حضور ایران در سوریه به ایجاد توازن علیه اسراییل کمک کرده است

تهران - ایرنا - یک کارشناس ارشد روابط بین الملل با اشاره به دعوت رسمی دولت سوریه و حضور مستشاری جمهوری اسلامی ایران در این کشور ، نوشت که این حضور به توازن منطقه ای به ویژه در مقابله با رژیم صهیونیستی کمک کرده است .

به گزارش روز سه شنبه ایرنا خانم دکتر حسناء نصر الحسین در روزنامه اینترنتی رای الیوم نوشت : سوریه با حفظ حضور ایران در خط تماس و برخورد با دشمن صهیونیستی پیش بینی ها درباره قطع ارتباط با محور مقاومت را با شکست مواجه کرد و معادلات بازدارندگی دربرابر صهیونیست ها را تقویت کرد.

او در مقاله خود نوشت :
سال های جنگ علیه دولت سوریه و ایستادگی جمهوری اسلامی ایران در کنار دولت سوریه ثابت کرده است، رهبری سوریه در تدوین روابط خارجی خود دیدگاهی واضح و راهبردی دقیق داشته است که نتیجه آن حمایت ایران از سوریه در جنگ با تروریسم شد. این مسئله درباره رابطه با روسیه نیز صدق می کند کشوری که به میزان زیادی به سوریه در جنگ علیه تروریسم آمریکایی-صهیونیستی کمک کرد.
اصول ثابت دمشق در خصوص مسائل مربوط به امت عربی و نقش آن در درگیری اعراب و اسراییل باعث شد جایگاه مرکزی را در محور مقاومت داشته باشد و این مسئله باعث ناراحتی دولت آمریکا و رژیم صهیونیستی شده است که در راستای براندازی حکومت سوریه تلاش می کنند.
دولت سوریه از اصول خود دست برنخواهد داشت و این مسئله مورد پذیرش آمریکا و رژیم صهیونیستی نیست. از این رو آنها برای منصرف کردن سوریه از حمایت خود از محور مقاومت یک دهه است که به این کشور حمله کرده اند اما سوریه نیز با کمک متحدان خود در برابر نقشه های آمریکا و اسرائیل پیروز شده و حضور متحدان سوریه در جغرافیای این کشور را تبدیل به عامل نگرانی سران رژیم صهیونیستی کرده است.
از این رو دائما می شنویم آنها خواستار خروج ایران و حزب الله از سوریه هستند و برای قطع ارتباط سوریه با این محور انواع پیشنهادهای وسوسه انگیز ارائه می دهند.زیرا این محور را خطر واقعی برای اشغالگری خود در فلسطین،جولان و دیگر کشورهای عربی می بینند.با این وجود دولت سوریه در طول سال های گذشته اعلام کرده است از اصول خود کوتاه نخواهد آمد. 
برجسته ترین این پیشنهادها پیشنهاد فرستاده عربستان برای رئیس جمهور اسد بود که در مقابل حضور مادام العمر اسد در قدرت و سرمایه گذاری میلیاردها دلار عربستان برای بازسازی سوریه خواستار خروج ایران از این کشور شده بود؛اما این پیشنهاد از سوی اسد پذیرفته نشد.

در برابر معادلات بازدارندگی ترسیم شده از سوی آمریکا و اسرائیل رهبری سوریه از اهمیت تصمیم گیری های راهبردی خود در خصوص حضور ایران و تبدیل این حضور به روند بازدارندگی نه فقط از طریق اجازه  برای ادامه این حضور بلکه از طریق چینش و استقرار دوباره آن آگاه است به گونه ای که نگرانی اسرائیل را افزایش دهد و عرصه جدیدی را تحمیل کند که چالش های امنیتی و موجودیتی این رژیم را دو برابر می کند.
 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =

سرخط اخبار جهان