قطار توسعه فارس در مسیر پیشرفت ؛بازگشت ۸۰۳واحد صنعتی به چرخه تولید

شیراز - ایرنا - مسوولان اقتصادی فارس در این هفته از مشکلات ۷۲واحد تولیدی گره‌گشایی کردند و بدین‌ترتیب تعداد واحدهای حمایت شده در استان از ابتدای سال تاکنون به ۸۰۳ واحد رسید.

به گزارش خبرنگار ایرنا، رفع چالش‌ها و پایش کارخانه‌‏‌ها و واحدهای تولیدی راکد یا تعطیل کشور از مهمترین دغدغه‌های متولیان اقتصادی در دولت به شمار می‌رود؛ متولیانی که در طول ۲سال گذشته تحقق تأکیدات رئیس‌جمهور مبنی بر بهره‌گیری از ظرفیت بلا استفاده حدود ۴۰ درصدی بخش تولید و صنعت را در اولویت خود قرار داده‌اند.

دست یاری دولت به سوی حامیان تولید؛ پُشتیبانی از ۷۳۱ بنگاه اقتصادی در فارس

برگزاری‌ مستمر کارگروه ستاد تسهیل در دولت

یکی از مهمترین سیاست‌های دولت برای احیای بنگاه‌های اقتصادی و بازکردن گره‌ای از مشکلات تولیدکنندگان و صنعتگران، برگزاری مستمر کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید در استان‌های مختلف کشور است.

در این نشست‌ها معمولاً مسائل تعدادی از واحدهای تولیدی و صنعتی در هر استان بررسی و تصمیماتی با هدف امهال تسهیلات، تقسیط بدهی‌های بانکی و معافیت مالیاتی به منظور رفع موانع تولید اتخاذ می‌شود، همچنین به منظور اخذ مصوبات لازم در سطوح ملی، برخی موارد به ستاد تسهیل و رفع موانع تولید کشور ارجاع داده خواهد شد و مکاتبات لازم صورت می‌گیرد.

برگزاری این نشست‌ها به صورت مستمر در طول ۲سال گذشته نتایج قابل‌توجهی به دنبال داشته به گونه‌ای که معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزیر کشور مهرماه سال جاری اعلام کرد: دولت توانست بیش از هفت هزار واحد صنعتی راکد را با گره‌گشایی در مشکلات آنها به مدار تولید بازگرداند. ‎

این در حالیست که برای سال جاری یکی از هدف گذاری اساسی دولت آن است که از محل تبصره ۱۸ سال ۱۴۰۱ که دیر ابلاغ شد و همچنین از محل تبصره ۱۸ سال ۱۴۰۲ که در مرحله ابلاغ است نسبت به ۲ سال گذشته با افزایش ۲۵ درصدی، استان ها بتوانند واحدهای تولیدی راکد را به مدار بازگردانند.

بنابراین تشکیل جلسات کارگروه تسهیل همچنان در اولویت مسئولان حوزه اقتصاد در استان‌های مختلف قرار دارد.

دست یاری دولت به سوی حامیان تولید؛ پُشتیبانی از ۷۳۱ بنگاه اقتصادی در فارس

در جلسات این کارگروه در استان فارس چه می‌گذرد؟

نخستین جلسه کارگروه‌های تسهیل و رفع موانع تولید و احیای واحدهای تولیدی راکد استان فارس هم در سال جاری ۱۵ فروردین ماه برگزار شد و در این جلسه مشکلات و چالش‌های پیش روی ۲۰ بنگاه اقتصادی مورد بررسی قرار گرفت.

پس از آن نشست‌های مربوط به این کارگروه هر هفته در روزهای سه‌شنبه به ریاست استاندار و دبیری مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان و با هدف تسریع در رسیدگی به مشکلات سرمایه‌گذاران، توسعه و رونق کسب و کارها و افزایش اشتغالزایی تشکیل شد.

بدین ترتیب این کارگروه در شش ماهه نخست سال ۱۴۰۲ یعنی از ۱۵ فروردین ماه تا ۲۸شهریورماه توانست مشکلات ۶۱۹ واحد تولیدی فارس را که در عرصه‌های مختلف فعالیت داشتند با برگزاری ۲۱ جلسه گره‌گشایی کند.

برگزاری متفاوت جلسه با شروع ماه مهر

و اما بیست و دومین جلسه از این کارگروه در مهرماه سال جاری و هفته نخست پاییز به شکل متفاوتی برگزار شد؛ در این جلسه که با حضور دبیر ستاد ملی تسهیل و رفع موانع تولید در سالن شهید قاضی استانداری فارس برگزار شد مشکلات ۲۱ بنگاه اقتصادی مورد بررسی قرار گرفت.

کارخانه قند ممسنی در رستم، روغن نباتی نرگس شیراز، شرکت کارخانجات مخابراتی ایران (ITMC)، شرکت تک ایستا تولید قطعات ساختمانی در شهرک صنعتی بزرگ شیراز از مهمترین بنگاه‌های اقتصادی بودند که مشکلات آنها در این جلسه ارزیابی و بررسی شد.

دبیر ستاد ملی تسهیل و رفع موانع تولید در این جلسه از شناسایی قوانین مزاحم و معرفی آنها خبر داد و گفت: هیچ بانکی حق تملک یا تعطیلی واحدهای صنعتی را ندارد.

دست یاری دولت به سوی حامیان تولید؛ پُشتیبانی از ۷۳۱ بنگاه اقتصادی در فارس

حل ۱۹۲ مشکل در حوزه تولید

محمد باقر آقا علیخانی که معتقد است اخیرا ۱۹۲ مورد مشکل در حوزه تولید کشور شناسایی و برای آن حل مسئله انجام شده است، هشدار داد: ۲ ماه به بانک‌های فارس فرصت می‌دهیم که واحدهای تملک شده صنعتی را بازگردانند؛ این حجم از تعلیق واحدهای صنعتی توسط بانک‌ها قابل قبول نیست.

پس از آن پانصد و چهل وهشتمین نشست کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید و کارگروه احیا و فعال‌سازی واحدهای راکد استان که به عنوان بیست و سومین جلسه این کارگروه از ابتدای سال جاری تاکنون به شمار می‌رود برگزار شد و در این جلسه مشکلات ۴۶ بنگاه اقتصادی و مجموعه تولیدی در محل سالن جلسات شهید قاضی استانداری فارس با حضور اعضاء کارگروه و روسای بانکهای عامل مورد بحث بررسی و تبادل نظر و کار کارشناسی قرار گرفت و ضمن تصویب مصوبات لازم برای رفع این مشکلات به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شد.

تولید تجهیزات نفت، گاز و پتروشیمی، دستکش طبی، ظروف یکبار مصرف و البسه بیمارستانی از جمله تولیدات بنگاه‌های اقتصادی و واحدهای تولیدی در این جلسه بود که مشکلات و موارد در خصوص تعیین تکلیف بدهی، مطالبات دولتی، بررسی امکان پرداخت تسهیلات و مصوبات گذشته در این کارگروه بررسی و تصمیمات لازم برای رفع مشکلات این واحدها تصویب شد.

دست یاری دولت به سوی حامیان تولید؛ پُشتیبانی از ۷۳۱ بنگاه اقتصادی در فارس

بررسی مشکل ۲۶ بنگاه‌اقتصادی در دومین جلسه پاییزه این کارگروه

در پانصد و چهل و نهمین نشست کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید و کارگروه احیا و فعال سازی واحدهای راکد استان که بیست و چهارمین جلسه این کارگروه از آغاز سال ۱۴۰۲ تاکنون محسوب می‌شد هم مشکلات ۲۶ بنگاه اقتصادی و واحدهای تولیدی در محل سالن جلسات شهید قاضی استانداری فارس و با حضور اعضا کارگروه و رؤسای بانک‌های عامل بررسی شد.

در این جلسه که پس از سفر رییس‌جمهور و هیأت دولت به استان فارس که در روزهای پنجشنبه ۲۰ و جمعه ۲۱مهرماه انجام شد برگزار شد، تجهیزات نفت و گاز و پتروشیمی، ساندویچ پانل، ادوات کشاورزی، تولید و بسته‌بندی قند، ترشیجات و شوریجات و گندله آهن ازجمله تولیدات بنگاه‌های اقتصادی و واحدهای تولیدی حاضر در این نشست بود که مشکلات و موارد در خصوص تقسیط بدهی، پیگیری موضوع اعلام هزینه اطفاء حریق، امکان تأمین شکر با قیمت پایین‌تر، تخصیص ارز و بررسی برخی مصوبات گذشته در این جلسه مورد بحث کارشناسی قرارگرفت و در ادامه مصوبات کارگشا جهت حل مشکلات و موانع تصویب شد.

دست یاری دولت به سوی حامیان تولید؛ پُشتیبانی از ۷۳۱ بنگاه اقتصادی در فارس

مانع‌زدایی از ۱۹بنگاه اقتصادی در نُهمین روز از آبان

در نُهمین روز از آبان ماه سال جاری هم پانصد و پنجاهمین کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید به عنوان بیست و پنجمین جلسه این کارگروه از ابتدای سال جاری تاکنون برگزار شد و در این جلسه مشکلات ۱۹ بنگاه اقتصادی و واحدهای تولیدی در محل سالن جلسات شهید قاضی استانداری فارس با حضور اعضاء کارگروه و رؤسای بانک‌های عامل مورد بررسی قرار گرفت.

این واحدهای تولیدی در زمینه فولاد، پتروشیمی فرآورده‌های نفتی، هتل، همچنین طرح بسته‌بندی خشکبار فعالیت داشتند که در جلسه این هفته کارگروه تسهیل، موضوعات مختلفی از جمله اقاله زمین به متقاضی و بخشش جرائم در شهرک‌های صنعتی، موارد مالیاتی تعیین تکلیف بدهی، تأمین انرژی، بخشش جرائم گاز و بررسی برخی مصوبات گذشته مورد بحث کارشناسی قرارگرفت و مصوبات لازم جهت حل مشکلات و موانع تصویب و به دستگاه‌های ذیربط ابلاغ شد.

دست یاری دولت به سوی حامیان تولید؛ پُشتیبانی از ۷۳۱ بنگاه اقتصادی در فارس

گره‌گشایی از ۷۲واحد تولیدی در هفته پایانی آبان

در پانصد و پنجاه و دومین کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید و کارگروه احیا و فعال‌سازی واحدهای راکد استان که به عنوان بیست و ششمین جلسه این کارگروه از ابتدای سال تاکنون قلمداد می‌شود موضوعات و چالش‌های ۷۲ طرح و واحد تولیدی و بنگاه اقتصادی بررسی و تصمیمات لازم برای حل این این مشکلات اتخاذ شد.

فعالیت طرح‌ها، واحدهای تولیدی و اقتصادی مطرح شده در این جلسه در زمینه نمک، طرح تولید تراکتور،‌ نوشیدنی‌های انرژی زا، طرح تولیدهیدرو کربن‌های سبک و سنگین، چینی‌آلات بهداشتی، فرآورده های لبنی، تیرچه وبلوک بود که موضوعات آزادسازی وثایق، تخصیص زمین مورد نیاز، انتقال سند، تأمین انرژی، درخواست تسهیلات، تأمین آب مورد نیاز از طریق حفرچاه و فرآورده‌های لبنی در کارگروه بحث، بررسی و با تصویب مصوبات لازم گره‌گشایی شد.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت فارس در این جلسه با اشاره به سیاست دولت سیزدهم در رشد تولید و بازگشت واحدهای تولیدی غیرفعال و راکد به چرخه تولید گفت: برای تحقق این مهم اهتمام جدی در استان فارس وجود دارد؛ این در حالیست که ارتقاء سطح تولیدات بنگاه‌های تولیدی و اقتصادی همچنین حمایت از بخش‌خصوصی و فعالان اقتصادی، پیگیری رفع مشکلات واحدها، برنامه‌ریزی، تأمین زیرساخت‌ ها، حمایت از کسب‌ و کارها و بنگاه‌های کوچک و بزرگ به تولیدکنندگان دلگرمی می‌دهد.

قطار توسعه فارس در مسیر پیشرفت ؛بازگشت ۸۰۳واحد صنعتی فارس به چرخه تولید

احیای پنج هزار و ۶۰۰ واحد تولیدی کشور در سال ۱۴۰۱

بدین ترتیب استاندار و مدیران ارشد فارس عزم خود را برای حمایت از واحدهای تولیدی و صنعتی استان جزم کرده‌اند تا افزون بر احیای واحدهای تعطیل و نیمه تعطیل، مشکلات را نیز از سر راه واحدهای تولیدی فعال بردارند.

به گفته متولیان امر بخش صنعت در سال ۱۴۰۰ نیز با رُشد حدود ۳.۵ درصدی و سال ۱۴۰۱ با رشد ۹.۵درصدی همراه بوده است.

در حقیقت در سال گذشته بیش از پنج هزار و ۶۰۰ واحد تولیدی کشور به مدار تولید بازگشت که از این تعداد یک هزار و ۷۷۳ واحد تولیدی و صنعتی بیش از ۱۰ کارگر داشته‌اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha