۱۹ تیر ۱۴۰۲، ۱۱:۵۰
کد خبر: 85165273
T T
۱ نفر

برچسب‌ها

ابتلا به تب‌مالت در خراسان رضوی ۴۵ درصد کاهش یافت

مشهد- ایرنا- مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماریهای دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: شمار مبتلایان به بیماری «بروسلوز» یا تب مالت در مناطق زیر پوشش این دانشگاه در استان خراسان رضوی طی دو سال اخیر کاهش حدود ۴۵ درصدی داشته است.

دکتر ناصر امینی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: میزان ابتلا به تب مالت طی سالهای ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ از سه هزار و ۷۱۶ نفر به ۲ هزار و ۴۴ مورد کاهش یافته است که ۵۷ درصد از مبتلایان مرد و ۴۳ درصد زن بودند.

وی خاطر نشان کرد: این در حالی است که روند ابتلا به بیماری تب مالت طی سال‌های ۱۳۹۶ تا ۱۴۰۰ در مناطق زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزایشی بوده است و از هزار و ۵۷۹ نفر به سه هزار و ۷۱۶ نفر افزایش یافته است.

مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماریهای دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: بیشترین میزان بروز تب مالت به ترتیب در شهرستان‌های کوهسرخ، سرخس، فریمان، کلات، باخرز، تایباد، درگز، رشتخوار، خواف، قوچان، خلیل آباد، بردسکن، کاشمر، گلبهار، چناران، طرقبه شاندیز و مشهد گزارش شده است.

دکتر امینی افزود: از نظر شغلی نیز بیشترین مبتلایان زنان خانه‌دار و در رتبه بعدی دامداران و کشاورزان بوده‌اند.

وی بیان داشت: در سه ماهه نخست سال جاری نیز تعداد بیماران مبتلا به تب مالت در مناطق زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد ۴۸۸ نفر گزارش شده‌ است.

به گزارش ایرنا، بروسلوز که به بیماری هزار چهره نیز معروف است، اثرات مخربی در حوزه اقتصاد و بهداشت کشور بر جای خواهد گذاشت.

تب مالت یا همان بروسلوز بیماری عفونی است مشترک بین حیوانات و انسان است. عامل این عفونت باکتری بروسلا است که بین حیوانات و انسان‌ها به صورت مشترک بیماری‌زا است.

این بیماری به نام کاشف باکتری دیوید بروس در سال ۱۸۸۷ نامگذاری شده است که حدود ۱۴۰ سال از اولین مورد گزارش تب مالت می‌گذرد و این بیماری با علایمی مانند تب، سردرد،عرق کردن، لرز، بی اشتهایی، خستگی و درد مفاصل همراه است.

دانشگاه علوم پزشکی مشهد با ارائه خدمات بهداشتی و درمانی در ۱۶ شهرستان خراسان رضوی، ۸۰ درصد از جمعیت ۶ میلیون و ۸۷۰ هزار نفری این استان را زیر پوشش دارد و ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به جمعیت ۱۸ شهرستان دیگر این استان بر عهده دانشگاههای علوم پزشکی سبزوار، گناباد، تربت‌حیدریه و نیشابور و دانشکده‌ پزشکی تربت‌جام است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha