«کیم جونگ اون» به عنوان دبیرکل حزب حاکم کره شمالی انتخاب شد

تهران- ایرنا- خبرگزاری رسمی کره شمالی از انتخاب «کیم جونگ اون» رهبر این کشور در ششمین روز کنگره حزب کارگران کره شمالی که در پیونگ یانگ در حال برگزاری است، به عنوان دبیرکل این حزب حاکم کشور خبر داد.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری مرکزی کره شمالی روز دوشنبه نوشت: این انتخابات در ششمین روز کنگره هشتم حزب و به دنبال بازنگری کره شمالی در قوانین حزب برای بازگرداندن سیستم دبیرخانه که از سال ۲۰۱۶ لغو شده بود، برگزار شد.

«کیم» در حال حاضر هم رئیس حزب کارگران است و این انتخاب بیشتر یک تغییر نمادین است که با هدف تقویت هرچه بیشتر قدرت وی صورت گرفته است.

خبرگزاری رسمی کره شمالی این سمت جدید کیم را «ریاست انقلاب و مرکزیت هدایت و وحدت» نامید.

«کیم جونگ اون» ۳۶ ساله از سال ۲۰۱۱ میلادی قدرت را در کره شمالی در دست دارد.

او دارای عناوین دبیر اول حزب کارگران کره، رئیس کل کمیسیون مرکزی نظامی، رئیس کل کمیسیون ملی دفاع کره شمالی، فرمانده معظم ارتش خلق کره، و عضو پرزیدیوم پلیتبوری کمیته مرکزی حزب کارگران کره است.  

کیم همچنین در ژوئیه ۲۰۱۲ میلادی به درجه ژنرال چهار ستاره ارتقاء یافت.

کیم در سال ۲۰۱۱ در زمانِ به قدرت رسیدن با ۲۷ سال سن، جوان‌ترین رئیس کشور در جهان بود.

هدف از این کنگره، اعلام سیاست‌های دیپلماتیک، نظامی و اقتصادی رهبر کره شمالی در ۵ سال آینده و اتخاذ تصمیمات مهمی شخصی است.

در این گزارش آمده است: کنگره هشتم در راستای خواست مردم و نمایندگان به اتفاق آرا تصمیم گرفت «کیم جونگ اون» رهبر کشور را به عنوان دبیرکل حزب انتخاب کند.

عنوان دبیرکل حزب کارگران کره شمالی پیش از این به «کیم ایل سونگ» پدر بزرگ و «کیم جونگ ایل» پدر کیم تعلق داشت. از زمان روی کار آمدن کیم پس از مرگ پدرش در اواخر سال ۲۰۱۱، کره شمالی، کیم جونگ ایل را «دبیر کل ابدی» حزب و کیم ایل سونگ را «رئیس جمهوری ابدی» کره شمالی خوانده است.

در انتخابات کنگره هشتم کره شمالی «کیم یو جونگ» خواهر کوچکتر کیم عنوان عضو علی البدل در دفتر سیاسی حزب را از دست داد. گمانه زنی ها حاکی از آن است کیم جوان که قبلاً عضو علی البدل دفتر سیاسی بود می تواند به مقام بالاتری ارتقا یابد، زیرا به نظر می رسد وی نقش برجسته ای را در امور بین کره ای و سایر موضوعات مهم به عهده گرفته است.

با این حال کارشناسان می گویند برای تضعیف موقعیت «کیم یو جونگ» خیلی زود است، زیرا او می تواند به عنوان تنها خواهر رهبر، صرف نظر از عنوان خود، نقش مهمی در امور دولت ایفا کند.

همچنین در این انتخابات «جو یونگ وون» یک مقام ارشد حزب که سال گذشته در سفرهای میدانی اغلب کیم را همراهی می کرد به عضویت هیات رئیسه دفتر سیاسی ارتقا یافت، موقعیتی که فقط ۵ نفر در کره شمالی از جمله کیم عهده دار آن هستند. همزمان «پاک پونگ جو»  یکی از اعضای سابق هیات رئیسه، ظاهراً به دلیل سن بالا و خالی شدن زمینه برای فعالیت جوانان، از همه سمت های حزبی برکنار شد.

کارشناسان به خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی گفته اند که به نظر می رسد موقعیت مقامات اصلی درگیر در روابط کره شمالی با ایالات متحده آمریکا و امور بین کره ای در کنگره حزب تضعیف شده است.

«چوی سون خویی» معاون اول وزیر خارجه کره شمالی هم که در مذاکرات کره شمالی - آمریکا نقش زیادی داشت از عضویت کمیته مرکزی حزب به عضو علی البدل تنزل یافت، «ری سون گون» وزیر امور خارجه کره شمالی هم با رد گمانه زنی های قبلی در باره برکناری وی از سمت اصلی حزب، موقعیت خود را به عنوان عضوی علی البدل دفتر سیاسی حفظ کرد.

رهبر کره شمالی سه دیدار با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده داشته است، اما مذاکرات خلع سلاح هسته ای از زمان نشست بدون نتیجه هانوی در فوریه ۲۰۱۹، پیشرفت چندانی نداشته است.

در جلسه سه روز پیش کنگره، کیم ایالات متحده را به عنوان "اصلی ترین دشمن" کره شمالی توصیف کرد و قول داد زرادخانه هسته ای خود را تقویت کند، موضوعی که به نظر کارشناسان با هدف تحت فشار قرار دادن دولت جو بایدن صورت گرفته است.

اما در چین، "شی جین پینگ" رییس جمهوری این کشور هم انتخاب کیم جونگ اون به عنوان دبیرکل حزب کارگران این کشور را تبریک گفت.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =

سرخط اخبار جهان