سرما و یخبندان بر مناطق جنوبی آذربایجان‌غربی حاکم شد

مهاباد - ایرنا - رییس اداره هواشناسی مهاباد گفت: با ریزش هوای سرد به منطقه، سرما و یخبندان زمستانی برای دومین روز پیاپی در شهرهای جنوب استان آذربایجان‌غربی حاکم شده و این روند تا پایان هفته جاری نیز تداوم دارد.

اردلان محمدپور روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: با شمالی شدن جریانات جوی و ریزش هوای سرد به منطقه از روز دوشنبه گذشته هوا در بسیاری از این مناطق ا به صورت محسوس (هشت تا ۱۰ درجه سانتی‌گراد) کاهش پیدا کرده است.

وی افزود: در شبانه روز گذشته حداقل دمای هوا در اشنویه به منفی ۱۱ درجه سانتی‌گراد، تکاب و میاندوآب به منفی ۱۰ درجه سانتی‌گراد، بوکان، نقده و شاهین دژ به منفی ۹ درجه سانتی‌گراد، مهاباد به منفی هشت درجه سانتی گراد، پیرانشهر به منفی ۶ درجه سانتی‌گراد و سردشت به منفی پنج درجه سانتی‌گراد رسید.

رییس اداره هواشناسی مهاباد اضافه کرد: روند کاهش دمای هوا تا پایان هفته جاری در منطقه تداوم خواهد داشت که در این شرایط لازم است شهروندان در مصرف حامل های انرژی بویژه گاز صرفه جویی کنند تا امکان بهره‌مندی همه از این نعمت در این ایام سرد فراهم شود

پاییز امسال در مجموع ۶۰.۵ میلی‌متر بارندگی در آذربایجان غربی ثبت شده که این مقدار در مقایسه با ۸۰.۷ میلی‌متر بارندگی سال قبل ۲۵ درصد و در مقایسه با میانگین بلند مدت نیز ۳۱ درصد کاهش یافته است.

ایستگاه هواشناسی مهاباد در سال ۱۳۳۵ به عنوان ایستگاه باران‌سنجی راه‌اندازی شد و از سال ۱۳۶۴ به ایستگاه سینوپتیک (اصلی) ارتقا یافت و در طول شبانه روز (هر ساعت یک بار) تغییرات هواشناسی در آن اندازه گیری و ثبت می‌شود.

شهرستان مهاباد علاوه این ایستگاه هواشناسی سینوپتیک، دارای هفت ایستگاه باران سنجی است.

مهاباد با ۲۶۰ هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان‌غربی واقع شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha