۱۲ اسفند ۱۴۰۰، ۱۸:۵۶
کد خبر: 84669812
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

پیشنهاد پکن برای میانجیگری در بحران اوکراین

۱۲ اسفند ۱۴۰۰، ۱۸:۵۶
کد خبر: 84669812
پیشنهاد پکن برای میانجیگری در بحران اوکراین

تهران - ایرنا - فرانسه اعلام کرد که پکن برای میانجیگری و کمک به حل بحران اوکراین پیشنهاد داده است.

به گزارش ایرنا، اسکای نیوز عربی دقایقی پیش به نقل از کاخ الیزه خبر داد که چین میانجیگری خود در حل بحران اوکراین را پیشنهاد کرده است.

روزنامه نیویورک تایمز نوشته بود که چین از روسیه خواسته بوده برای حمله به اوکراین تا پایان بازی‌های المپیک زمستانی پکن صبر کند. چین این گزارش را «اخبار جعلی» خوانده که به منظور «سیاه‌نمایی چین» منتشر شده است.

دویچه وله نوشته یک روز پس از پایان بازی‌های المپیک زمستانی در پکن، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه روز ۲۱ فوریه (دوم اسفند) در یک سخنرانی علیه اوکراین، این کشور را با «عملیات صلح» تهدید کرد. بر اساس اطلاعات منابع امنیتی و سرویس‌های مخفی غرب، این هم‌زمانی اتفاقی نبوده است.

روزنامه نیویورک تایمز روز چهارشنبه دوم مارس (۱۱ اسفند) در گزارشی به نقل از منابع مطلع دولت بایدن و دولت های اروپایی نوشت، مقامات چین اوایل ماه فوریه از پوتین خواسته بودند که روسیه تا پایان مسابقات زمستانی المپیک در پکن، از حمله به اوکراین خودداری کند.

به نوشته نیویورک تایمز، گزارش یک سازمان اطلاعاتی غربی شواهدی ارائه داده مبنی بر اینکه مقامات چینی پیش از تهاجم روسیه، تا اندازه‌ای از نقشه و یا قصد این کشور برای تهاجم به اوکراین مطلع بوده‌اند.

دولت چین اما این گزارش‌ها را با عنوان اخبار جعلی رد کرده است.

ریاست جمهوری فرانسه همچنین گفته ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در گفت و گو با همتای فرانسوی‌اش نسبت به تداوم ارتباط‌ها ابراز تمایل کرده است.

رئیس جمهوری روسیه عصر امروز در پاسخ به تماس تلفنی همتای فرانسوی خود هشدار داد که تعلل اوکراین در مذاکرات به افزایش خواست‌های مسکو منجر خواهد شد.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در جریان گفت و گوی ۹۰ دقیقه‌ای امروز با همتای فرانسوی خود گفت که هدف مسکو از عملیاتش در اوکراین دستیابی به «غیرنظامی کردن و بی‌طرف ساختن» این کشور بوده و در هر صورت به آن دست خواهد یافت.

به گفته پوتین، هر تلاشی از جانب کی یف برای به تاخیر انداختن مذاکرات به افزایش خواسته‌های مسکو منتهی خواهد شد.

الیزه خبر داد که امانوئل مکرون پس از این گفت و گوی تلفنی با ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اکراین تماس گرفت.

همچنین رویترز به نقل از مشاور رئیس جمهوری اوکراین خبر داده که مذاکرات دو طرف در بلاروس آغاز می‌شود.

اوکراین گفته می‌خواهد در مذاکرات با روسیه در خصوص مسیرهای کمک رسانی گفت و گو کند.

کی یف اعلام کرده بود که هیات اوکراینی برای مذاکرات درگیری با روسیه در مرز بلاروس و لهستان اعزام شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha