۱۰ مرداد ۱۴۰۲، ۱:۵۰
کد خبرنگار: 815
کد خبر: 85186143
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

آمریکا در گفتگو با طالبان خواستار آزادی فوری دو شهروند خود در افغانستان شد

نیویورک -  ایرنا-  وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که مقامات این کشور در دیدار با مقامات طالبان در دوحه قطر، خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط دو شهروند آمریکایی بازداشت شده خود شدند.

به گزارش ایرنا، دفتر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه به وقت محلی درباره مذاکرات نمایندگان خود در قطر اعلام کرد: مقامات ایالات متحده بر آزادی فوری و بدون قید و شرط شهروندان آمریکایی بازداشت شده تاکید و خاطرنشان کردند که این بازداشت ها مانع مهمی برای تعامل مثبت است.

وزارت خارجه آمریکا همچنین اعلام کرد که نمایندگان واشنگتن با استقبال از ادامه مذاکرات با طالبان، از طالبان خواستند از سیاست‌هایی که باعث وخیم‌تر شدن اوضاع حقوق بشر در افغانستان شده است، عقب‌نشینی کنند.

هیات‌های آمریکا و افغانستان روز دوشنبه در دوحه پایتخت قطر دیدار کردند تا درباره مسائل پیچیده از جمله تحریم‌های اقتصادی، حقوق بشر، و قرار داشتن چندین رهبر طالبان در لیست سیاه آمریکا گفت و گو کنند.

به گزارش دوشنبه شب ایرنا از خبرگزاری آناتولی، در بیانیه وزارت خارجه حکومت موقت طالبان آمده است که این مذاکرات دو روزه، روز دوشنبه پایان یافت.

هیات افغانستان به رهبری مولوی امیرخان متقی وزیر امور خارجه موقت افغانستان و نمایندگان وزارت اقتصاد و بانک افغانستان و مقامات سفارت افغانستان در این دیدار شرکت کردند.

هیات ۱۵ نفره آمریکا به ریاست توماس وست، نماینده ویژه واشنگتن در امور افغانستان در این جلسه حضور داشتند.

وزارت خارجه آمریکا چهارم مرداد ماه اعلام کرد توماس وست نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان همراه با رینا امیری نماینده آمریکا در امور زنان، دختران و حقوق بشر افغانستان از ۲۶ جولای تا ۳۱ جولای به آستانه قزاقستان و دوحه قطر سفر و با هیات طالبان دیدار خواهند داشت.

براساس اعلام وزارت خارجه آمریکا، این مقامات در مورد منافع حیاتی در افغانستان مانند "حمایت بشردوستانه از مردم افغانستان، ثبات اقتصادی، رفتار منصفانه و شرافتمندانه با تمام افغان‌ها از جمله زنان و دختران، مسائل امنیتی، و تلاش برای مقابله با تولید و قاچاق مواد مخدر" گفت‌وگو خواهند کرد.

وست و امیری همچنین با اعضای جامعه مدنی که درباره مسایلی چون توانمندسازی اقتصادی زنان در افغانستان و قزاقستان کار می‌کنند، دیدار خواهند کرد.

طالبان در سال ۲۰۲۱ پس از پایان حضور ۲۰ ساله نیروهای خارجی در افغانستان و اشغال آن مجددا به قدرت بازگشتند اما هنوز هیچ کشوری ان را به رسمیت شناخته نشده و رهبران طالبان با تحریم‌های مالی و محدودیت های سفر روبه رو هستند.

همچنین حدود ۷ میلیارد دلار از اموال بانک مرکزی افغانستان در ماه اوت ۲۰۲۱ پس از تسلط طالبان بر این کشور، در بانک فدرال رزرو نیویورک مسدود شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha