توزیع ۲۰ تُن علوفه در زیستگاه یوزپلنگ خراسان‌شمالی آغاز شد

بجنورد-ایرنا- مدیر حفاظت محیط زیست شهرستان جاجرم گفت: توزیع ۲۰ تُن علوفه برای تغذیه دستی آهوان منطقه حفاظت شده "میاندشت" جاجرم از امروز (شنبه) آغاز شد.

احمد صفرزاده روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: خشکسالی و کاهش بارندگی منجر به کاهش تولید علوفه در مراتع منطقه حفاظت شده "میاندشت" شده است و تامین خوراک برای آهوان این دشت به سختی تهیه می شود.

وی افزود: جمعیت آهوان منطقه میاندشت به عنوان طعمه اصلی یوزپلنگ ایرانی در این منطقه دارای اهمیت است از این رو صیانت از آهوان در دستور کار قرار دارد.

مدیر حفاظت محیط زیست شهرستان جاجرم با اشاره به اینکه تغذیه دستی آهوان معمولا در زمستان انجام می شود خاطرنشان کرد: خشکسالی سبب شده تا در تابستان هم ناچار به تغذیه دستی این وحوش باشیم و توزیع علوفه و تغذیه دستی با هدف جلوگیری از نزدیک شدن وحوش در مناطق مسکونی، مزارع و باغ ها انجام می شود.

وی گفت: میاندشت جاجرم به عنوان زیستگاه امن و پویا برای یوزپلنگ ایرانی است و خوشبختانه جمعیت آهوان در این منطقه افزایش یافته است.

میاندشت جاجرم؛ آغوشی امن برای یوزپلنگ ایرانی

به گزارش ایرنا، منطقه حفاظت شده میاندشت با گستره ۸۵ هزار هکتار، از امن ترین زیستگاه های یوز ایرانی است که در سال ۱۳۵۲ زیر حفاظت قرار گرفته است.
این منطقه پوشیده از دشت های وسیع با اقلیمی خشک، نیمه خشک و تراکم گیاهی نسبتا مطلوب است و عبور کالشور از آن سبب شده تا این منطقه حتی در خشکسالی ها چندان مشکل کم آبی را احساس نکند.

پناهگاه حیات وحش میاندشت در شهرستان جاجرم یکی از قدیمی ترین مناطق چهار گانه کشور به شمار می رود. میاندشت دارای یکی از غنی ترین و متراکم ترین گونه های جانوری در بین زیستگاه های استپی کشور است.

پناهگاه میاندشت با پارک ملی گلستان ۱۰۰ کیلومتر، با منطقه حفاظت شده قرخود در شهرستان مانه و سملقان ۸۰ کیلومتر، با منطقه حفاظت شده خار توران شاهرود ۷۵ کیلومتر و با منطقه حفاظت شده سالوک اسفراین ۳۰ کیلومتر فاصله دارد.

پناهگاه حیات وحش میاندشت شهرستان جاجرم در جنوب غربی خراسان شمالی به عنوان زیستگاه مولد و زایشگاه یوزپلنگ ایرانی، منطقه ای مناسب برای زیست این گونه وحشی است که مشاهدات این حیوان در این منطقه که پس از چند سال محقق شده حاکی از افزایش امنیت زیستگاه برای یوزپلنگ است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha