۱ آبان ۱۴۰۰، ۸:۴۲
کد خبرنگار: 1367
کد خبر: 84514902
T T
۱ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

فرماندار: بهسازی زیرساخت جاده‌ای کویر مرنجاب ضروری است

کاشان - ایرنا - فرماندار آران و بیدگل با اشاره به استقبال گردشگران از کویرهای این شهرستان گفت: ترمیم و بهسازی زیرساخت جاده‌ای کویر مرنجاب ضرورتی اجتناب‌ناپدیر است.

اسماعیل بایبوردی روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: کویر مرنجاب در سال‌های اخیر مورد استقبال گسترده طبیعت‌گردان و گردشگران داخلی و خارجی قرار گرفته است که نامناسب بودن جاده مرنجاب یکی از دغدغه‌ها و انتقادهای گردشگران ورودی به این منطقه بوده است.

فرماندار: بهسازی زیرساخت جاده‌ای کویر مرنجاب ضروری است

وی ادامه داد: برای ترمیم و بهسازی جاده مرنجاب و قرارگرفتن آن در حوزه راه‌های کشور، در سال‌های گذشته تلاش‌هایی انجام شده اما تاکنون به نتیجه نرسیده است.

وی با اشاره به افزایش افزون بر چهار برابری گردشگران ورودی به کویر مرنجاب در یک‌ماه اخیر در مقایسه با مدت‌های مشابه سال‌های قبل اظهار داشت: شرایط کرونایی ۲۰ ماه گذشته سبب کاهش ورود گردشگران به کویرهای آران و بیدگل شد و کسب و کارهای مرتبط با گردشگری را تحت تاثیر فراوان قرار داد.

دریافت ورودیه در کویر مرنجاب در قبال ساماندهی جاده و ارایه خدمات باشد

فرماندار آران و بیدگل در پاسخ به انتقادها از دریافت ورودیه های ۲۵ تا ۸۰ هزار تومانی در مرنجاب و ساماندهی نشدن جاده و خدمت‌رسانی به گردشگران گفت: این انتقادها بجاست و  اعلام می‌شود در صورت ساماندهی نکردن جاده و ارایه خدمات در مرنجاب، دریافت ورودیه از گردشگران به زودی لغو خواهد شد.

وی افزود: وضع موجود برای ما به عنوان مسوول، گردشگران و فعالان گردشگری قابل قبول نیست که در این راستا تذکرهای لازم داده شده است تا دریافت ورودیه در قبال ارایه خدمات باشد.

به گفته وی، بر پایه مصوبه شورای بخش آران و بیدگل مبلغ ورودیه‌های انواع خودروها به کویر تعیین شده است که البته تعهد شده مبلغ های دریافتی از ورودیه برای ساماندهی جاده و بخش فرهنگی گردشگری هزینه شود.

بایبوردی با اشاره به اینکه کاروانسرای مرنجاب در مسیر جهانی شدن است، اظهار داشت: ارزیابان سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی ملل متحد (یونسکو) در سفر هفته قبل خود به آران و بیدگل بررسی‌های نهایی برای ثبت جهانی این کاروانسرا را انجام دادند.

وی گفت: ثبت جهانی کاروانسرای مرنجاب باعث می‌شود تا این کاروانسرا در فهرست هدف گردشگران خارجی ورودی به ایران قرار گیزد و رونق بیش از پیش گردشگری در آران و بیدگل را به همراه داشته باشد.

به گزارش ایرنا، جاده ۵۰ کیلومتری خاکی مرنجاب با توجه به حجم زیاد ورود و خروج گردشگران به این منطقه کویری، زیرسازی و عرض مناسبی ندارد و ناآشنایی گردشگران و نبود علایم راهنمایی به ویژه در پیچ‌های خطرناک موجب وقوع سانحه های رانندگی در این مسیر می شود؛ این در حالیست که برای ورود به این جاده نامناسب ۱۵ هزار تومان برای خودروی سواری، ۲۵ هزار تومان خودروی شاسی بلند و ۸۰ هزار تومان برای اتوبوس عوارض دریافت می‌شود.

منطقه نمونه گردشگری مرنجاب در شمال آران و بیدگل یکی از بکرترین و زیباترین کویرهای کشور است که از شمال به دریاچه نمک، از غرب به کویر مسیله، دریاچه حوض سلطان و حوض مره و از شرق به پارک ملی کویر منتهی می‌شود.

این منطقه با برخورداری از ظرفیت فعالیت‌هایی مانند کویرنوردی، آفرود، موتورسواری، سافاری، شترسواری، اسکی روی شن و ماسه تا پیش از شیوع ویروس کرونا سالانه میزبان ده‌ها هزار نفر گردشگر داخلی و خارجی بود.

شهرستان آران و بیدگل در شمالی‌ترین منطقه اصفهان، در فاصله ۶ کیلومتری کاشان و ۲۱۵ کیلومتری مرکز این استان قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha