شرایط معافیت مددجویان کمیته امداد از هزینه‌های آب و برق اعلام شد

تهران - ایرنا - معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد، جزئیات شرایط معافیت مددجویان تحت پوشش این کمیته از هزینه‌های آب، برق و گاز را تشریح کرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، حسین خدرویسی روز سه‌شنبه در حاشیه یک نشست خبری در جمع خبرنگاران افزود: یکی از خدماتی که دولت در قانون بودجه ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ برای مددجویان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی در نظر گرفته است؛ معافیت از پرداخت هزینه‌های آب و برق و گاز است.

وی اظهار داشت: مددجویان به منظور بهره‌مندی از این معافیت باید با دقت و صرفه‌جویی کامل (در قالب فرمول و شرایط اعلامی آیین‌نامه اجرایی) مصرف کنند. برای نمونه جهت معافیت از هزینه‌های برق باید ۵۰ درصد از الگوی مصرف، مصرف برق داشته باشند. در مصرف آب یک سوم الگوی مصرف و در مصرف گاز نیز در سه پله نخست مصرفی (از ۱۲ پله) قرار گرفته باشند.

خدرویسی ادامه داد: در نتیجه این معافیت شامل همه مددجویان نمی‌شود و صرفا مددجویان کم‌مصرفی که در قالب شرایط آیین نامه اجرایی مصرف کنند، از این معافیت برخوردار می‌شوند.

وی با اشاره به همکاری و هماهنگی شرکت‌های آب و برق و گاز با کمیته امداد در این زمینه نیز افزود: براساس پیگیری‌های ادارات شهرستان و استانی هم تمامی اطلاعات بین دستگاهی رد و بدل شده و برخی مددجویان از این معافیت استفاده می‌کنند.

معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد تصریح کرد: بنابر تصور عمومی، همه ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار نفر مددجوی این کمیته باید از این خدمات استفاده کنند، اما برخی از مددجویان اعم از سالمندان در نزد فرزندان و اقوام زندگی می‌کنند و بر این اساس، نمی‌توانند از این خدمات بهره‌مند شوند.

وی افزود: برخی از مددجویان نیز در نقاط روستائی سکونت داشته و تحت پوشش شرکت آب و فاضلاب نبوده و گازکشی نیز نداشته و بنابراین از خدمت نام‌برده استفاده نمی‌کنند.

خدرویسی ادامه داد: برخی مددجویان نیز در اماکن عمومی همچون حسینیه‌ها، مساجد، کارخانه‌ها و دیگر واحدهای عمومی و درمانی سکونت داشته و انشعاب مسکونی ندارند؛ برخی از این جمعیت نیز در مجتمع‌های مسکونی مستاجر بوده و دارای انشعابات آب و برق و گاز مشاء هستند. این گروه نیز به دلیل عدم انشعاب خصوصی (به نام خود) از این معافیت برخوردار نمی‌شوند.  

این مسئول یادآور شد: براساس آخرین آمارها، مددجویان مشمول این طرح برابر با ۸۷۵ هزار خانواده است. ۱۰۵ هزار خانواده از معافیت آب استفاده کرده و حدود ۶۵۶ هزار نفر نیز در سامانه شرکت برق شناسایی شده‌اند.

شرایط معافیت مددجویان کمیته امداد از هزینه‌های آب و برق اعلام شد

خدرویسی ضمن تاکید بر ضرورت صرفه‌جویی در مصرف آب و برق و گاز، تاکید کرد: مددجویان جابجایی منازل را نیز به مددکاران اطلاع دهند و شماره کنتور و قبض آب و برق و گاز جدید را برای ثبت در اختیار مددکاران بگذارند.

وی یادآور شد: برای استفاده از این معافیت محدودیت زمانی وجود نداشته و مددجویان در صورت رعایت الگوی مصرفی نام‌برده می‌توانند از این معافیت با ارائه شماره قبض محل سکونت بهره‌مند شوند.

جزئیات افزایش ۳۰ درصدی مستمری مددجویان

وی همچنین در پاسخ به پرسشی مبنی بر افزایش ۳۰ درصدی مستمری مددجویان گفت: پرداخت مستمری یکی از خدمات اساسی کمیته امداد امام خمینی است و بر اساس پیگیری‌های انجام گرفته و نظر مساعد دولت و مجلس شورای اسلامی انتظار می‌رود، در نیمه دوم سال، این افزایش ۳۰ درصدی همزمان با افزایش ترمیمی حقوق کارکنان لشگری و کشوری اجرایی شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha