استاندار: رشد اقتصادی خراسان‌رضوی از میانگین کشور فراتر رفت/ رایزنی برای ساماندهی ریزگردها

مشهد- ایرنا- استاندار خراسان رضوی با اشاره به روند افزایشی رشد اقتصادی در دولت سیزدهم گفت: طبق اعلام مرکز آمار کشور در سال ١۴٠١ میانگین رشد اقتصادی دولت ٣.٣ درصد بوده که این میزان در خراسان رضوی بالاتر و ۴.۴ درصد گزارش شده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، یعقوبعلی نظری روز جمعه در نشست خبری به مناسبت هفته دولت افزود: دولت سیزدهم کشور را با ۵٠ همت (هزار میلیارد تومان) بدهی تحویل گرفت که ماهانه حدود ١٢ همت از این مبلغ تسویه می شود.

وی افزود: این در حالی است که صادرات نفت در کمترین حد و کمتر از یک میلیون بشکه در روز انجام می شد.

استاندار خراسان رضوی ادامه داد: از سوی دیگر معطلی کشور در موضوع برجام تصمیم گیری در کشور را دچار مشکل کرده بود و تورم بالایی نیز در کشور ایجاد شده بود.

وی اظهار داشت: بی ثباتی در بازار سرمایه، مسکن و عدم پرداخت به این موضوع مهم، ارتباط ضعیف با کشورهای همسایه و منطقه و رشد اقتصادی صفر و منفی در سالهای پایانی دولت دوازدهم از چالشهای موجود بود.

نظری گفت: دولت سیزدهم قول تامین چهار میلیون واحد مسکونی را داد و اشتغالزایی و گسترش ارتباط بین المللی از دیگر اولویت‌های دولت مردمی است و تاکنون اقدامات خوبی در این مسیر صورت گرفته است.

خراسان رضوی رتبه اول افتتاح طرحهای هفته دولت در سطح کشور

استاندار خراسان رضوی در ادامه گفت: این استان با افتتاح و کلنگ زنی ۲ هزار و ۹۰۰ طرح در هفته دولت از لحاظ تعداد طرح رتبه اول در کشور را به خود اختصاص داده است.

وی افزود: افزایش ٣۵٩ مگاواتی تولید برق در استان، رشد ٣.۵ برابری سرمایه گذاری خارجی، ایجاد ١٠۶ هزار اشتغال خالص، احیای ٣۵٠ کارخانه تعطیل شده از شاخص های توسعه ای استان در دولت سیزدهم است.

نظری خاطر نشان کرد: رشد ۴٣ درصدی ترانزیت و تامین حدود ٢ هزار قطعه زمین برای ساخت مسکن از دیگر دستاوردهای دولت سیزدهم در خراسان رضوی است.

وی بیان داشت: حکمرانی منطقه ای تمرکز جدی دولت است، اما وزارتخانه ها در واگذاری اختیارات به مناطق دغدغه دارند.

این مسوول در خصوص استفاده از ظرفیت بازار سرمایه در استان خراسان رضوی اظهار کرد: واحدهای تولیدی وابسته به منابع بانکی شده اند و از سایر ظرفیتها به خصوص بورس استفاده نمی کنند لذا سازمان بورس مرکز تامین منابع را در استان ایجاد کرد و امیدواریم تا پایان سال هر ماه یک شرکت در بورس پذیرش شود

جلوگیری از ورود غیر مجاز اتباع خارجی با اجرای برنامه انسداد مرزی

استاندار خراسان رضوی در خصوص امنیت مرزی و ارتباط با کشور افغانستان نیز گفت: بر اساس سیاستهای وزارت امور خارجه ارتباطات مرزی و اقتصادی را تعریف و اجرایی می کنیم.

وی در خصوص ساماندهی اتباع خارجی و افغانستانی در استان افزود: از ورود غیر مجاز اتباع با اجرای برنامه انسداد مرزی جلوگیری می شود.

نظری بیان داشت: همچنین اتباع غیرمجاز شناسایی و اخراج آنها پیگیری شده و اتباع مجاز نیز ساماندهی می شوند.

وی در خصوص ساماندهی چلوها (افراد بدون هویت) در مشهد نیز گفت: این موضوع اجتماعی است و ساماندهی آنها باید با ملاحظات خاص انجام شود.

استاندار خراسان رضوی در پاسخ به سوالی مرتبط با جابجایی ریاست دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز اضافه کرد: حساسیتی نسبت به اشخاص و افراد وجود ندارد، آنچه مهم است ارائه خدمات کیفی و کمی است.

وی افزود: سرانه تخت بیمارستاتی در استان خراسان رضوی کمتر از میانگین کشوری است که باید این شاخص افزایش یابد و امیدواریم تغییر و تحولات اثر مثبتی در این حوزه داشته باشد.

کمتر از ۱۰ درصد مخزن دوستی آب دارد

نظری با اشاره به وجود خشکسالی های پیاپی در مشهد بیان کرد: خوشبختانه در حال گذر از تابستان تنش زا هستیم و طرح های خوبی در این حوزه اجرایی شده است.

وی در بخشی از سخنانش با بیان اینکه مخزن سد دوستی کمتر از ١٠ درصد آب دارد، افزود: با اجرای پمپ های سطحی امکان برداشت آب از این سد فراهم شد. 

استاندار خراسان رضوی ادامه داد: طرح های دیگری نیز در دست اجرا است و امیدواریم پاییز پربارشی داشته باشیم.

وی در خصوص پروژه انتقال آب از دریای عمان نیز گفت: این طرح با جدیت در حال اجرا است و اکنون ۶٢ کیلومتر از مسیر آن در استان خراسان رضوی در مرحله لوله گذاری است.

نظری پیرامون معضل گرد و غبار در استان خراسان رضوی اظهار کرد: گرد و غبار منشأ خارجی دارد، تاکنون دو جلسه جدی بین سازمان محیط زیست کشور و وزارت امور خارجه برگزار شده و پیگیری های لازم در حوزه دیپلماتیک در حال انجام است.

وی گفت: در استان نیز طرح های بیابان زدایی در دست اجراست، فقدان ابزارهای پیشرو نظیر رادار هواشناسی مشهد از معضلاتی است که این مهم نیز در دست پیگیری است. 

استاندار خراسان رضوی با اشاره به پیش رو بودن انتخابات مجلس نیز اظهار کرد: نگرانی در خصوص مشارکت مردم نداریم اما زمینه را برای حضور و مشارکت حداکثری مردم فراهم می کنیم.

نظری در خصوص عدم تمرکز منابع بانکی در خراسان رضوی نیز گفت: این مشکل وجود دارد، به طوریکه ٩٠ درصد از منابع بانک آینده در خارج از استان متمرکز است.

وی بیان داشت: اکنون پیگیری های لازم در دست انجام است، تلاش می شود ٨٠ درصد منابع بانک آینده و سایر بانک ها در استان خراسان رضوی متمرکز شود.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha