تالاب کجی نمکزار نهبندان آبگیری شد

بیرجند - ایرنا - مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی گفت: با توجه به بارندگی‌ اخیر و آبگیری ۱۰ درصدی تالاب کجی نمکزار نهبندان شاهد میزبانی از پرندگان آبزی و کنار آبزی از مناطق سرد شمالی به این شهرستان هستیم.

حسن اکبری روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: مهاجرت پرندگان آبزی و کنار آبزی از مناطق سرد شمالی (سیبری) به سمت مناطق گرم جنوبی معمولا از اوایل پاییز آغاز می‌شود و تا اواسط اردیبهشت ماه طول می‌کشد مع در سطح آبگیرهای شهرستان قابل مشاهده هستند. 

وی گفت: یکی از این آبگیرها پناهگاه حیات وحش تالاب کجی نمکزار نهبندان با وسعت حدود ۲۲ هزار هکتار مکان امنی برای زمستان گذرانی و استراحت این پرندگان مهاجر است.

اکبری تصریح کرد: تالاب کجی یک تالاب فصلی است که آبگیری آن به ریزش باران و جوشش چشمه‌های کرانه تالاب بستگی دارد  و معمولا از اواسط پاییز آغاز که درحال حاضر پهنه آبی و مدت زمان آبی آن به دلیل کاهش بارندگی‌ها و همچنین برداشت بی‌رویه آب توسط چاه موتورهای اطراف تالاب کاهش چشمگیری داشته است.

وی اظهار داشت: طی بارندگی‌های اخیر حدود ۱۰ درصد از سطح تالاب آبگیری شده و ما شاهد فرود پرندگانی نظیر مرغابی سر سبز، خودکا، حواصیل خاکستری و اگرت در این تالاب هستیم و انتظار می‌رود درصورت تداوم بارندگی‌ها وآبگیری تالاب شاهد حضور پرندگانی نظیر فلامینگو، کاکایی، پرستوی دریایی،چنگر، باکلان، کفچه نوک، فالاروپ، سلیم طوقی و آبیا در این تالاب باشیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی یادآور شد:  لایروبی رودخانه‌ها، اجرای پروژه قرق و آموزش جوامع محلی  از جمله اقدامات این اداره کل برای احیا وحفظ تالاب است.

تالاب کجی نمکزار در ادوار گذشته یکی از تالاب‌های دایمی ایران بوده است و پرندگان مهاجر در تمام فصول در این منطقه حضور داشته‌اند اما با گذر زمان و خشکسالی‌های به وجود آمده این تالاب به صورت فصلی آبگیری می‌شود.

پناهگاه حیات وحش تالاب کجی نمکزار با ۲۲ هزار هکتار شامل تالاب و محدوده جنگلی است که در ۷۵ کیلومتری شهر نهبندان و در حاشیه جاده ارتباطی بیرجند - زاهدان قرار دارد.

گز و تاغ نیز از گیاهان این تالاب است و زاغ بور، هوبره، عقاب طلایی، پرستو، کبک و کلاغ سیاه نیز از پرندگان بومی و روباه، خرگوش، پامسواکی کوچک و موش خانگی هم از پستانداران موجود در تالاب کجی نمکزار شهرستان نهبندان محسوب می‌شود.

نهبندان مرکز این شهرستان در ۲۰۰ کیلومتری جنوب بیرجند مرکز خراسان جنوبی قرار دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =

سرخط اخبار استان‌ها