۲۷ مهر ۱۴۰۰، ۱۵:۱۲
کد خبر: 84510280
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

استمرار شب‌های خیمه شب‌بازی پهنه رودکی تا ۲۸ مهرماه

تهران- ایرنا- برنامه خیمه‌شب‌بازی پهنه فرهنگی رودکی که از ۲۴ مهرماه آغاز شده است تا شامگاه چهارشنبه (۲۸ مهر ماه) ادامه خواهد داشت.

به گزارش ایرنا، سیاوش ستاری، کارگردان برنامه خیمه‌شب‌بازی پهنه رودکی در خصوص پیشینه این برنامه گفت: ایران از گذشته دو شکل نمایش مکمل عروسکی داشته است. یکی از این دو نمایش «جیجی ویجی» است که مرکز اصلی آن شهر شیراز است و دیگری نمایش شاه سلیم یا خیمه‌شب‌بازی است که ابتدا در اصفهان رواج داشته و پس از دوران قاجار به تهران منتقل شد و آنقدر رنگ و بوی این شهر را به خودش گرفته است که می‌شود از آن به عنوان میراث نمایشی شهر تهران یاد کرد.

ستاری درباره خانه موزه خیمه شب بازی ایران نیز گفت: خانه موزه خیمه شب بازی ایران در سال ۱۳۹۷ توسط من و خانم ستاره اسکندری با هدف حفظ روایت زنده هنر خیمه شب بازی ایران افتتاح شده است. این خانه موزه اولین تماشاخانه سیار خیمه شب بازی را با همکاری سازمان منطقه آزاد چابهار راه اندازی کرده و تعداد بسیار زیادی نمایش را در روستاهای جنوب استان سیستان و بلوچستان و سایر نقاط کشور با هدف مواجه کردن نسل جدید با این هنر اصیل ایرانی، اجرا کرده است و در حال حاضر در همکاری با بنیاد رودکی برنامه خیمه شب بازی در پهنه را برگزار می‌کند.

استمرار شب‌های خیمه شب‌بازی پهنه رودکی تا ۲۸ مهرماه

بنا بر اعلام بنیاد فرهنگی-هنری رودکی،‌ وی افزود: استقبال از این برنامه در پهنه رودکی بسیار خوب بوده و این موضوع نشانگر ظرفیت بسیار ارزنده‌ این پهنه در تبدیل به گذر فرهنگی است.

برنامه خیمه شب بازی تا ۲۸ مهر، هر شب در دو سانس ۱۹ و ۲۰، در پهنه رودکی مقابل تالار وحدت برگزار می‌شود.

شهرزاد مبرهن و ساینا ستاری (بازی دهنده)، سپهر رضایی (نوازنده) و مریم تواسونی (دستیار کارگردان و مدیر اجرا) طی این خیمه‌شب‌بازی‌ها را اجرا می‌کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha