محرومیت از خدمات حمایتی دولت در صورت اجاره مدارک هویتی

تهران - ایرنا - دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات گفت: افراد با اجاره دادن مدارک هویتی خود برای واردات تلفن همراه و کالاهای دیگر از امکانات حمایتی دولت محروم می‌شود.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا به نقل از مرکز اطلاع‌رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، «رضا باقری اصل» افزود: معدود افرادی هستند که هویت و کارت ملی خودشان را برای واردات تلفن همراه و غیره اجاره می‌دهند آنها از سبدهای حمایتی، بیمه رایگان درمان، دریافت وام و سایر حمایت‌های دولت محروم می‌شوند. در واقع این عده خود را از حمایت‌های اجتماعی محروم می‌کنند.

دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات با اشاره به دریافت اطلاعات افراد در سامانه جامع رفاه ایرانیان گفت: برای به روز بودن اطلاعات، ۵۰ پایگاه اطلاعاتی در سامانه رفاه ایرانیان ‌به یکدیگر متصل هستند.

وی با اشاره به دلایل پیشرفت شتابان تکنولوژی در سال‌های اخیر اظهار کرد: در سال‌های گذشته زیرساخت‌ها برای پیشرفت تکنولوژی در کشور ایجاد شد، بنابراین با شیوع بیماری کرونا و لزوم رعایت فاصله اجتماعی استفاده از تکنولوژی با توجه به وجود زیرساخت‌ها به سرعت در کشور فراگیر شده است.

دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات بیان کرد: در دولت دهم با تصویب قانون هدفمندی یارانه ها، اطلاعات مردم بر اساس خوداظهاری دریافت شد.

باقری اصل تصریح کرد: از سال ۹۲ به بعد با تجمیع اطلاعات ثبتی از دستگاه های مختلف، آزمون وسع سنجی انجام شد و ۲۰ میلیون نفر از لیست دریافت یارانه حذف شدند که این طرح با کمترین میزان شکایت مواجه شد زیرا اطلاعات افراد به روز و قابل دسترس خود آنها بود.

اتصال ۵۰ پایگاه اطلاعاتی

باقری اصل درباره سامانه جامع رفاه ایرانیان توضیح داد: این سامانه توسط وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی راه‌اندازی شده و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات دیتاهای آن را  ایجاد کرده‌ است. این سامانه در اعمال سیاست‌های حمایتی دولت موثر عمل می‌کند.

وی ادامه داد: ۵۰ پایگاه اطلاعاتی اعم از هویتی، مالی، تحصیلی و غیره بهم متصل هستند  و این اطلاعات را با استفاده از کدملی ارایه می‌کنند در این زمینه مردم به ۱۰ دهک و ۱۰۰ صدک تقسیم شده‌اند.

باقری اصل خاطرنشان کرد: ابزارهای توسعه این سامانه در حال حاضر تکمیل شده است تا پایان سال جاری داده‌ها به روز می‌شود و هر تغییری در خانوار ثبت خواهد شد.

وی ادامه داد: به عنوان مثال اگر به شخصی آسیبی وارد شود یا خانواده ای سرپرست خود را از دست دهد در این سامانه ثبت می‌شود و موجب تغییر در سطح خانوار می‌شود. البته حریم خصوصی در این زمینه رعایت شده است.

دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات توضیح داد: در این سامانه، اطلاعات پردازش شده وجود دارد به طوری که متوسط گردش بانکی ماهانه، قیمت خودرو بدون ذکر نام خودرو و غیره درج شده است.  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =

سرخط اخبار اقتصاد