حدود یک پنجم زوج‌های ایرانی نابارور شده‌اند

تهران - ایرنا - رییس پژوهشگاه ابن سینا با استناد به بررسی های این پژوهشگاه بین سال های ۹۲ تا ۹۴ در سطح کشور از ناباروری حدود یک هشتم زوج ها خبر داد و گفت که در برخی از استان‌ها و شهرهای پرجمعیت میزان ناباروری تا ۲۰ درصد (یک پنجم) جمعیت است.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا، دکتر محمدرضا صادقی روز یکشنبه در نشست خبری با موضوع هزینه و بیمه های درمان ناباروری افزود: همچنین براساس برآوردها در سطح دنیا حدود ۱۵ درصد زوجین در دوره باروری (۲۵ تا ۴۲ سال) مشکل ناباروری دارند.
این افراد برای فرزنددار شدن باید از درمان های ناباروری استفاده کنند .

وی با اشاره به اینکه جمعیت حدود ۸۴ میلیون نفری ما شامل ۲۶ میلیون زوج است، گفت:  اگر حداقل درصد ناباروری هم را در نظر بگیریم حدود ۴ میلیون زوج  نابارور در کشور داریم.

وی ادامه داد: این زوج ها نیازمند دریافت خدمات درمان ناباروری هستند و باید خدمات مطلوب در اختیار آنان قرار گیرد.

صادقی ادامه داد: براساس آمارهای منتشره حدود ۱۰ میلیون جوان دم‌بخت یا آماده ازدواج داریم که باتوجه به مشکلات فرهنگی ، معیشتی و دغدغه های اقتصادی زمینه ازدواج برای آنان فراهم نیست.

وی گفت: در سال های بین ۵۵ تا ۶۰ میزان زایمان حتی تا ۶ فرزند به ازای هر مادر بود که این شاخص به ۱.۸ تولد فرزند به ازای هر مادر رسیده است.

وی بیان داشت: با این شاخص هم اگر شرایط ازدواج ۱۰ میلیون جوان ایرانی فراهم شود ، شاهد افزایش خوب جمعیت در کشور خواهیم بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha