مستند «بانو قدس ایران» اثری وفادار به تاریخ است

تهران- ایرنا- مدیرعامل اسبق انجمن سینمای جوانان ایران گفت: مستند «بانو قدس ایران» علاوه بر وفاداری به تاریخ، زندگی بانو ثقفی را با همه ابعاد به تصویر کشیده است.

سیدحسن حق‌گو در گفت و گو با خبرنگار سینمایی ایرنا با اشاره به اینکه مستند بانو قدس ایران فیلم دشواری است، اظهار داشت: این اثر یک پرتره ویژه است و سازنده اثر با کسب توانایی‌هایی در ایران و خارج از کشور در حوزه مستندسازی، توانست به اعتبار آن تجربیات گران‌سنگی که از رهگذر تولید مستند، اندوخته بود فیلم بانو قدس ایران را به بهترین شکل ممکن کارگردانی کند. 

وی ادامه داد: عنصر تحقیق که لازمه یک اثر مستند است، به وضوح در فیلم به چشم می‌خورد و خط روایی اثر به گونه‌ای طراحی و ترسیم شده است که بیننده تا پایان، فیلم را مشتاقانه دنبال می‌کند. باید توجه داشت رفتن به سراغ سوژه‌هایی از این دست راه رفتن روی لبه تیغ است و هر گونه اشتباهی می‌تواند مشکل‌ساز باشد.

حق گو افزود: مسیر زندگی شخصی بانو خدیجه ثقفی همسر محترم امام راحل (ره)، با فراز و فرودهای آن به بالندگی اثر کمک کرده است. این اثر برخلاف پرتره‌های دیگر بیشتر به روایتی که دیگران از شخصیت دارند، می‌پردازد و به گونه‌ای استادانه تماشاچی را منتظر نگاه می‌دارد و با تصاویر اندکی که از سوژه دارد به شکلی اقناعی اثر را به پایان می‌برد.

مستند «بانو قدس ایران» اثری وفادار به تاریخ است

تهیه‌کننده فیلم‌ سینمایی یک وجب از آسمان، گفت: نکته دیگری که در این اثر مشاهده می‌شود، همسر مرحوم آقا مصطفی است. او نیز شخصیتی تا حدودی مشابه بانو قدس دارد، عدم تمایل ازدواج با یک شخصیت روحانی و بعد شیفته آن شخصیت شدن به ظاهر یک تناقض آشکار است، اما در گفت‌وگوها متوجه می شویم سلوک شخصی یک شخصیت می‌تواند از یک مخالف عاشق بسازد. انتخاب کارگردان برای حضور همسر مرحوم آقا مصطفی و گفت و گو با ایشان به غنای فیلم کمک کرده است.

حق گو گفت:‌ کارگردان در این اثر تلاش کرده فیلم را به ورطه سیاسی نکشاند، اگر این فیلم به دست‌اندازهای سیاسی می‌افتاد از یک اثر عاشقانه خارج و به یک فیلم با تاریخ مصرف محدود منتهی می‌شد. این یکی از ویژگی‌های شاخص اثر است.

تهیه‌کننده فیلم دلخون، تاکید کرد: شصت سال زندگی مشترک با فردی که از نوجوانی وارد عرصه علم و سیاست شده و تا پایان عمر رخت سیاست را بر تن داشت، مشکلات خاص خود را دارد اما بانو ثقفی در قامت مادر فداکار و همسر عاشق فارغ از دغدغه‌های سیاسی عمر خود را سپری کرد و فیلم بانو قدس ایران توانسته یک قاب منحصر به فرد از جلوه‌های زندگی زنی باشد که در کوران حوادث زیست و هیچ‌گاه سهم ویژه از آنچه بعدها به دست آمد برای خود نخواست و خاموشی عزتمند را در زندگی خود پذیرفت.

مستند بانو قدس ایران ساخته مصطفی رزاق کریمی، محصول موسسه فرهنگی، هنری عروج و مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی است که از ۲۸ مهر در پلتفرم «هاشور» اکران آنلاین شد. بانو قدس ایران که برنده تندیس بهترین فیلم یازدهمین جشنواره «سینماحقیقت» و منتخب سی‌وششمین جشنواره جهانی فیلم فجر شد، روایتی از زندگی بانو خدیجه ثقفی همسر امام خمینی (ره) است.

مستند بانو قدس ایران از ۲۸ مهر در پلتفرم «هاشور» اکران آنلاین شد. بانو قدس ایران که برنده تندیس بهترین فیلم یازدهمین جشنواره «سینماحقیقت» و منتخب سی‌وششمین جشنواره جهانی فیلم فجر شد، روایتی از زندگی بانو خدیجه ثقفی همسر امام خمینی (ره) است.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha