۲۲۱ هزار و ۶۱۳ تن محصول کشاورزی امسال از قصرشیرین به عراق صادر شد

قصرشیرین - ایرنا - مدیر جهاد کشاورزی قصرشیرین از صادرات ۲۲۱هزار و ۶۱۳ تن انواع محصولات کشاورزی شامل میوه و تره‌بار در سه ماه سپری شده از سال جاری از مرزهای این شهرستان به عراق خبر داد.

«مراد محمودیان‌فر» روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ارزش ریالی محصولات کشاورزی صادر شده از مرزهای قصرشیرین به عراق ۱۳ هزار و ۹۵۰ میلیارد ریال است که این محصولات به حوزه حکومت مرکزی و اقلیم کردستان عراق صادر شده است.

وی اظهار داشت: همچنین ارزش دلاری محصولات صادر شده با میانگین هر دلار ۲۵هزار تومان در مجموع ۵۵ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار است.

رییس جهاد کشاورزی قصرشیرین در ادامه گفت: گوجه فرنگی، هندوانه، خربزه، سیب درختی، پرتقال و سیب زمینی به ترتیب بیشترین میزان صادرات را به خود اختصاص داده است.

محمودیان افزود: پارسال در مجموع ۲۲۴ هزار و ۸۶۸ تن انواع محصول کشاورزی به ارزش هفت هزار و ۴۵۵ میلیارد ریال از مرزهای خسروی و پرویزخان به عراق صادر شد.

او گفت: با توجه به سیاست های جداگانه حکومت مرکزی عراق و همچنین اقلیم کردستان در زمان بندی واردات اقلام مختلف محصولات کشاورزی از ایران، مقایسه صادرات سه ماهه امسال نسبت به سال قبل نشان می دهد در بعضی محصولات عمده صادراتی مثل سیب درختی، پرتقال و گوجه فرنگی افزایش صادرات داشتیم و در بعضی محصولات مثل هندوانه، خربزه و سیب زمینی کاهش صادرات داشتیم.

رشد ۸۷درصدی ارزش صادرات به عراق

محمودیان فرد ادامه داد: در مجموع در سه ماه سپری شده از سال ۱۴۰۰نسبت به مدت مشابه سال قبل، صادرات محصولات کشاورزی از مبادی مرزی شهرستان قصرشیرین به لحاظ وزنی یک و چهار دهم درصد کاهش و به لحاظ ارزش ریالی ۸۷ درصد افزایش داشته است.

او اضافه کرد: صادرات محصولات کشاورزی از مبادی مرزی شهرستان در سه ماه سپری شده از جاری، با نظارت دقیق کارشناسان قرنطینه گیاهی این مدیریت طی انجام۳۰هزار و ۴۵۵ مورد تشریفات قرنطینه ای و صدور گواهی بهداشت گیاهی صورت پذیرفته است.

فعالیت ۲ مرز رسمی در قصرشیرین

شهرستان مرزی قصرشیرین در غرب کرمانشاه با بیش از ۲۷ هزار تن جمعیت، با عراق ۱۸۶ کیلومتر مرز دارد که در امتداد این مرز، ۲ معبر رسمی پرویزخان و خسروی قرار دارد که مبادلات اقتصادی، تجاری و صادرات کالا به اقلیم کردستان و حکومت مرکزی عراق از این ۲ مرز انجام می شود.

پرویزخان در شهرستان قصرشیرین که هم مرز با اقلیم کردستان عراق و در همسایگی استان سلیمانیه قرار دارد، در سال ۸۶ به مرز رسمی تبدیل شد. هم اکنون عمده کالاهای صادراتی از مرز رسمی پرویزخان قصرشیرین با مناطق کردنشین عراق به ویژه شهرهای کلار، سلیمانیه، موصل، خانقین و کرکوک در بخش مرکزی این کشور انجام می شود.

نزدیکی فرهنگ ۲ منطقه مرزی استان کرمانشاه و سلیمانیه عراق به دلیل همزبان بودن از مهمترین عوامل رونق اقتصادی و تجاری این بازارچه مرزی است. پرویزخان اکنون یکی از مرزهای راهبردی و مهم کشورمان است که ۵۴ درصد صادرات غیرنفتی کشورمان به عراق را به خود اختصاص داده و نقش کلیدی و حیاتی در جذب بازار این کشور همسایه دارد.

مرز پرویزخان که در مسیر راه ابریشم قرار دارد، نزدیکترین راه ارتباطی از طریق عراق و سوریه به طول ۹۰۰ کیلومتر به کشورهای اروپایی است و در زمان کنونی که کشور عراق در زمینه زیرساخت ها و اقتصاد وضعیت خوبی ندارد بهترین مسیر برای سرمایه گذاری در این کشور و کردستان عراق است.

همچنین ۵۰۰ دستگاه کامیون کالا از طریق مرز رسمی خسروی به حوزه حکومت مرکزی عراق (بخش مرکزی) صادر می شود. روزانه به طور میانگین ۶۰۰ دستگاه تانکر سوخت رسان عراقی و ایرانی نیز از مبدا اقلیم کردستان عراق از طریق مرز رسمی پرویزخان به مقصد بنادر جنوبی کشورمان، وارد خاک جمهوری اسلامی ایران می شود.

بیش از ۹۵۰ هزار هکتار زمین کشاورزی در استان کرمانشاه وجود دارد که سالانه چهار میلیون و ۵۷۵ هزار و ۸۱۴ تن انواع محصولات زراعی، باغی، دامی و شیلات و آبزیان در استان تولید می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha