امیرعبداللهیان: اوضاع به نفع سوریه تغییر کرده است

تهران- ایرنا- وزیر امور خارجه گفت: فضای دیپلماتیک در نشست‌های اخیر مجمع عمومی سازمان ملل نشانگر آن بود که اوضاع به نفع سوریه تغییر کرده است.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز پس از ورود به دمشق، در محل کاخ ریاست جمهوری سوریه با بشار اسد رییس‌جمهور این کشور دیدار و در خصوص گسترش روابط دوجانبه و تحولات منطقه‌ای و موضوعات بین المللی گفت و گو نمود.

در این ملاقات تقویت و تعمیق هر چه بیشتر مناسبات دوجانبه میان دو کشور مورد تاکید قرار گرفت. همچنین در خصوص تحولات افغانستان یمن و عراق و سوریه تبادل نظر به عمل آمد.

وزیر خارجه کشورمان تماس‌های گسترده میان مقامات عالی دو کشور را نشانگر عمق روابط میان ایران و سوریه خواند و پیروزی‌های سیاسی، بین‌المللی و میدانی سوریه را تبریک گفت و اظهار داشت: فضای دیپلماتیک در نشست‌های اخیر مجمع عمومی سازمان ملل نشانگر آن بود که اوضاع به نفع سوریه تغییر کرده است.

امیر عبداللهیان ضمن تشریح سیاست جمهوری اسلامی ایران در قبال تحولات افغانستان گفت: ما با همه طرف‌ها در افغانستان از جمله طالبان در ارتباط هستیم و آنها را دعوت به تشکیل دولت فراگیر می‌کنیم.

بشار اسد رییس‌جمهور سوریه هم در این دیدار اظهار کرد: در مدت کمی که از دیدار قبلی ما می‌گذرد تحولات زیادی رخ داده است که به نفع همه ما بوده است و ما توانستیم انتخابات ریاست جمهوری را با موفقیت برگزار کنیم.

وی خروج آمریکا از افغانستان را نشان دهنده ظهور محورهای جدید و افول و زوال محور غربی عنوان کرد و گفت: کشورهای منطقه و همسایه افغانستان می‌دانند که آمریکا مسئولیت اعمال و سیاست‌هایش در افغانستان را نمی‌پذیرد.

 رییس جمهوری سوریه گفت: جمهوری اسلامی ایران این ظرفیت را دارد و باید با برای به موفقیت رسیدن تحولات افغانستان، با کشورهای همسایه آن و سایر کشورهای صاحب نقش وارد مذاکره شود چرا که آمریکایی‌ها می‌خواهند بین کشورهای همسایه افغانستان اختلاف ایجاد کنند.

بشار اسد یادآورشد: ما در چارچوب منافع ملی سوریه با کمیته قانون اساسی تعامل می‌کنیم و نه با مداخله و تحمیل نقطه نظرات خارجی.

وی همچنین در خصوص تحولات ادلب، بر خاتمه اشغالگری و بازگشت همه مناطق تحت اشغال به آغوش سوریه تاکید کرد.

وزیر امور خارجه همچنین با اشاره به عملگرا بودن دولت جدید در جمهوری اسلامی ایران گفت: ما یک برنامه توسعه پایدار اقتصادی را در نظر داریم که حتی با فرض تداوم تحریم‌های ظالمانه علیه ایران آن را دنبال خواهیم کرد.

 امیر عبداللهیان گفت: البته به زودی به مذاکرات وین باز می‌گردیم و موضوع راستی‌آزمایی و دریافت ضمانت‌های لازم برای اجرای تعهدات از سوی طرف‌های غربی را مد نظر داریم. اگر این مذاکرات به نتیجه رسید ما از آن برای تسریع در اجرای برنامه توسعه بهره خواهیم گرفت ولی پیشبرد برنامه‌های خود را متوقف آن نخواهیم کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه پیش از این به لبنان و روسیه سفر کرده و با مقامات این کشورها رایزنی کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha