آمریکا ژنرال سعودی را به خاطر قتل خاشقچی تحریم کرد

نیویورک- ایرنا- خزانه‌داری آمریکا ژنرال احمد العسیری معاون سابق سرویس اطلاعاتی سعودی را تحریم کرد.

به گزارش ایرنا دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا روز جمعه اعلام کرد: علاوه بر العسیری، نیروی واکنش سریع عربستان سعودی را هم به خاطر دخالت در این ترور، تحریم کند.

همچنین وزارت خارجه آمریکا در مقرراتی تحت عنوان «ممنوعیت خاشقچی»، محدودیت‌های ویزایی برای افرادی که از نظر آنها در قتل این روزنامه‌نگار سعودی دخالت داشته‌اند، اعمال خواهد کرد.

با وجود ارزیابی اطلاعات ملی آمریکا از نقش بن سلمان در قتل این روزنامه نگار سعودی، ظاهرا کاخ سفید تصمیمی برای تحریم وی ندارد چرا که به گفته برخی مقامات دولت آمریکا، این اقدام ایالات متحده را در موقعیت خصمانه‌ای با پادشاهی سعودی قرار می‌دهد.

این مقام دولت بایدن گفته است هدف از ارزیابی روابط با سعودی به معنای آن نیست که این روابط را از هم بگسلانیم چرا که منافع مهم مشترک با آنها داریم و مقامات در سطوح مختلف روابط را بن سلمان ادامه می‌دهند.

این شبکه به نقل از این مقام ادامه می‌دهد ایالات متحده معمولاً بالاترین مقام رهبری کشورهایی را که با آنها روابط دیپلماتیک دارد، تحریم نکرده است.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا هم روز جمعه در بیانیه‌ای مطبوعاتی از اعمال محدودیت روادید برای ۷۶ نفر که به هر شکلی در قتل این روزنامه‌نگار دخالت داشته‌اند، خبر داد و گفت: در اکتبر ۲۰۱۸ ، جهان با قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار  مقیم دائمی و قانونی ایالات متحده در کنسولگری عربستان سعودی در استانبول ترکیه وحشت کرد.

وی افزود: افراد باید بتوانند از حقوق بشر و آزادی‌های اساسی خود بدون ترس از قصاص، مجازات یا آسیب دیدن استفاده کنند. جمال خاشقچی برای بیان عقاید،زندگی خود را هزینه کرد.

وزیر خارجه آمریکا ادامه داد: من همچنین دستور داده‌ام که وزارت امور خارجه گزارش‌های سالانه کشورها درباره اقدامات حقوق بشر مربوط به چنین فعالیت‌های فرابخشی توسط هر دولتی را تهیه کند. ایالات متحده همچنان هر دولتی که افراد را در داخل یا خارج از مرزها صرفاً به خاطر استفاده از حقوق بشر و آزادی های اساسی خود هدف قرار دهد، افشا خواهد کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha