۳۸۵ هزار تن گندم تحویل مراکز خرید استان کرمانشاه شد
عکس آرشیوی است

کرمانشاه - ایرنا - رییس سازمان جهاد کشاورزی کرمانشاه با اشاره به اینکه خرید گندم از کشاورزان استان همچنان ادامه دارد، گفت: از ابتدای فصل برداشت تاکنون ۳۸۵ هزار تن گندم تحویل مراکز خرید شده است.

«نوربخش حاتمی» روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا، اظهار داشت: برای خرید این میزان گندم تا ۲۰ تیر ماه یک هزار و ۲۵۰ میلیارد تومان پول به کشاورزان پرداخت شده است.

وی با اعلام اینکه برداشت گندم در مناطق معتدل استان به پایان رسیده و برداشت در مناطق سرد استان نیز در حال انجام است، افزود: پیش بینی می شود کار برداشت گندم در دهه اول مردادماه سال جاری به پایان برسد و  ۵۶۵ هزار تن گندم از سطح ۳۹۶هزار هکتار از مزارع استان خریداری شود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه در ادامه گفت: این مقدار خرید تضمینی گندم در حال حاضر توسط ۶ مرکز دولتی، ۳۲ سیلوی بخش خصوصی و پنج مرکز مباشر تعاونی روستایی با نرخ مصوب ۵۰ هزار ریال به ازای هر کیلوگرم گندم، انجام می شود.

به گزارش ایرنا، امسال در مجموع ۳۹۳ هزار و ۹۳۰ هکتار اراضی استان امسال زیر کشت گندم رفته که از این میزان، ۲۹۹ هزار هکتار دیم و مابقی آبی است که به گفته کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی زمین‌های دیم استان متحمل بیشترین میزان خسارت شده‌اند.

هر سال به صورت میانگین بیش از ۸۷۰ هزار تن گندم دیم و آبی در کرمانشاه برداشت می‌شد که بر اساس پیش بینی‌های سازمان جهاد کشاورزی، این میزان امسال با افتی بیش از ۳۵۰ هزار تنی روبه رو خواهد شد.

کرمانشاه قطب کشاورزی غرب کشور

کشاورزی محور توسعه پایدار کرمانشاه و یکی از بخش‌های مهم این استان مرزی و چهارفصل است که علاوه بر تامین نیازهای غذایی داخل استان، بخش زیادی از نیازهای کشور را نیز تامین و تضمین می‌کند.

کرمانشاه استانی پهناور در غرب ایران با ۲۵ هزار کیلومتر مربع مساحت، یکی از استان‌های مهم از حیث کشاورزی و منابع طبیعی محسوب می‌شود به طوریکه ۷۰ درصد مساحت استان را عرصه‌های منابع طبیعی با بیش از ۵۲۷ هزار هکتار جنگل و یک میلیون و ۱۹۲ هزار هکتار مرتع تشکیل داده است.

همچنین بیش از ۹۵۰ هزار هکتار زمین کشاورزی در استان کرمانشاه وجود دارد که سالانه چهار میلیون و ۵۷۵ هزار و ۸۱۴ تن انواع محصولات زراعی، باغی، دامی و شیلات و آبزیان در استان تولید می‌شود.

داشتن ۱۱ اقلیم آب و هوایی، بارش های ۲ برابری نسبت به میانگین کشوری، چهار فصل بودن و تولید بیش از ۹۸ درصد محصولات زراعی و باغی در استان از جمله ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های بخش کشاورزی استان کرمانشاه است که

از این ظرفیت برای رفع بیکاری و ایجاد اشتغال، افزایش درآمد کشاورزان و رونق اقتصادی استان استفاده کرد.

از مجموع جمعیت استان حدود ۱۲۵ هزار بهره‌بردار در بخش کشاورزی مشغول به فعالیت هستند.

استان کرمانشاه ۲ میلیون نفر جمعیت ساکن در ۱۴ شهرستان، ۳۱ بخش، ۳۲ شهر، ۸۶ دهستان و ۲ هزار و ۵۹۵ آبادی دارد و ۲.۴ درصد جمعیت کشور در این استان سکونت می کنند که از این تعداد ۷۵ درصد در نقاط شهری و ۲۵ درصد در نقاط روستایی زندگی می کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha