توقف ثبت سفارش گوشی آیفون، ثبات قیمت دیگر برندها را برهم نزده است

تهران – ایرنا – با اعلام غیررسمی محدودیت واردات تلفن همراه آیفون، کسبه بازار به سمت افزایش قیمت آن حرکت کردند. این در حالی است که گوشی‌های دیگر با همان قیمت اصلی فروخته می‌شوند.

به گزارش ایرنا، از مدتها قبل ممنوعیت واردات تلفن همراه آیفون مطرح شد اما هر بار با انتقاداتی که به این طرح وارد آمد و دلایلی که کارشناسان برای آن آوردند، متوقف شد.  
از حدود ۲ هفته قبل، زمانی که واردکنندگان قصد ثبت سفارش انواع گوشی آیفون را داشتند با این پیغام رو به رو شدند که «ثبت سفارش فعلا بسته است».

این مسئله در ابتدا زودگذر به نظر می‌رسید اما با عدم باز شدن سایت برای ثبت سفارش آیفون این محدودیت شکل رسمی‌تری به خود گرفت.
روز گذشته نیز اعلام شد که گوشی آیفون از گروه کالایی ۲۳ به گروه ۲۷ رفته است و همین مسئله به بالاتر رفتن قیمت این گوشی منجر شد.  این تغییر گروه به این معنی است که از نظر سیاستگذار این گوشی کالایی لوکس است و واردات آن ضرورتی ندارد. البته هنوز این محدودیت به ممنوعیت و ابلاغ رسمی تبدیل نشده است.
گوشی‌ آیفون ۱۳ پرومکس ۲۵۶ گیگ  که هفته گذشته با قیمت حدود ۴۸ میلیون تومان دربازار موجود بود، امروز در کف بازار با افزایش قیمت ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومانی به فروش می‌رسد.اگر قیمت دلاری، عوارض، سود واردکننده و هزینه رجیستری را محاسبه کنیم، چنین افزایش قیمتی در بازار کاذب هستند.
«محمدرضا عالیان» سخنگوی انجمن واردکنندگان تلفن همراه درگفت و گو با ایرنا درباره این‌که آیا افزایش قیمت بازار روی دیگر گوشی‌های تلفن همراه تاثیر گذاشته، گفت: به دلیل محدودیتی در که در ثبت سفارش قیمت آیفون به وجود آمده، قیمت این گوشی تا ۱۰ میلیون نیز افزایش پیدا کرده است اما قیمت دیگر برندهای گوشی هیچ افزایشی نداشته‌اند و اگر این اتفاق رخ دهد، سازمان تعزیرات باید رسیدگی کند.
وی تاکید کرد: با توجه به التهابی که اکنون در بازار تلفن همراه وجود دارد، خریداران تلفن همراه به برچسب قیمتی که روی کالا نصب است دقت کنند.  
عالیان خاطرنشان کرد: مدتی است ‌که روی تلفن‌های همراه، قیمت شرکت وارد کننده و مصرف‌کننده با احتساب سود قانونی روی گوشی چسبانده می‌شود و خریداران هنگام خرید به این قیمت‌ها توجه کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha