چند دهه پیش به صدا درآمد

اردکانی از هنرمندان به‌ویژه اعضای خانه سینما درخواست کرد: سفیران آب باشند و در هر موقعیت ممکن که با مردم ارتباط دارند، آنان را به مصرف بهینه آب دعوت کنند؛ چراکه غفلت در این زمینه به همه آسیب خواهد زد.

مدیرعامل خانه سینما نیز در این دیدار با بیان اینکه نخستین زنگ خطر کم‌آبی در ایران از چندین دهه پیش به صدا درآمده؛ اما توجه چندانی به آن نشده است، گفت: هنرمندان همواره خود را در مقابل چالش‌های اجتماعی و زیستی متعهد می‌دانند و در زمینه کم‌آبی نیز باتوجه‌به حیاتی بودن موضوع، احساس مسئولیت کرده و از هیچ تلاشی در زمینه آگاهی‌بخشی و اطلاع‌رسانی به شهروندان دریغ نمی‌کنند.

آب موضوعی انسانی، ملی و اجتماعی است

در ادامه این نشست، «علی دهکردی» آب را یک موضوع انسانی، ملی و اجتماعی خواند و افزود: به نمایندگی از ۶۰۰۰ نفر عضو خانه سینما برای هرگونه همکاری در این زمینه اعلام آمادگی می‌کنم و امیدوارم شرایط برای همکاری به‌ویژه تدوین یک راهبرد اطلاع‌رسانی و راه‌اندازی پویشی ملی برای فرهنگ‌سازی مصرف بهینه آب شرب با نقش‌آفرینی هنرمندان و همراهی گسترده مردم فراهم شود.

وی مردم ایران را دلسوزترین افراد برای مسائل اجتماعی نام برد و ابراز اطمینان کرد: همچون گذشته، همراهی و همدلی مردم در این موضوع اجتماعی نیز به سرانجام خوبی خواهد رسید.

در حاشیه این دیدار، اهالی خانه سینما از تصفیه‌خانه جلالیه و مرکز کنترل آب تهران بازدید کردند.

در این بازدید، علی دهکردی مدیرعامل خانه سینما، علیرضا حسینی کارگردان، تهیه‌کننده و عضو هیات مدیره خانه سینما، محمدرضا عرب رئیس هیات مدیره انجمن کارگردانان ایران، رضا اسدی رئیس هیات‌مدیره انجمن مستندسازان ایران، بازیگر و فیلم‌ساز، رضا خوش‌دل راد نویسنده، تهیه‌کننده و کارگردان، وحید مولائیان کارگردان، هلیا امامی بازیگر، لاله اسکندری بازیگر، مینا جهانگیری مدیر روابط‌عمومی خانه سینما و... حضور داشتند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha