۱۰ مهر ۱۴۰۲، ۱۵:۰۸
کد خبرنگار: 3043
کد خبر: 85245893
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

فرهنگ وقف با اعتماد سازی عمومی در جامعه افزایش می یابد

قزوین - ایرنا - استاندار قزوین بر لزوم اعتماد سازی اوقاف برای نهادینه سازی فرهنگ وقف در جامعه تاکید کرد و گفت: وقف باید متناسب با نیاز جامعه تبیین شود.

به گزارش ایرنا، محمدمهدی اعلایی روز دوشنبه در حاشیه بازدید از اداره کل اوقاف و امور خیریه استان قزوین اظهار کرد: کارکنان و مدیران اوقاف، امانت دار مردم و حاکمیت هستند و در یک حوزه بسیار پر کار و البته مغفول در جامعه فعالیت می کنند که قابل تقدیر است.

وی با بیان اینکه در چند سال اخیر اعتماد مردم قزوین نسبت به اوقاف به دلیل رویکرد حل مساله این سازمان و حل مشکلات در برخی مناطق، افزایش پیدا کرده است، افزود: در مقوله وقف باید منافع هر ۲ طرف دیده شود و از آنجایی که یک موضوع شرعی است، باید الزامات آن دیده شود و ضمن رعایت حقوق مردم، همه ما باید پاسخگوی واقف و نیت خیر آن باشیم.

اعلایی تاکید کرد: اگر در حوزه وقف به مردم سخت گیری شود زندگی آنها با مشکل همراه می شود و از طرفی هم تساهل غیرمتعارف نسبت به وقف موضوعات شرعی به همراه دارد، به همین دلیل کار در حوزه وقف از پیچیدگی زیادی برخوردار است و بهترین راه در این بخش اقناع مردم است.

استاندار قزوین با اشاره به اینکه هم اکنون بخش قابل توجهی از اراضی استان قزوین وقفی است، تاکید کرد: سیاست اوقاف در بهره برداری از ظرفیت موجود می تواند در پیشرفت و تعالی استان به شکل چشمگیری اثرگذار باشد.

به گفته وی، اجازه برای تبدیل به احسن موقوفات، اقدام عاقلانه ای است که منافع مردم و حقوق واقف را مدنظر قرار داده و می تواند به پیشرفت و تعالی استان در بخش های مختلف کمک کند.

فرهنگ وقف با اعتماد سازی عمومی در جامعه افزایش می یابد

نماینده عالی دولت در استان قزوین افزود: مجموعه مدیریتی استان در برخی از اراضی وقفی که به بافت روستا الحاق می شود و همچنین پیگیری برای شهرک سازی های جدید، منفعت وقف و مردم را مورد لحاظ قرار داده است و این اقدامات بسیاری از مشکلات استان به ویژه در حوزه مسکن را برطرف خواهد کرد.

اعلایی اضافه کرد: اوقاف قزوین دستاوردهای قرآنی زیادی را در سال های اخیر به دست آورده است که مطلوب ارزیابی می شود ولی با توجه به مظلومیت قرآن و لزوم اهمیت هرچه بیشتر نسبت به این کتاب آسمانی، باید در این حوزه ورود جدی تری صورت گیرد و فرهنگ قرآنی بیش از پیش در جامعه ساری و جاری شود که در این زمینه نقش اوقاف بسیار پررنگ است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha