جزئیات ترکیب داوطلبان انتخابات مجلس خبرگان

تهران_ایرنا_سخنگوی ستاد انتخابات کشور جزئیات ترکیب سنی، تحصیلی و حوزه های انتخابیه داوطلبان انتخابات مجلس را تشریح کرد.

محسن اسلامی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ، شمار داوطلبان جوانان انتخابات ششم خبرگان رهبری را ١٠ نفر در رده سنی ۴٠ تا ۴٢ سال اعلام کرد و گفت: از این تعداد دو نفر ۴٠ سال تمام، ٧ نفر ۴١ سال و یک نفر هم ۴٢ سال هستند.

سخنگوی ستاد انتخابات کشور درباره داوطلبانی که برای نخستین بار ثبت نام کردند، گفت: بیشترین ثبت نامی را تا به این لحظه به ازای هر کرسی به ترتیب به حوزه انتخابیه ایلام، قم و هرمزگان داشته‌اند،حوزه های انتخابیه قزوین،زنجان،سمنان، کردستان،خراسان جنوبی ، اصفهان ، مازندران و تهران در رده های چهارم تا یازدهم قرار دارند و پس از آن استان های آذربایجان غربی، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، اردبیل، مرکزی، چهارمحال بختیاری، کرمان،کرمانشاه، گلستان، گیلان،یزد، خوزستان، سیستان و بلوچستان، لرستان، همدان، بوشهر، خراسان شمالی، کهکیلویه و بویراحمد، فارس و البرز در جایگاه دوازدهم تا سی و یکم قرار گرفتند.

اسلامی درباره ترکیب سنی داوطلبان هم گفت: از ۱۴ آبان ماه که ثبت نام داوطلبان خبرگان رهبری آغاز شده است و تا امروز پنجشنبه این فرایند ادامه دارد در بازه سنی ۴۰ تا ۵۰ سال ۳۲ درصد، ۵۰ تا ۶۰ سال ۲۸ درصد ، ۶۰ تا ۷۰ سال ۲۷ درصد و بالای ۷۰ سال ١٣ درصد ترکیب سنی را تشکیل دادند.

اسلامی درباره میزان سابقه نمایندگی داوطلبان هم اعلام کرد که ۶٢ درصد از این داوطلبان در انتخابات قبلی داوطلب شدند و ۴٣ نفر که اکنون عضو پنجمین دوره خبرگان رهبری هستند، در دوره ششم مجدد نام نویسی کردند و ۵۶درصد از این جمع متقاضیان سابقه ایثارگری دارند.

وی خبر داد: ٣٨ درصد داوطلبان برای نخستین بار داوطلب انتخابات ششم خبرگان رهبری شدند که این هم آمار قابل تاملی است.

سخنگوی ستاد انتخابات در خصوص تغییرات در قانون جدید انتخابات خبرگان گفت: یکی از شرایط داشتن سن ۴٠ سال تمام است که در قانون قبلی نبود .

سخنگوی ستاد انتخابات در ادامه درباره شرط دیگر داوطلبان گفت: مدرک سطح چهار تحصیلی حوزه از دیگر شرایط در قانون جدید خبرگان است و البته آزمون هم که شورای نگهبان برای داوطلبان خواهد داشت.

وی این را اضافه کرد که داوطلبانی که سابقه نمایندگی دارند نیازی به آزمون ندارند.

قانون انتخابات مجلس خبرگان رهبری که تغییر یافته و این دوره شرط سنی برای ورود به عرصه رقابت در نظر گرفته شده است .

سخنگوی ستاد انتخابات در پایان گفت: پرونده های داوطلبانی که این تشکیل شده به شورای نگهبان ارسال می شود و بررسی و احراز در همان شورا انجام می شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha