واردات و صادرات کالا از مرز رسمی پرویزخان به ۵۵۲ هزار تن رسید

قصرشیرین - ایرنا - مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان کرمانشاه گفت: از ابتدای امسال تاکنون در مجوع ۵۵۲ هزار تن کالا از مرز رسمی پرویزخان در شهرستان قصرشیرین به کشور وارد و یا از این مرز به عراق صادر شده است.

«فریبرز کرمی» روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این میزان کالا توسط ۱۷ هزار و ۵۰۵ دستگاه خودروی ایرانی و ۱۰ هزار و ۵۲۴ دستگاه خودروی عراقی در پایانه مرز رسمی پرویزخان جابه جا شده است.

وی اظهار داشت: امسال تاکنون ۱۷۶ هزار و ۱۴۷ تن کالا توسط ۶ هزار ۸۴۱ دستگاه ناوگان حمل و نقل کالا از پایانه مرزی پرویزخان به داخل کشور بارگیری شده است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان کرمانشاه در ادامه گفت: همچنین ترانزیت ورودی کالا از مرز رسمی پرویزخان ۱۷۸ هزار و ۷۰۴ تن است و ۶ هزار و ۷۱ دستگاه ناوگان غیر ایرانی نیز کار جابه جایی کالا را انجام داده اند.

او گفت: واردات کالا از پایانه مرزی پرویزخان ۱۴۶ هزار و ۹۸۰ تن است که توسط پنج هزار ۵۰۶ دستگاه کامیون ایرانی و ۳۴۱ دستگاه کامیون عراقی انجام شده است.

کرمی ادامه داد: همچنین توسط ۲ هزار و ۸۶۰ دستگاه کامیون ایرانی ۴۹ هزار و ۸۳۹ تن کالا از پایانه مرزی پرویزخان صادر شده است.

وی اضافه کرد: صادرات و واردات نقش مهمی در رشد و توسعه اقتصادی کشورها دارند از این رو مرزهای استان کرمانشاه به عنوان فرصت و کانونی برای افزایش مبادلات تجاری و گسترش روابط ۲جانبه کشورمان با عراق محسوب می شوند.  

وی گفت: بیش از نیمی از صادرات سالیانه کالاهای غیرنفتی کشورمان به عراق از طریق پایانه های مرزی استان کرمانشاه انجام می پذیرد که حتی با وجود شیوع بیماری کرونا و در ایامی که اکثر مرزهای زمینی کشور تعطیل بودند پایانه مرزی پرویزخان با حجم بالایی از صادرات مواجه شد.

کرمانشاه ۲ مرز رسمی و ۵ بازارچه مرزی دارد

شهرستان مرزی قصرشیرین با بیش از ۲۷ هزار نفر جمعیت در غرب کرمانشاه، با عراق ۱۸۶ کیلومتر مرز دارد که در امتداد این مرز، ۲ معبر رسمی پرویزخان و خسروی قرار دارد که مبادلات اقتصادی، تجاری و صادرات کالا به اقلیم کردستان و حکومت مرکزی عراق از این ۲ مرز انجام می‌شود.

مرز خسروی در ۲۰ کیلومتری قصرشیرین دارای بزرگترین پایانه زمینی بین المللی خاورمیانه است. این مرز در شهرستان قصرشیرین به صورت رسمی در سال ۸۶ تاسیس و راه اندازی شد که هم مرز با اقلیم کردستان عراق و در همسایگی استان سلیمانیه قرار دارد.

هم اکنون عمده کالاهای صادراتی از مرز رسمی پرویزخان قصرشیرین با مناطق کردنشین عراق به ویژه شهرهای کلار، سلیمانیه، موصل، خانقین و کرکوک در بخش مرکزی این کشور انجام می‌شود.

استان کرمانشاه در مجموع ۳۷۱ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق دارد و در امتداد این مرز ۲ مرز رسمی و پنج بازارچه مرسی فعال است و سالانه بیش از سه میلیارد دلار کالا از این مرزها به خارج از کشور صادر می‌شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha