بهره برداری از طرح خط لوله انتقال نفت خام گوره تا جاسک

استان ها - ایرنا -امروز پنجشنبه به دستور رییس جمهوری ، طرح خط لوله انتقال نفت خام گوره تا جاسک در استان‌های بوشهر، فارس و هرمزگان بهره برداری شد که در این طرح نخستین امکان دریافت و بارگیری محموله و صادرات نفت از منطقه استراتژیک دریای عمان در تاریخ صنعت نفت ایران فراهم می‌شود.

به گزارش ایرنا، بهره‌برداری از طرح‌های ملی وزارت نفت با ارزش سرمایه گذاری ۵۳ هزار میلیارد تومان با حضور ویدیو کنفرانسی رییس جمهوری آغاز شد.

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در هشتاد و سومین برنامه افتتاح جهش تولید با بهره برداری از طرح‌های ملی وزارت نفت، طرح خط لوله انتقال نفت خام گوره تا جاسک را در استان‌های بوشهر، فارس و هرمزگان افتتاح کرد.

بر اساس این گزارش برای نخستین بار در کشور یک هزار کیلومتر لوله مقاوم برابر خوردگی توسط مهندسان داخلی تولید شد که سنگ معدن، تختال ورق و حتی پوشش آن کاملا تولید داخل است.

اجرای هزار کیلومتر خط لوله، ساخت یک واحد تلمبه خانه و دو ایستگاه توپک رانی، احداث دو پست برق و ۲۳۰ کیلومتر خط انتقال برق، ساخت داخلی ۸۰ دستگاه شیرآلات بین راهی چند ۱۰ تنی برای نخستین بار در کشور، ساخت پمپ های بسیار عظیم دو و نیم مگاواتی سازگار با سرویس ترش برای نخستین بار در کشور، احداث پایانه صادراتی و گوی شناور برای بارگیری نفت خام از سواحل مکران از جمله ظرفیت‌های ایجاد شده برای تحقق این طرح راهبردی است که اشتعالزایی برای بیش از هزار نفر را با خود به همراه دارد.

طرح انتقال نفت خام گوره به جاسک، طرحی ملی و راهبردی است که با حمایت دولت و راهبری شرکت ملی نفت ایران و با هدف ایجاد ظرفیت انتقال یک میلیون بشکه نفت خام در روز، ذخیره‌سازی و صادرات آن از طریق پایانه جدید جاسک، تضمین استمرار صادرات نفت خام، تمرکززدایی از پایانه‌های صادراتی و متنوع‌سازی آن و توسعه پایدار و اشتغال‌زایی در سواحل مکران اجرا می‌شود که در این مرحله ظرفیت ۳۰۰ هزار بشکه نفت در روز است و سرانجام به صادرات روزانه یک میلیون بشکه نفت می‌رسد.

بهره برداری از طرح خط لوله انتقال نفت خام گوره تا جاسک

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در آیین  افتتاح طرح ها با اشاره به اینکه طرح خط لوله انتقال نفت گوره - جاسک را از افتخارات صنعت ایران عنوان کرد و گفت: این افتتاح، پاسخ قوی و محکمی به همه توطئه‌گران به ویژه آمریکا داد.

وی در هشتاد و سومین برنامه افتتاح طرح‌های ملی با عنوان جهش تولید با بهره برداری از طرح‌های مربوط به وزارت نفت در ۳ استان بوشهر، هرمزگان و فارس، امروز را روز تاریخی بسیار بزرگی برای ملت ایران عنوان کرد که هر چه زمان می‌گذرد، اهمیت این مساله برای مردم روشن‌تر می‌شود.

رییس‌جمهوری افزود: برای جهان روشن است که جمهوری اسلامی ایران چه اقدام بسیار مهم ملی انجام داده است. شاید پروژه‌ای با این عظمت برای صادرات نفت، با این هدف که پایانه صادراتی جدیدی نه در خلیج فارس بلکه در دریای عمان داشته باشیم بسیار حائز اهمیت است.

روحانی با تاکید بر اهمیت این پروژه، از همه مسوولان، مهندسان، کارگران، شرکت‌های تولید کننده ورق لوله و جابجا کننده لوله، سازنده پمپ‌ها و نیروگاه‌ها، قدردانی کرد.

وی گفت: ساخت این طرح در مدت زمان ۲ سال و چند ماه یکی از افتخارات صنعت ایران زمین است که به ملت بزرگ ایران تبریک می‌گویم.

روحانی با تبریک روز عرفه و عید قربان همچنین عید سعید غدیر گفت: افتتاح امروز بسیار حائز اهمیت و مهمترین افتتاح دولت یازدهم و دوازدهم است.

وی ادامه داد: این افتتاح، پاسخ قوی و محکمی به همه توطئه گران به ویژه آمریکا داد. نفت از جمله تحریم‌های مهم آمریکایی‌ها بود که البته تحریم‌های دیگری هم داشتند.

رییس جمهوری افزود: دولت آمریکا در دو زمینه با ما وارد جنگ شد که یکی در زمینه نفت و صادرات نفت بود و دیگری هم تامین کالاها. هر دو بسیار تاثیر گذار بود و روی آن حساب کرده بودند. شریان حمل و انتقال نفت را بستند تا جلوی صنعت نفت را بگیرند و صادرات را به قول خود به صفر برسانند تا به قول خودشان دیگر برای ایران این امکان وجود نداشته باشد تا برای تامین نیازمندی‌هایش ارز داشته باشد درحالی که ۶ میلیون دلار ارز برای دارو تامین کردیم.

روحانی گفت:  اگر کشور ارز نداشته باشد چگونه می‌تواند کالای مورد نیاز خود را تامین و نهاده‌های کشاورزی را وارد کند.

طرح عظیم گوره به جاسک جلوه‌ای از درهم شکستن تحریم‌هاست

بیژن نامدار زنگنه در آیین بهره‌برداری از خط لوله انتقال نفت گوره-جاسک و پایانه نفتی آن افزود: این طرح تا به امروز ۸۲ درصد در مرحله بارگیری پیشرفت فیزیکی داشته و استراتژیک‌ترین طرحی بوده که در این دولت به بهره‌برداری رسیده است.

وزیر نفت گفت: طرح عظیم خط لوله انتقال نفت گوره به جاسک جلوه‌ای از درهم شکستن تحریم‌ها و تکیه بر توان داخلی است.

وی بیان‌داشت: ۲۵۰ شرکت بزرگ و کوچک داخلی در این طرح مشارکت و افزون بر ۱۰ هزار نفر در آن کار کردند.

زنگنه بیان داشت: اکنون نفت خام پس از طی یک‌هزار کیلومتر مسیر بدون هیچ مشکل عملیاتی به بندر جاسک رسیده و به دلیل آماده نبودن مخازن ذخیره به طور مستقیم از لوله کشتی بارگیری می شود.

وی خاطرنشان‌کرد: بخش‌هایی از این طرح که در روز جاری به بهره برداری می رسد شامل یک هزار کیلومتر خط لوله، ایستگاه تلمبه‌خانه شماره ۲ ، تاسیسات ارسال و دریافت توپک و تجهیزات بارگیری نفت در جاسک به ظرفیت ۳۰۰ هزار بشکه در روز است.

به گفته وزیر نفت، این طرح پیشرفت ۸۲ درصدی دارد که تاکنون حدود یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار در آن هزینه شده است.

وی بیان‌داشت: برق مورد نیاز تلمبه‌خانه‌های مسیر در ظرفیت کامل ۱۰۰ مگاوات است.

زنگنه یادآوری کرد: دو شرکت تابعه شرکت ملی نفت ایران یعنی شرکت مهندسی و توسعه نفت و شرکت نفت و گاز پارس به ترتیب مسوولیت بخش‌های خشکی و دریایی این طرح را بر عهده داشتند.

وی بیان‌داشت: برای اجرایی شدن این طرح یک میلیارد و ۱۵۰ میلیون دلار قرارداد با پیمانکاران و تامین‌کنندگان امضا شده که تاکنون ۹۷۰ میلیون دلار آن پرداخته شده است.

وزیر نفت ادامه داد: همچنین قراردادهایی که شرکت نفت و گاز پارس با پیمانکاران و تامین کنندگان به امضا رسانده ۳۰۰ میلیون دلار است که ۲۰۰ میلیون دلار آن پرداخته شده است.

وی گفت: اکنون بهره برداری از خط و تلمبه خانه‌ها و همه تجهیزات مسیر به شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت سپرده شده که دارای بالاترین تجربه حرفه ای در امر بهره برداری از خطوط لوله است.

زنگنه اظهار داشت: اکنون عملیات بارگیری و صادرات نفت در جاسک توسط شرکت نفت و گاز پارس انجام می‌شود که در ماه‌های آینده به‌طور کامل به شرکت پایانه‌های نفتی واگذار خواهد شد.

وی تصریح‌کرد: این طرح از ابتدای سال ۱۴۰۱ به بهره‌برداری کامل خواهد رسید که از امروز تا مهرماه ظرفیت آن ۳۰۰ هزار بشکه خواهد بود، در مهر تا آبان به ۴۰۰ هزار بشکه، از آبان تا دی‌ماه با وارد مدار شدن تلمبه‌خانه‌ها و یک مخزن ذخیره در جاسک به ۵۰۰ هزار بشکه، از دی ماه به ظرفیت ۷۵۰ هزار بشکه و از ابتدای اسفندماه به یک میلیون بشکه ظرفیت خواهد رسید.

این عضو کابینه دوازدهم خاطرنشان‌کرد: بهره‌برداری مرحله‌ای از طرح‌های بزرگ این‌چنینی یک امر طبیعی است که از جمله در نیروگاه ها، تصفیه خانه ها، خطوط لوله و پالایشگاه های گاز نیز مرسوم است که طی آن کارفرما و سرمایه گذار از منافع حاصل از بهره برداری برخوردار شده و اشکالات کار نیز به طور کامل رفع خواهد شد.

وی افزود: در همه بخش‌های خط لوله گوره به جاسک و همه تاسیسات مرتبط، تمامی الزامات و استانداردهای ملی و بین المللی از جمله استاندارد IPS و API رعایت شده است.

زنگنه گفت: در ابتدای کار قراردادی برای تامین ۴۰۰ هزار تن ورق «نیز» که یک ورق مخصوص مقاوم به نفت ترش است با خرید از شرکت های خارجی منعقد شد، همچنین در آغاز کار مقرر بود از پمپ های ۶ مگاواتی استفاده شود اما تامین این اقلام با دشواری همراه شد.

وی ادامه داد: در این راستا یک کار یک ساله مشترک بین شرکت ملی نفت ایران، شرکت فولاد مبارکه و شرکت فولاد اکسین تعریف شد تا بتوانند به استاندارد تولید تختال توسط فولاد مبارکه و استاندارد تولید ورق توسط فولاد اکسین برسند و پس از آن استانداردها در اختیار شرکت‌های لوله ساز قرار گرفت.

وزیر نفت خاطرنشان‌کرد: بخش اصلی ورق مورد نیاز این طرح که یک ورق مقاوم به نفت و گاز ترش است برای اولین بار در ایران ساخته شد.

وی گفت: در حالی که در ابتدای کار مقرر بود از پمپ‌های ۶ مگاواتی در این طرح استفاده شود، به ۵۰ پمپ ۲.۵ مگاواتی تبدیل شد که همگی در ایران ساخته شدند و شرکت‌های «پمپ ایران»، «پتکو» و «پمپ های صنعتی ایران» این ۵۰ پمپ را ساختند.

زنگنه ابراز امیدواری کرد: این طرح به عنوان مهمترین طرح پایه‌ای، زمینه‌ساز توسعه اقتصادی منطقه مکران باشد.

وی گفت: امروز اجازه ساخت پالایشگاه ۹۰۰ هزار بشکه‌ای در منطقه داده شده که می توانند صنایع پایین دستی خود را نیز داشته باشند، همچنین ۲۰ میلیون مخزن با سرمایه گذاری ۲۳۰ میلیون دلاری توسط بخش خصوصی به روش بی‌او.تی در حال احداث است.

وزیر نفت همچنین از تصمیم‌گیری برای ساخت یک هنرستان صنعتی به منظور پرورش نیروهای ماهر در منطقه خبر داد.

وی بیان‌داشت: در این طرح پنج هزار هکتار زمین تحصیل شده که به‌تازگی طی قراردادی، یک‌هزار و ۱۰۰ هکتار آن برای ساخت اسکله عظیم تجاری به سازمان بنادر و دریانوردی تحویل شده است.

زنگنه تصریح‌کرد: اکنون یک پایانی صادراتی داریم که نفت را از دریای عمان صادر می‌کند که ضمن افزایش ظرفیت صادراتی ایران، منجر به تنوع و انعطاف در پایانه‌های نفتی شده و کاهش ریسک‌های صادراتی و امنیتی را به دنبال خواهد داشت.

وی ادامه داد: صادرات از جاسک منجر به کوتاه شدن مسیر رفت و برگشت مشتریان نفت کشور به اندازه یک‌هزار مایل دریایی می‌شود، همچنین هزینه هر بشکه نفت از ۶۰ سنت (در صورتی که با نفت‌کش حمل می‌شد) با بهره‌برداری از این خط لوله به ۴۰ سنت در هر بشکه کاهش خواهد یافت.

وزیر نفت یادآور شد: تملک اراضی به طول یک‌هزار کیلومتر با عرض نزدیک به ۲۰۰ متر در طول مسیر انجام شده است.

وی تاکید کرد: این خط لوله، ایرانی‌ترین و سریع‌ترین خط لوله‌ای است که تاکنون در کشور ساخته شده امروز مرحله نخست آن به بهره‌برداری خواهد رسید.

بهره برداری از طرح خط لوله انتقال نفت خام گوره تا جاسک

هرمزگان / آغاز صادرات نخستین محموله نفت خام گوره به جاسک خارج از تنگه هرمز

همچنین با بهره‌برداری از مرحله نخست طرح ملی و راهبردی انتقال نفت خام گوره به جاسک ،صادرات نخستین محموله نفت خارج از تنگه هرمز آغاز شد.

استاندارهرمزگان در این مراسم با اشاره به تزریق نفت در مسیر طرح راهبردی انتقال نفت گوره-جاسک و پایانه صادرات نفت در سواحل مکران در شرق هرمزگان، گفت: با بهره‌برداری مرحله نخست طرح ملی و راهبردی انتقال نفت خام گوره به جاسک که با سرمایه‌گذاری ۵۳ هزارمیلیارد تومان، در مرحله نخست این طرح امکان دریافت و بارگیری نخستین محموله و صادرات نفت از این منطقه استراتژیک فراهم می‌شود.

فریدون همتی در هشتاد وسومین برنامه بهره‌برداری از طرحهای بزرگ ملی در جاسک هرمزگان افزود: در مرحله نخست این طرح راهبردی، روزانه ۳۰۰ هزار بشکه نفت خام از گوره به جاسک صادر می‌شود.

استاندارهرمزگان با اشاره به عملیات انجام شده به منظور بهره‌برداری از مرحله نخست این طرح ملی، گفت: برای نخستین بار در کشور، یک‌هزارکیلومتر لوله‌ مقاوم در برابر خوردگی توسط مهندسان داخلی تولید شد که سنگ معدن، تختال ورق و حتی پوشش آن کاملا تولید داخل است.

همتی عنوان کرد: اجرای هزار کیلومتر خط لوله، احداث یک واحد تلمبه خانه و دو ایستگاه توپک رانی، احداث ۲ پست برق و ۲۳۰ کیلومتر خط انتقال برق، ساخت داخلی ۸۰ دستگاه شیرآلات بین راهی چند ده‌تُنی برای نخستین بار در کشور، ساخت پمپ های بسیار عظیم ۲.۵مگاواتی سازگار با سرویس ترش برای نخستین بار در کشور، احداث پایانه صادراتی و گوی شناور برای بارگیری نفت خام از سواحل مکران، از جمله ظرفیت های ایجاد شده برای تحقق این طرح راهبردی است.

استاندارهرمزگان، مجموع سرمایه گذاری طرح انتقال نفت گوره به جاسک در فاز نخست را ۵۳ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: اعتبارات دولتی این طرح سه‌هزار و ۴۵۳میلیارد تومان و یک میلیارد و ۸۰۰میلیون دلار و سرمایه گذاری بخش خصوصی در این طرح، ۲۱۷میلیون یورو است.

همتی با اشاره به اشتغال ۱۰هزارنفر اشتغال به دنبال بهره‌برداری از این طرح ملی نفتی، اضافه کرد: این طرح با ظرفیت انتقال روزانه یک میلیون بشکه نفت خام متشکل از ساخت یک خط لوله ۴۲ اینچی به طول یک هزار کیلومتر به همراه ساخت پنج تلمبه‌خانه، ۲ ایستگاه توپکرانی و پایانه و ۲۰ مخزن ۵۰۰ هزار بشکه‌ای به ظرفیت ۱۰ میلیون بشکه نفت و تاسیسات دریایی برای صادرات نفت خام است.

مبدا این خط لوله منطقه گوره از توابع شهرستان گناوه استان بوشهر است که پس از عبور از استان‌های بوشهر، فارس و هرمزگان از ۶۰ کیلومتری غرب شهر جاسک به ترمینال و تأسیسات دریایی صادرات و واردات که احداث آن برنامه ریزی شده است، متصل می‌شود.

در ایجاد زنجیره تولید لوله NACE، تبدیل تختال به ورق و سپس لوله که برای نخستین بار اتفاق افتاده است، شرکت فولاد مبارکه اصفهان، شرکت فولاد اکسین خوزستان، لوله‌سازی اهواز و ایران آروین، لوله‌سازی ماهشهر و لوله‌سازی صفا فعالیت می‌کنند.

در این طرح حلقه اول توسط شرکت فولاد مبارکه تولید می‌شود و در حلقه دوم ورق مورد نیاز توسط شرکت فولاد اکسین تولید خواهد شد و سپس لوله‌سازان داخلی این ورق‌ها را تبدیل به لوله می‌کنند.

این طرح راهبردی و ملی با هدف انتقال نفت خام از گوره به جاسک، ایجاد ظرفیت انتقال یک میلیون بشکه نفت خام در روز، ذخیره‌سازی و صادرات آن از طریق پایانه جدید جاسک، تضمین استمرار صادرات نفت خام، تمرکززدایی از پایانه‌های صادراتی و متنوع‌سازی آن و توسعه پایدار و اشتغالزایی در سواحل مکران است.

بهره برداری از طرح خط لوله انتقال نفت خام گوره تا جاسک

بوشهر / خط لوله نفت گوره - جاسک سریع‏‌ترین مگاپروژه تاریخ صنعت نفت ایران

در ادامه افتتاح طرح های امروز همچنین مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت گفت: خط لوله نفت گوره - جاسک استراتژیک‎ترین، ایرانی ترین و سریع‏ترین مگاپروژه تاریخ صنعت نفت کشور در دوران حدود ۲ ساله مواجهه با بی رحمانه ترین جنگ اقتصادی اجرا و آماده بهره‌برداری شد تا نفت به سواحل عمان برسد.

تورج دهقانی در آیین بهره‌‏برداری از پروژه خط لوله نفت گوره - جاسک اظهار داشت: این طرح در بخش خشکی مشتمل بر یکهزار کیلومتر خط لوله ۴۲ اینچ، پنج ایستگاه پمپاژ، ۲ ایستگاه عملیاتی بین راهی، یک ایستگاه پایانه انتهایی، ۲۰ مخزن ذخیره سازی، ۱۱ پست برق و ۳۰۰ کیلومتر خط انتقال برق است.

وی بیان کرد: هدف از اجرای کل طرح انتقال روزانه یک میلیون بشکه نفت خام از منطقه گوره استان بوشهر به منطقه جاسک در استان هرمزگان است که امروز با ۸۵ درصد پیشرفت در بخش خشکی طرح، تکمیل یکهزار کیلومتر خط لوله، ایستگاه شماره ۲ در شهر اهرم (شهرستان تنگستان)، ۲ ایستگاه عملیاتی بین راهی و یک ایستگاه پایانی و پست‌های برق و خطوط انتقال برق مرتبط با این ایستگاه‌ها به طور کامل آماده بهره‌برداری شده‌است.

دهقانی ادامه داد: این بخش در فاز نخست با هدف انتقال روزانه ۳۰۰ هزار بشکه نفت در روز طراحی شده‌است.

وی عنوان کرد: این طرح امروز درحالی به بهره‌‎برداری می‏‌رسد که تا اوایل سال ۹۸ به دلیل نبود امکان تامین ورق و لوله سرویس ترش ناشی از تحریم‌های اقتصادی به عنوان اصلی ترین قدم این طرح شروع نشده بود.

دهقانی ادامه داد: در چنین شرایطی و به دلیل امتناع طرف های خارجی از تعهدهای خود متخصصان داخلی شرکت مهندسی و توسعه نفت با لطف خداوند و همت و عرق ملی با استقرار در شرکت‌های زنجیره تولید فولاد مبارکه، فولاد اکسین و شرکت‌های لوله ساز با همکاری تنگاتنگ و مستمر بعد از ۶ ماه تلاش بی وقفه و مکرر در خرداد ۹۸ امکان تولید لوله سرویس ترش ۱۰۰ درصد ایرانی را محقق کردند.

وی گفت: این گام مهم مقدمه‌‏ای برای خلق اعتماد به نفس و اطمینان نسبت به امکان تامین سایر اقلام از سازندگان داخلی بود و در واقع این طرح و اقدام‌‏های عالمانه و جسورانه مهندسان و کارشناسان نه تنها در استفاده از توانمندی داخلی با حدود ۹۵ درصد سهم داخل نمونه است بلکه در کمک به سازندگان داخلی برای خلق توانمندی داخلی پیشرو بوده است به گونه‌ای که طرح خط لوله گوره-جاسک را می‌توان به عنوان پیشران تحرک سایر صنایع وابسته و مصداق بارز خنثی سازی تحریم ها به تعبیر رهبر معظم انقلاب عنوان کرد.

وی با قدردانی از حمایت‌های رئیس جمهوری، وزیر نفت و شرکت ملی نفت ایران برای اجرا این طرح اظهار داشت: این همه دستاورد در یک طرح که نیازمند تحرک اقتصاد کشور در دوران پیش رو است جز با همت و تلاش تمام ارکان اجرای طرح حاصل نمی‌شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha