دبیر: نمی‌توانیم قول قهرمانی در المپیک را بدهیم

تهران- ایرنا- رییس فدراسیون کشتی گفت: تیم‌های نهم و یازدهم دنیا را تحویل گرفتیم و در فاصله کمتر از دو سال نمی‌توان این تیم‌ها را قهرمان المپیک کرد.

به گزارش ایرنا، «علیرضا دبیر» امروز (چهارشنبه) در گفت و گویی در مورد سهمیه باقی مانده در وزن ۸۷ کیلوگرم کشتی فرنگی اظهار داشت: چندین کشتی‌گیر خوب دنیا در این وزن سهمیه نگرفته‌اند، اما «ناصر علیزاده» نماینده جوان کشورمان انگیزه لازم را دارد و امیدوارم که بتواند سهمیه را کسب کند و به نظرم کسی که به دنبال مدال المپیک است، کسب سهمیه نباید برایش سخت باشد.

وی در مورد عدم اعزام مربی اختصاصی علیزاده به بلغارستان اظهار داشت: این از اختیارات سرمربی است که چه کسی را برای کمک خود انتخاب کند و به نظرم «حبیب‌الله اخلاقی» که در وزن ۸۷ کیلوگرم صاحب مدال شده و مستقیم در اردوی تیم ملی با این کشتی‌گیر کار کرده می‌تواند مثمرثمر باشد.

رئیس فدراسیون کشتی در مورد زمان‌بندی انتخابی تیم‌های ملی کشتی برای المپیک گفت: انتخابی برای کشتی‌گیرانی مانند «حسن یزدانی» باید زودتر برگزار می‌شد تا بتوانند با خیال راحت روی تمرینات خود تمرکز کنند، اما در برخی از اوزان مانند ۹۷ و ۱۲۵ کیلوگرم کشتی آزاد و ۱۳۰ کیلوگرم کشتی فرنگی که زمان بیشتری برای انتخاب نفرات نیاز دارد، باید  رقابت ایجاد می ‌شد.

بنا و محمدی با قدرت ادامه می‌دهند

دبیر در مورد ادامه کار «محمد بنا» و «غلامرضا محمدی» سرمربیان تیم‌های ملی کشتی پس از المپیک تصریح کرد: هنوز راجع به این موضوع صحبت نکرده‌ایم اما نوع برنامه‌ریزی این عزیزان به گونه‌ای است که برای رقابت‌های جهانی نروژ نیز برنامه دارند و برای من قرارداد مهم نیست و این دوستان نیز کار خود را محکم جلو می‌برند.

وی در مورد نحوه انتخاب نفرات دعوتی برای جام تختی گفت: این کار را بر عهده سرمربیان تیم‌های ملی گذاشتم و فکر می‌کنم،  کشتی‌گیری که در حد جام تختی بود دعوت شده و ما با توجه به شرایط کرونا نمی‌توانستیم از نفرات بیشتری برای حضور در این مسابقات دعوت کنیم و یا اینکه رقابت‌های انتخابی جام تختی را برگزار کنیم.

دبیر ادامه داد: نظر فدراسیون این بود که نفرات جوان و آینده‌دار برای جام تختی دعوت شوند، اما اگر شخصی جا مانده باشد، می‌توانیم با نظر سرمربیان تیم‌های ملی بزرگسالان و جوانان به لیست نفرات دعوتی اضافه کنیم.

وی در مورد تغییر میزبان جام تختی گفت: متأسفانه رئیس منطقه آزاد و فرماندار چابهار با برگزاری این مسابقات موافق نبودند و در نظر داریم این رقابت‌ها را طی روزهای ۲۷ تا ۳۰ اردیبهشت ماه در سالن ۱۲ هزار نفری آزادی تهران برگزار کنیم.

جام تختی مرحله اول انتخابی جهانی نروژ است

دبیر تصریح کرد: رقابت‌های بین‌المللی کشتی جام جهان پهلوان تختی مرحله اول انتخابی رقابت‌های جهانی کشتی ۲۰۲۱ نروژ محسوب می‌شود و هرکسی در این مسابقات حاضر نشود، عملا شانس حضور در این رقابت‌ها را از دست خواهد داد.

رئیس فدارسیون کشتی در مورد دلایل افت کشتی در ایران گفت: دو دلیل را بارها گفته‌ام یکی رئیس هیئت کشتی‌های وقت نگذار و یکی مربیان با دانش فنی کم و اگر این دو مشکل حل شود، کشتی ایران رشد خواهد کرد.

وی در مورد سفرهای استانی و توافقات صورت گرفته اظهار داشت: برخی از روسای هیات‌های کشتی برای پیگیری توافقات وقت می‌گذارند اما برخی دیگر نیز به دنبال آن نیستند که قطعا نام آن‌ها در ذهن من خواهد ماند و با کسی تعارف ندارم و کار برایم مهم است و نسبتم با افراد بر اساس کار آن‌ها است.

دبیر در مورد انتظار مدال‌آوری از کشتی ایران در المپیک گفت: من مسئول کشتی هستم و تصمیم آخر را می‌گیرم اما یک شخصیت حقیقی هم دارم که کشتی‌گیر بوده‌ام و کشتی را می‌فهمم و در حوزه فنی حرف‌هایی برای گفتن دارم. واقعیت این است که ما تیم‌های نهم و یازدهم دنیا را تحویل گرفتیم و در فاصله کمتر از دو سال نمی‌توان این تیم ها را قهرمان المپیک کرد و هیچ یک از کارشناسان اهل فن و قهرمانان کشتی نیز چنین قولی را نخواهند داد.

وی ادامه داد: برای اینکه یک کشتی‌گیر نخبه مانند سوریان به مدال طلای المپیک برسد ۸ سال زمان می‌خواهیم و برای یک کشتی‌گیر معمولی این پروسه ۱۲ سال طول می‌کشد، پس به طور قطع نمی‌توان قول قهرمانی المپیک را بدون داشتن زمان کافی و کار کردن داد. در المپیک سیدنی تیم ما خیلی خوب بود و شانس کسب چندین مدال را داشتیم اما نتایج چیز دیگری رقم خورد؛  نباید قول الکی داد و باید واقعیت‌ها را گفت، در حال حاضر در کشتی دنیا حریفان بسیار خوبی حضور دارند و اگر از اهل فنش پرسیده شود آن‌ها نیز این موضوع را تصدیق می‌کنند، اما ما نیز بیکار ننشسته و سخت کار کرده‌ایم و هر آنچیزی که لازم بود انجام دادیم.

وی افزود: در اوج کرونا لیگ را در شرایطی که همه می‌گفتند خطرناک است راه انداختیم چرا که می‌دانستم المپیک برگزار می‌شود و این روزها را دیده بودم.  در حال حاضر پس از تیم روسیه تیم‌های ما آماده هستند چرا که توانستیم مسابقات لیگ، انتخابی تیم ملی و چندین مرحله اردوی آماده‌سازی را برگزار کنیم، ضمن اینکه تیم‌های خود را به مسابقات برون مرزی، صربستان، اوکراین، بلغارستان و قزاقستان اعزام کردیم.

رئیس فدراسیون کشتی در مورد این سئوال که با توجه به مشکلات مالی، چگونه برای خانه کشتی شهید صدرزاده هزینه شد، گفت: تمامی برنامه‌های تیم‌های ملی و جاری فدراسیون اعم از برگزاری اردوها، مسابقات و اعزام‌ها انجام شد و در کنار آن توانستیم چهار مجموعه خانه کشتی شهید صدرزاده، خانه کشتی شهید هادی، سالن کشتی توفیق جهانبخت و فدراسیون کشتی را مورد بهره‌برداری قرار دهیم.

نیجریه برای اردوی مشترک به ایران می‌آید

وی ادامه داد: کاری که انجام شد، کشتی را تا ۳۰ سال از محل تمرین و محل اداری بی نیاز می‌کند و نفرات بعدی نیز می‌توانند با خیال راحت کار کشتی را پیش ببرند. ضمن اینکه خانه‌های کشتی می‌تواند محل درآمدی برای کشتی باشد و هم اکنون نیز تیم نیجریه قرار است که برای انجام تمرینات مشترک و استفاده از امکانات کشتی کشورمان به ایران سفر کند.

رئیس فدارسیون کشتی در مورد انتخابات اتحادیه جهانی کشتی و کاندیداتوری حمید سوریان گفت: بین انتخابات ورزشی و سیاسی تفاوت‌ زیادی وجود دارد. در انتخابات ورزشی خود شخص باید دیده شود و در اینجا نیز حمید سوریان با توجه به شخصیت محبوبی که دارد باید بیشتر دیده شود و آن‌ها نیز با سوریان کار دارند نه با فدراسیون کشتی، البته در جایی که وظیفه فدراسیون است نیز ورود خواهیم کرد.

وی ادامه داد: به سوریان گفتم زمانی که به فدراسیون آمدم گفتم می‌دانم که آبرویم را می‌گذارم اما برایم مهم نیست و از وی نیز خواستم که کار را برای خدا انجام دهد و تلاش خودش را انجام دهد و اگر رأی هم نیاورد مهم نیست و چیزی از داشته‌های وی کم نخواهد شد.

در کشتی هیچ چیزی بالاتر از سند توسعه نبوده است

دبیر در مورد تعیین تکلیف ساختمانی که بانک پاسارگاد برای کشتی در دست احداث دارد گفت: اگر همین فردا نیز دوستان بیایند و همکاری کنند دست دوستی با آن‌ها می دهیم اما باید اول مشخص شود که این ساختمان برای فرد ساخته شده یا برای کشتی؛  اگر برای کشتی ساخته شده که باید به کشتی تحویل شود و ما مشکلی برای تحویل گرفتن آن نداریم چرا که طبق قرارداد باید در اختیار فدراسیون کشتی قرار گیرد اما امیدوارم که روزی این ساختمان در اختیار کشتی قرار بگیرد و این را در نظر داشته باشیم که اگر هرکسی یک روز در تحویل دادن این مکان به کشتی قصور کرده باشد باید در پیشگاه خداوند متعال پاسخگو باشد.

وی ادامه داد: من برای این محل نیز برنامه‌ای دارم و اگر تحویل فدراسیون شود، قطعا می‌توانیم برای پیشرفت کشتی کشور از آن استفاده کنیم.

رییس فدراسیون کشتی در پایان در مورد تفاهم نامه‌های انجام شده در فدراسیون و پیگیری انجام آن گفت: اول باید بگویم که از نظر من در کشتی هیچ چیزی بالاتر از سند توسعه نبوده که می‌خواستیم انجام دهیم و از همه می‌خواهم که آن سند را به دقت بخوانند. در مورد بعدی نیز تفاهم‌نامه‌ای با بیمه به امضاء رساندیم که ۷۰۰ مربی فعال و سازنده را زیر پوشش قرار دادیم و قصد داریم که در مرحله بعد برای مربیان برتر که برای کشتی زحمت بیشتری می‌کشند نیز بیمه عمر را برقرار کنیم و حتی خانواده آن‌ها را نیز زیر پوشش بیمه قرار دهیم. در مورد تفاهم‌نامه آموزش پرورش نیز در یک مورد ما توانستیم ۵۰۰ نفر در مسابقات انتخابی کشتی آزاد نوجوانان در مازندران را از طریق این تفاهم‌نامه اسکان دهیم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha