مصوبه ۶۶۰ میلیارد تومانی سفر دولت طرح‌های منابع طبیعی گلستان را شتاب می‌دهد

گرگان - ایرنا - مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان گفت: تصویب ۶۶۰ میلیارد تومانی سفر استانی دولت اجرای طرح‌های آبخیزداری، بیابان‌زدایی و اطفای حریق در این استان را شتاب می دهد.

عبدالرحیم لطفی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی با بیان این که این اعتبارات طی سه سال تخصیص داده می شود، اظهار داشت: بیشترین اعتبارات این سفر در حوزه منابع طبیعی به مبلغ پنج هزار میلیارد ریال برای اجرای طرح‌های آبخیزداری بود که با آن می توان ۳۷۰ هزار هکتار را اجرا کرد و سطح پوشش آبخیزداری را به یک میلیون و ۵۰ هزار هکتار افزایش داد.

وی افزود: اجرای کامل طرح آبخیزداری گلستان به ۱۲ هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد تا این طرح‌ها در یک میلیون و ۴۰۰ هکتار از حوضه های آبخیز منطقه به سرانجام برسد.

وی سرمایه گذاری در بخش مقابله با اطفای حریق در عرصه‌های منابع طبیعی گلستان را ضروری دانست و افزود: طی چند سال گذشته اعتبار ۱۰۰ میلیارد ریالی برای تامین تجهیزات مقابله با آتش در عرصه های منابع طبیعی استان اختصاص یافت که ولی اعتبارات سفر رییس جمهور می تواند بسیاری از کمبودهای این بخش را برطرف کند.

استان گستان علاوه بر ۸۶۲ هزار هکتار عرصه مرتعی،  ۴۵۲ هزار هکتار عرصه جنگلی دارد و یکی از مناطق پرخطر آتش سوزی در ایام سال به ویژه تابستان و بعداز برداشت محصول و پاییز به شمار می رود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان به تهدید ریزگردهای صحرای قره قوم ترکمنستان واقع در شمال استان اشاره و اضافه  کرد: مصوب کردن هزار و ۱۰۰ میلیارد ریال اعتبار از سوی دولت برای بیابان زدایی ، سرعت طرح‌های مقابله با این پدیده را در شمال استان شتاب خواهد داد.

به گفته وی حدود ۳۰۰ هزار هکتار از اراضی مناطق شمالی و مرزی استان گلستان در معرض بیابانی شدن و تبدیل به دشت رسوبی شور قرار دارد  که ۵۰ هزار هکتار آن در اولویت اجرای پروژه های آبخیزداری از جمله بوته‌کاری، ایجاد ذخیره نزولات آسمانی، بذرپاشی، بانکت بندی (تامین آب در مناطق خشک با احداث جوی های کوچک افقی که در روی خطوط میزان قرار می گیرند) و ایجاد باد شکن (کنترل ریزگردها) شناسایی شده است.

گلستان دارای تنوع اقلیمی از نیمه مرطوب معتدل تا نیمه خشک، گرم و سرد بوده و منابع طبیعی آن شامل کوهستان های مرتفع، دشت هموار، مناطق پست و شوره‌زار و دریا است.

اراضی زیر پوشش اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان افزون بر یک میلیون و ۳۹۷ هزار و ۲۴۴ هکتار بوده که شامل ۴۵۲ هزار هکتار جنگل، ۸۶۲ هزار هکتار مرتع، ۲۰ هزار هکتار اراضی ساحلی و اراضی مستثنیات و ۶۲ هزار و ۴۲۰ هکتار اراضی موات است.

گلستان یک میلیون و ۸۶۹ هزار نفر جمعیت در ۳۳ نقطه شهری و هزار و ۷۵ روستا دارد که از طریق کشاورزی و دامپروری تامین معاش می کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha