یک متخصص: اضطراب را در آموزش مجازی از کودکان دور کنید

شیراز - ایرنا- مدیر گروه روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز، اضطراب کودکان در مورد آموزش آنلاین را تا حدی طبیعی دانست و گفت: کودکان به این روش یادگیری هنوز عادت ندارند و نگرانی والدین نیز می ‌تواند در کودکان تأثیرگذار باشد.

 آروین هدایتی روز دوشنبه راهکارهای کاهش استرس کودکان در آموزش آنلاین را بر شمرد و افزود: به دلیل استرس، والدین ممکن است تغییرات رفتاری مانند مشاجرات بیش از حد، مخالفت یا سرپیچی را در فرزند خود مشاهده کنند و عقب افتادن بعضی کودکان از یادگیری دروس امری دور از انتظار نیست.

هدایتی با بیان اینکه پدر و مادرها به فرزند خود کمک کنند تا با استرس ‌های آموزش به شیوه آنلاین کنار بیایند، از آنان خواست تا ابتدا با فرزند خود مهربان باشند و گفت: لازم است پدر و مادر کودک را درک کنند تا با این روش آموزش جدید سازگار شود. همچنین در شرایط آموزش فعلی به هیچ عنوان کودک را به دلیل مشکل در یادگیری محتوای دروس سرزنش نکنند.

به کودک استراحت دهید

مدیر گروه روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با توصیه به استراحت دادن به کودکان افزود: کودکان در کنار درس خواندن، نیاز به استراحت دارند و والدین باید در عین‌ حال که شرایط را برای آموزش مجازی فراهم می‌کنند، به همان ترتیب به نیازها و خواسته های کودک توجه کرده و به آنها گوش فرا دهند.

عوامل حواس پرتی را از کودک دور کنید

هدایتی توصیه کرد: هر چیزی که باعث حواس ‌پرتی کودک می ‌شود را رفع کنید؛ از باز بودن پنجره و گرم بودن بیش از حد اتاق گرفته تا هر چیز دیگری که می ‌تواند تمرکز او را به هم بریزد. بهتر است از فرزندتان بپرسید و ببینید دوست دارد در کدام محل آموزش آنلاین را شروع کند؛ حتی گاهی حضور والدین در کنار کودک می‌ تواند باعث استرس و اختلال در یادگیری او شود؛ در چنین شرایطی توصیه می شود والدین تا حد امکان از دور به کودک نظارت داشته و هنگام تدریس کنار او ننشینند تا حس ترس و خجالت بر او غالب نشود.
ترس و نگرانی خود را به فرزندتان انتقال ندهید

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه در اکثر موارد کودک هیچ گونه ترس و نگرانی از رفتن به مدرسه با رعایت پروتکل بهداشتی و آموزش مجازی را ندارد، افزود: اما گاه ترس و اضطراب والدین باعث می ‌شود کودک تصور کند سال تحصیلی سختی را در پیش دار و یکی از نکات مهمی که والدین باید به آن توجه داشته باشند این است که در حضور کودک، چیزی از سختی ‌ها و مشکلات درس خواندن در فضای مجازی نگویند و با استفاده از تکنیک هایی که به آنها اشاره شد، کودک را برای مواجه با شرایط جدید آماده کرده و با حمایت و راهنمایی‌های خود او را تشویق به درس خواندن در چنین شرایطی کنند.

گفت و گوی آزاد داشته باشید

توصیه دیگر هدایتی به والدین، تشویق فرزندان به ابراز احساسات خود بود و در این زمینه توضیح داد: فرزند خود را را تشویق کنید تا در مورد موضوعی که باعث استرس‌ اش شده صحبت کند و سعی کنید بدون واکنش منفی، با دلگرمی دادن به او نگرانی‌ هایش را رفع کنید؛ به عنوان مثال اگر کودکتان می‌گوید: «می ‌ترسم نمره‌ام پایین شود»، در جواب به او بگویید: «من می‌دانم که تو درس‌ هایت را خوب متوجه می‌شوی، حتی اگر نمره ‌ات پایین شود.» یا اگر کودکتان استرس نحوه یادگیری در فضای مجازی را دارد، به جای دعوا، تحقیر و سرزنش کردن، او را راهنمایی کنید که کلاس مجازی را درست مثل کلاس حضوری در نظر بگیرد، خوب به صحبت‌ های معلم گوش کند و اگر جایی عقب افتاد یا چیزی را متوجه نشد، بدون خجالت سوال کند.

او از پدر و مادرها خواست تا صبور باشند و فرزند خود را درک کنند؛ زیرا کودکان می توانند واکنش‌های مختلفی نسبت به استرس داشته باشد.

به کودکتان اجازه دهید با دوستانش تماس تصویری برقرار کند

مدیر گروه روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز یکی دیگر از عوامل استرس کودکان در زمان آموزش آنلاین را دور شدن کودک از همکلاسی ‌ها عنوان کرد و افزود: کودک در این فضای آموزشی احساس می‌کند از تفریح و ارتباط با دوستانش محروم شده است. اگرچه ممکن است دیدار حضوری کودک با دوستانش خطرناک باشد، اما می‌توانید به کودک اجازه دهید تا به صورت آنلاین با آنها تعامل کند. تماس تصویری اغلب بهترین وسیله برای برقراری ارتباط و راهی عالی برای گذراندن اوقات اجتماعی، بدون خطر انداختن خود و دیگران است.
از مزایای آموزش آنلاین برای فرزندتان بگویید

هدایتی بازگو کردن مزایای این روش آموزشی را برای کاهش استرس کودک مفید دانست و گفت: برای کاهش استرس کودک می‌ توانید به او بگویید که: «در آموزش آنلاین برخلاف آموزش حضوری امکان ضبط تدریس معلم وجود دارد؛ بنابراین اگر جایی از درس را متوجه نشدی می ‌توانیم بعد از کلاس، مجدد فیلم را با هم ببینیم و رفع اشکال کنیم. همچنین در این روش تو می‌ توانی اشکالات و پرسش هایت را بنویسی و برای معلمت ارسال کنی تا به سؤالت پاسخ دهد.» همچنین مدت زمان کوتاه تر آموزشی در کنار آزادی و انعطاف ‌پذیری، بدون نیاز به رفت ‌و آمد به مدرسه در سرما و گرما و ترافیک، از دیگر مزایای کلاس آنلاین است که می توانید برای فرزندتان توضیح دهید.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha