بیش از ۳۳۰ میلیون دلار؛ هزینه یک روز جنگ در غزه/ ورشکستگی در انتظار تل‌آویو

تهران- ایرنا- یک خبرنگار حوزه جنگ رژیم صهیونیستی، هزینه فقط یک روز جنگ این رژیم در غزه را بیش از ۳۳۰ میلیون دلار اعلام کرد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، «یوسی یوشوا» خبرنگار حوزه جنگ در روزنامه «یدیعوت آحارونوت» چاپ تل آویو، درباره هزینه‌های سنگین جنگ علیه غزه برای رژیم صهیونیستی در پیام رسان ایکس (توئیتر سابق) نوشت: جنگ غزه فقط برای ارتش اسرائیل، روزی ۱.۲ میلیارد شیکل (۳۳۱.۵ میلیون دلار) هزینه دارد.

این در حالی است که وزارت دارایی رژیم صهیونیستی اعلام کرد که جنگ با حماس دستکم ۵۰ میلیارد شیکل (۱۴ میلیارد دلار) دیگر در سال ۲۰۲۴ برای صهیونیست ها هزینه خواهد داشت و کسری بودجه را تقریباً سه برابر خواهد کرد.

«ایتی تیمکین» معاون و مسئول بودجه وزارت دارایی رژیم اشغالگر اخیرا در جلسه ای با اعضای کنست (پارلمان) این رژیم گفت که انتظار می رود جنگ حداقل دو ماه در سال ۲۰۲۴ ادامه داشته باشد که ۳۰ میلیارد شیکل برای امنیت و ۲۰ میلیارد شیکل دیگر برای هزینه های غیرنظامی و سایر هزینه ها در پی خواهد داشت.

تیمکین تصریح کرد که این میزان هزینه، هزینه های وزارت جنگ را به بیش از ۴۸ میلیارد شیکل، افزایش می دهد.

وی ادامه داد: مجموع بودجه سال ۲۰۲۴ از ۵۱۳.۷ میلیارد شیکل اولیه به ۵۶۲.۱ میلیارد شیکل افزایش می یابد که منجر به کسری بودجه ۵.۹ درصدی تولید ناخالص داخلی می شود.

معاون وزارت دارایی رژیم اسراییل پیش بینی کرد که کسری بودجه از ۷۵ میلیارد شیکل به ۱۱۴ میلیارد شیکل در سال آینده افزایش یابد که این شکاف مستلزم کاهش دیگر هزینه ها و افزایش درآمدها است.

کنست در دسامبر جاری بودجه ویژه ای به مبلغ حدود۳۰ میلیارد شیکل را برای جنگ در سال آینده میلادی تصویب کرد تا به کمک آن هزینه های جنگ و خسارت های ناشی از آن را تأمین کند.

«امیر یارون» رئیس بانک مرکزی رژیم اشغالگر نیز در پایان ماه گذشته میلادی پیش بینی کرد که هزینه های جنگ در نوار غزه به ۱۰ درصد از تولید ناخالص داخلی برسد که معادل ۵۲ میلیارد دلار است.

در گزارشی که هفته گذشته از سوی بانک «جی پی مورگان چیس» منتشر شد، آمده که حجم اقتصاد رژیم اسرائیل به خاطر جنگ غزه، در سه ماهه آخر سال جاری، ۱۱ درصد کوچک‌تر می شود.

ارزیابی های این بانک از بدبینانه ترین ارزیابی های تحلیلگران وال استریت تاکنون بوده و بر این اساس، بسیاری از سرمایه گذاران اقدام به فروش گسترده سهام شرکت های اسرائیلی کرده اند.

بر اساس این گزارش، اقتصاد رژیم صهیونیستی در چهار ماهه سوم سال جاری، تمام سودی را که در طول سال کسب کرده بود، به خاطر تجاوز به نوار غزه، از دست خواهد داد.

آخرین باری که حجم اقتصاد اسرائیل شاهد کوچکتر شدن بود، سال ۲۰۲۰ و پس از شیوع کرونا بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha