۸۳ قطعه شهرک‌های گلخانه‌ای خراسان شمالی آماده واگذاری است

بجنورد-ایرنا- مدیر شرکت شهرک‌های کشاورزی خراسان شمالی گفت: ۸۳ قطعه در شهرک‌های گلخانه‌ای این استان آماده واگذاری به سرمایه‌گذاران برای فعالیت در بخش‌های مختلف کشاورزی در شهرستان های مانه و سملقان و اسفراین است.

مهندس بهروز عربی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: تمامی زیر ساخت های مورد نیاز برای واگذاری این شهرک هابه متقاضیان و سرمایه گذاران بخش خصوصی ایجاد شده است.

وی با بیان اینکه هم اینک یک شهرک گلخانه ای در مانه و سملقان، ۲ شهرک در شیروان و یک شهرک در اسفراین داریم اظهار داشت: شهرک امام رضا (ع) با مساحت ۳۳۵ هکتار فضای بسیار مناسبی برای فعالیت های مختلف در بخش گلخانه ای است که ۶۰ قطعه برای واگذاری به سرمایه گذاران ایجاد شده بود که تاکنون ۲۱ قطعه تحویل داده شده و ۳۹ قطعه نیز آماده واگذاری است.

عربی مساحت فضای آماده واگذاری به سرمایه گذاران در شهرک گلخانه ای امام رضا (ع) را بیش از ۳۲ هکتار دانست و افزود: این فضا برای تمامی انوع گیاهان گلخانه ای مناسب است.

وی در بخش دیگری از سخنانش در خصوص شهرک گلخانه ای اسفراین نیز گفت: این فضا که ۵۰ هکتار است شامل ۴۴ قطعه است که برای واگذاری به سرمایه گذاران آماده است که انتقال آب به این مجموع هنوز مشکلاتی دارد.

مدیر شرکت شهرک‌های کشاورزی خراسان شمالی در خصوص شرکت شهرک کشاورزی شیروان نیز که ۱۰۰ هکتار است اظهار داشت: این فضا به سرمایه گذار تحویل شده است و اکنون فاز یک آن اجرایی و مابقی نیز در دست اجرا است.

عربی در خصوص شهرک قلعه چه شیروان ینز اظهار داشت: این فضا در ۲۰ قطعه به سرمایه گذاران واگذار شده است که هم اینک به تولید نیز رسیده است.

وی افزود: در مجموع در استان خراسان شمالی ۶ شرکت کشاورزی وجود دارد که از این تعداد ۲ مورد مربوط به مجتمع های دامپروری و چهار مجتمع شهرک های گلخانه ای است.

عربی مساحت کل شرکت های کشاورزی را ۵۷۵ هکتار عنوان کرد و افزود: از مجموع این میزان ۵۴۵ هکتار مربوط به شهرک های گلخانه ای و ۴۵ هکتار نیز مربوط به مجمتع های دامپروری است.

 وی ظرفیت تولیدی پیش بینی شده برای کل شرکت های کشاورزی در استان را ۶۷ هزار تن انواع محصول کشاورزی عنوان کرد و افزود: هم اینک در فضاهای مورد بهره برداری بیش از ۵۰۰ تن محصول تولید می شود که تلاش می کنیم سایر بخش ها نیز با سرعت مضاعفی به مرحله تولید برسد.

خراسان شمالی در ایجاد مجتمع شرکت شهرک های گلخانه ای در کشور جایگاه ۱۷ را دارد.

سطح اراضی کشاورزی و بایر خراسان شمالی ۴۰۰ هزار هکتار است، کل اراضی استان ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار هکتار است که اکنون ۱۳ درصد از این سطح به بخش کشاورزی اختصاص دارد و ۸۷ درصد نیز اراضی غیرکشاورزی است.

 ۴۴ درصد جمعیت ۸۶۳ هزار نفری این استان در نواحی روستایی سکونت دارند.

حدود ۸۲ هزار بهره بردار بخش کشاورزی در این استان مشغول به فعالیت هستند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha