۴ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۲۱:۴۶
کد خبرنگار: 3123
کد خبر: 84304258
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

۲۶۵ روستای خراسان شمالی با تنش آبی مواجه شدند

بجنورد- ایرنا- کاهش ۵۴ درصدی باران در سال آبی جاری که کاهش ۴۵ درصدی میزان آبگیری سدهای استان خراسان شمالی را نیز به همراه داشت، در نخستین ماه بهاری ۲۶۵ روستای این استان را با تنش آبی مواجه کرد.

 معاون بهره‌برداری و توسعه آب شرکت آب و فاضلاب خراسان شمالی گفت: اکنون ۲۶۵ روستای این استان با جمعیت ۱۷۰ هزار نفری به دلیل کاهش بارندگی و افزایش میزان آب برای مصارف غیر شرب با تنش آبی مواجه شدند.
رضا عطایی روز شنبه شب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : اگرچه آمار روستاهای دارای تنش آبی در سال جاری نسبت به سال گذشته با کاهش ۱۵ درصدی مواجه است، ولی پیش بینی می شود که با فرارسیدن فصل گرما تنش آبی نیز در روستاهای استان افزایش یابد.
وی اجرای طرح پویش الف، ب، ایران وزارت نیرو،  را عامل اصلی در کاهش تنش آبی و آبدار شدن روسهای استان خراسان شمالی اعلام کرد و افزایش مصرف آب را دلیل اصلی بروز تنش آبی دانست.
به گفته وی ۸۴۱ روستای دارای سکنه در خراسان شمالی وجود دارد که ۶۸۹ روستای بالای ۲۰ خانوار تحت پوشش خدمات شرکت آب و فاضلاب  استان هستند.

وی با بیان این که کاهش بارندگی ها تاثیر زیادی در تامین آب شرب شهری و روستایی دارد گفت: تاکنون تنش آبی قابل ملاحظه ای در ۲۴ شهر استان خراسان شمالی وجود ندارد.
عطایی با تشریح تاثیر کاهش بارندگی بر میزان  ذخایر آبی افزود: کاهش بارندگی ها علاوه بر این که کاهش ذخیره مخازن شهرها را درپی دارد و آن ها را با خطر مواجه می کند.

وی خاطرنشان کرد: آب شرب ۳ شهرستان بجنورد اسفراین و شیروان از سد تامین می شود و  پیش بینی شده تابستان امسال مشکلی برای تامین آب نداشته باشیم با این حال اگر هم چنان کاهش بارندگی ها تدوام داشته باشد ممکن است این شهرها هم با مشکل مواجه شوند.

وی با اشاره به اثر دیگری کاهش بارندگی اظهار داشت: کاهش بارش ها و نزولات جوی منجر به کاهش ذخایر آب های زیرزمینی کاهش آبدهی قنوات و چشمه ها نیز می شود و هر چه منابع آب، قنات ها، چشمه ها و چاه ها به سدهای استان نزدیک باشند  با کاهش آبدهی بیشتری مواجهند مگر این که باران ببارد.
فشار بر شبکه آب با مصرف غیر شرب 

معاون شرکت آبفای استان خراسان شمالی  با بیان این که در سال های خشکسالی برداشت آب شرب به ویژه در روستاها نیز بیشتر است افزود: با کاهش و خشک شدن آب رودها و چشمه ها روستاییان از شبکه آبرسانی برای آبیاری دام و زمین استفاده می کنند و همین امر فشار برروی شبکه آب را بیشتر می کند.

وی میزان مصرف آب شرب استان را  ۸۰ میلیون متر مکعب در سال بیان کرد و اظهار داشت: استاندار سرانه مصرف آب در شهرها  ۱۷۰ لیتر و در روستاها ۱۴۰ لیتر به ازای هر نفر در روز برآورد شده اما این سرانه در شهرهای استان ۲۲۵ و در روستاها حتی بیشتر از شهرها و ۲۳۰ لیتر است.

عطایی خاطرنشان کرد: اضافه برداشت از شبکه آبرسانی به خصوص روستاها را می تواند با قطعی آب مواجه کند و مشترکان روستایی باید دقت بیشتری در مصرف آب داشته باشند تا با قطعی مواجه نشوند.
شرکت آب و فاضلاب خراسان شمالی بیش از ۲۰۰ هزار مشترک آب در شهرها، ۱۲۱ هزار مشترک آب در روستاها و ۶۰ هزار مشترک فاضلاب دارد.  

این استان شمالشرق ایران دارای ۸۶۳ هزار نفر  جمعیت است که ۴۴درصد آن ها در روستاها زندگی می کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =