یک هزار و ۲۰۰ تُن نارنگی پیش‌رس از میاندورود به خارج کشور صادر شد

ساری - ایرنا - مدیر جهاد کشاورزی میاندورود از صادرات ۱۲۰۰ تن نارنگی پیش رس از این شهرستان به خارج کشور خبر داد.

به گزارش ایرنا از روابط عمومی جهاد کشاورزی مازندران محمد باقر اسفندیاری با بیان این که شهرستان میاندورود دارای هشت هزار و ۴۲۸ هکتار باغ مرکبات است، گفت: یک هزار و ۲۵۰ هکتار از این باغ ها به کشت نارنگی شامل ارقام "هاشیمیتو، ایواساکی و میاگاوا" اختصاص دارد.

اسفندیاری بیان کرد: صادرات نارنگی پیش رس از این شهرستان به کشورهای روسیه، عراق و گرجستان در حال انجام است که می‌توان از آن به‌عنوان یک اتفاق خوب یاد کرد چراکه زنجیره تولید بدون صادرات تکمیل نخواهد شد و باید از این فرصت برای بهینه‌سازی تولید و بسته‌بندی استفاده کنیم.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان میاندورود افزود :این ارقام زودرس بوده و پوست سبزی دارند و در عین حال، قند آن کامل شده و در حالت کلی اگر نسبت قند به اسید بیشتر از ۱۰ باشد، میوه قابل برداشت است و می‌توان نارنگی را به بازار عرضه کرد و سبز بودن نارنگی سبب نمی‌شود برخی افراد بخواهند با سبززدایی محصول را به فروش برسانند.

این مسوول کشاورزی با بیان اینکه کیفیت محصول و شکل و بسته‌بندی آن در بازارهای جهانی بسیار مهم است و باید مورد توجه ویژه صادرکنندگان قرار گیرد، خاطرنشان کرد: باید هزینه تولید را کاهش و با افزایش بهره‌وری عوامل تولید و افزایش تولید در واحد سطح فرصت رقابت را مهیا کرد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان میاندورود یادآور شد: آموزش نحوه سورت و بسته‌بندی، تسهیلات بانکی ارزان قیمت به سورتینگ‌داران و صادرکنندگان مرکبات، هماهنگی با دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط درخصوص آسان‌سازی ترانزیت و امور گمرکی برای کشورهای هدف از جمله حمایت‌های بخش کشاورزی است.

۱۲۰۰ تن نارنگی پیش‌رس از میاندورود به خارج کشور صادر شد

طبق اعلام معاونت باغبانی جهاد کشاورزی مازندران نارنگی زودرس از اول مهرماه به طور طبیعی رسیده و شیرین است و قابلیت برداشت دارد.

بنابراین گزارش ۱۶ هزار و ۵۰۰ هکتار از باغ‌های استان به کشت ارقام مختلف نارنگی اختصاص دارد که ۱۰ هزار هکتار آن شامل ارقام زودرس هاشیمیتو، ایواساکی و میاگاوا است.

پیش بینی می‌شود امسال ۴۳۰ هزار تن انواع نارنگی از باغ‌های استان برداشت شود.

مازندران با تولید سالانه بیش از ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تن مرکبات ۶۰ درصد نیاز بازار داخل را تامین می‌کند و رتبه نخست تولید این محصول را در کشور دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha