آیت الله مصباح برای آشنایی مردم با دین آثار متعددی به یادگار گذاشت

قم - ایرنا - آیت الله حسین نوری همدانی از مراجع تقلید گفت: بزرگان ما آرزو داشتند از آنها آثار علمی و مکتوب قابل فهم برای مردم باقی بماند، امروز می‌بینیم آیت الله مصباح یزدی با این قیام قلمی و علمی که داشت، آثار و برکت‌های متعددی را برای شناخت دین به مردم برجای گذاشته است.

 به گزارش شنبه شب مرکز خبر حوزه، وی در دیدار اعضای ستاد بزرگداشت آیت الله مصباح یزدی، ضمن اظهار خرسندی از دیدار خانواده آیت الله مصباح یزدی، ایشان را عالم اهل قیام برای دین دانست و اظهار داشت: ایشان قیام برای خدا داشت و قیام فکری و قلمی ایشان که برآمده از علم و آگاهی ایشان بود نیز نمونه‌ای از این قیام است.

وی افزود: آثار مکتوب متعددی که از ایشان باقی مانده، از آثار قیام قلمی ایشان است، این قیام بسیار ارزشمند و مهم به‌قدری حائز اهمیت است، که بزرگان ما آرزو داشتند از آنها آثار علمی و مکتوب قابل فهم برای مردم باقی بماند، امروز ما می‌بینیم آیت الله مصباح یزدی با این قیام قلمی و علمی که داشت، آثار و برکت‌های متعددی را برای شناخت دین به مردم برجای گذاشته است.

این مرجع تقلید ضمن آرزوی صحت و سلامتی برای خانواده مرحوم مصباح یزدی افزود: تلاش مجموعه شاگردان و خانواده آیت الله مصباح باید بر این باشد که آثار و کتاب‌های ایشان را به زبان‌های مختلف و برای همه سطوح جامعه منتشر نمایند.

وی ادامه داد: آثار ایشان در زمینه‌های مختلف و به‌صورت دقیق تالیف شده است، که ویژگی خاص ایشان می‌باشد و نباید مجموعه آثار آیت الله مصباح یزدی مورد غفلت قرار گیرد.

در ابتدای این دیدار، فرزندان آیت الله مصباح یزدی از توجهات و همچنین لطف آیت الله العظمی نوری همدانی به خانواده آیت الله مصباح یزدی تشکر و قدردانی نمودند و گزارشی از برنامه‌های انجام گرفته برای سالگرد ارتحال این عالم بصیر را نیز ارائه کردند.

همچنین حجت الاسلام محمدی عراقی عراقی با ابراز خشنودی از صحت و سلامت این مرجع تقلید شیعیان، بیان داشت: دغدغه آیت الله مصباح یزدی و شما بزرگان از همان دهه‌های چهل، تلاش برای تاسیس حوزه‌ای علمیه با شرایط علمی خاص بود، که بعدها به تاسیس موسسه امام (ره) انجامید، بنده هم به عنوان شاگرد توفیق داشتم تا از محضر شما و همچنین آیت الله مصباح یزدی بهره ببرم و این افتخاری برای ما است.  

آیت الله سید محمدعلی علوی گرگانی از دیگر مراجع تقلید نیز در دیدار اعضای ستاد بزرگداشت آیت الله مصباح یزدی با وی، ضمن ابراز خرسندی از این دیدار، سخنان خود را با خاطره‌ای از آیت الله مصباح یزدی آغاز کرده و گفتند: آشنایی من با ایشان به اوایل ورود به قم و حضور در مدرسه علمیه خان برمی‌گردد، که ایشان در آن زمان به دنبال حجره برای تحصیل بودند و بنده برای مدتی ایشان را به حجره خودم دعوت کردم و میهمان بنده بودند و این برای من افتخاری است که مدتی در خدمت ایشان بودم.
وی گفت: آیت الله مصباح یزدی خدمات گسترده ای داشتند. تربیت شاگردان و تأسیس مؤسسه امام خمینی و همچنین تألیفات گسترده ایشان بخشی از این خدمات بود. الحمدالله این خدمات ذخیره الهی برای مردم و دین شده است.
آیت الله علوی گرگانی افزود: ایشان بیانی جذاب  داشتند و جداً کلام ایشان مؤثر و گیرا بود و واقعاً از نبود ایشان و از اینکه از فیض و علم ایشان بی بهره شدیم، متأثر و متأسف هستیم. ایشان لحظه‌ای آرام نمی‌گرفتند و شب و روز برای علم دین و آموزش شاگرادان بیشتر تلاش می‌کردند و ای کاش ایشان بیشتر در بین ما بودند تا از برکات و علم ایشان فیض و بهره می‌بردیم.
و، از آیت الله مصباح یزدی به عنوان علامه ذوالفنون یاد کرد و افزود: شما به عنوان خانواده ایشان باید به خاطر نسبت داشتن با چنین مردی افتخار کنید. بنده دعاگوی شما هستم و سلام بنده را به خانواده محترم ایشان برسانید.   

"همایش ملی علامه مصباح یزدی فیلسوف بزرگ اجتماعی اسلامی" سوم آذرماه امسال در قم و به مناسبت نخستین سالگرد آن مرحوم و روز جهانی فلسفه برگزار می شود.

در این محفل علمی که با همکاری و مشارکت برخی نهادهای علمی و فرهنگی کشور برگزار خواهد شد، حجج‌ اسلام علی‌اکبر رشاد، غلامرضا فیاضی، عبدالحسین خسروپناه، مجتبی و علی مصباح یزدی، حمید پارسانیا و حسین بستان ایراد سخنرانی خواهند داشت. /

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha