رزمایش چین، واکنش پکن به جولان ناوهای آمریکایی

تهران- ایرنا- دو روز بعد از جولان ناو گروه آمریکا در تنگه تایوان و دریای جنوبی، چین امروز سه شنبه اعلام کرد بزودی یک رزمایش بزرگ را در این منطقه برگزار می کند.

به گزارش ایرنا از تلویزیون چین، سازمان ایمنی دریایی پکن امروز سه شنبه چند روز پس از ورود ناوگروه هواپیمابر ایالات متحده به آبهای مورد مناقشه، در بیانیه ای اعلام کرد تمرینات نظامی را بزودی در دریای چین جنوبی انجام خواهد داد.

بر اساس این اطلاعیه، سازمان ایمنی دریایی چین ورود هر نوع کشتی و ناو را به بخشی از آب های خلیج تونکین واقع در غرب شبه جزیره لیژو در جنوب غربی چین از ۲۷ تا ۳۰ ژانویه / ۸ تا ۱۱ بهمن/ ممنوع کرده است با این حال این سازمان جزئیات مربوط به این رزمایش از جمله زمان و اندازه رزمایش را اعلام نکرده است.

ارتش آمریکا روز یکشنبه در بیانیه ای اعلام کرده بود یک ناو گروه آمریکایی به رهبری ناو تئودور روزولت روز شنبه چند روز پس از آغازبکار دولت جدید بایدن در واشنگتن به منظور حفاظت از "آزادی دریاها" وارد دریای چین جنوبی شده است.

آبهای مورد اختلاف دریای جنوبی به نقطه اشتعال دیگری در روابط بین پکن و واشنگتن تبدیل شده است ارتش آمریکا در سال های اخیر فعالیت خود را در این منطقه که محل اختلاف چین با کشورهایی دیگری مانند ویتنام، مالزی، فیلیپین، برونئی و تایوان است زیاد کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه چین روز دوشنبه در واکنش به جولان نوهای آمریکایی در منطقه تاکید کرد: ورود مکرر کشتی ها و هواپیماهای آمریکا به حوزه دریایی دریای جنوبی و خودنمایی نیروهای نظامی این کشور به نفع صلح و ثبات منطقه نیست.

جائو لی جیان افزود: درباره مناسبات چین و آمریکا،  همان طور که «شی جین پینگ» رئیس جمهور چین در پیام تبریک خود به رییس جمهور بایدن اشاره کرد، پیشبرد توسعه سالم و باثبات مناسبات دو کشور نه تنها به نفع  مردم دو کشور است ،بلکه یکی از انتظارات مشترک سراسر جهان به شمار می رود.  

وی اظهار امیدواری کرد دو طرف با پافشاری بر اصول عدم تقابل و احترام به یکدیگر و دستیابی به همکاری با سود متقابل، با تعمیق همکاری و مهار اختلافات، توسعه سالم و باثبات مناسبات طرفین را به پیش سوق دهند و همراه با کشورهای دیگر جهان برای پیشبرد صلح و توسعه جهان تلاش کنند.

از سوی دیگر، تایوان هم نسبت به اعزام همزمان چندین ناو و هواپیمای چینی به این منطقه در هفته گذشته انتقاد کرد. موضوعی که باعث شد تا واشنگتن به پکن هشدار دهد که فشار بر تایوان را متوقف کند.

با این حال تایوان هم امروز سه شنبه با هدف شبیه سازی یک سناریوی جنگی، یک رزمایش برگزار کرد و در آن جنگنده‌های بومی خود را که مسلح به موشک‌های کروز هوا به ‌سطح هستند از پایگاهی در جنوب این کشور به پرواز درآورد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =

سرخط اخبار جهان