روسیه: سفر پمپئو به جولان تحقیر قوانین بین المللی است

مسکو - ایرنا - ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه سفر مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا به سرزمین های اشغالی جولان نشانه ای از رفتار تحقیر آمیز واشنگتن با قوانین بین المللی خواند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، زاخارووا امروز (جمعه) در نشست خبری هفتگی در وزارت امور خارجه روسیه، در مورد سفر پمپئو به ارتفاعات اشغالی جولان توسط رژیم صهیونیستی گفت: ما این سفر را نشانه دیگری از رفتار تحقیرامیز آمریکا به اصول قانونی بین المللی برای حل مسائل خاورمیانه می دانیم. 

وی ادامه داد: تلاش های دولت آمریکا برای مشروعیت بخشیدن به حضور غیرقانونی اسراییل، با منشور سازمان ملل و قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل مغایرت دارد. 

زاخارووا گفت: ما بر موضع اصولی روسیه در مورد ساخت و ساز غیرقانونی اسراییل در اراضی تصرف شده در سال 1967 را مورد تاکید قرار می دهیم. 

سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: بر این باوریم که این گونه اقدامات مانع تلاش های برای ازسرگیری روند مذاکرات می شود که برای حل و فصل عادلانه و پایدار و جامع مسائل منطقه خاورمیانه می شود. 

پمپئو در اقدامی بی‌سابقه که نقض تمام قوانین و کنوانسیون‌های بین‌المللی است، به عنوان نخستین وزیر امورخارجه آمریکا و از زمان اشغال بلندی‌های جولان در سال ۱۹۶۷ به این منطقه سفر کرد و ادعا کرد: این منطقه برای همیشه سرزمین اسرائیل است.

وی در بدو ورود به منطقه اشغالی جولان سوریه مدعی شد: این منطقه برای همیشه سرزمین اسرائیل است.

پمپئو اسفندماه ۹۸ نیز از حذف واژه «اشغالی» برای بلندی‌های جولان سوریه در گزارش سالانه حقوق بشر این کشور حمایت کرده بود.

این نخستین سفر یک وزیر امورخارجه آمریکا به منطقه جولان سوریه از سال ۱۹۶۷ میلادی است.

منطقه جولان اشغالی سوریه در جریان جنگ شش روزه اعراب و اسرائیل به اشغال رژیم صهیونیستی درآمد.

واسیلی نبنزیا نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد چهارشنبه شب گفت که مسکو سفر "مایک پمپئو" وزیر امورخارجه آمریکا به جولان اشغالی سوریه را یک اقدام تحریک‌آمیز می‌داند.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک روسیه، نبنزیا که در نشست شورای امنیت سازمان ملل سخن می‌گفت، افزود: ما از حفظ یکپارچی سوریه حمایت می‌کنیم و به حاکمیت ارضی این کشور احترام می‌گذاریم و خواهان کنارگذاشتن طرح‌هایی هستیم که خواهان تجزیه این کشور و طولانی‌ترشدن جنگ در آن است.

وی افزود: این مسأله مخصوص شرق یا غرب سوریه از جمله منطقه جولان اشغالی نیست. ما سفر مسؤول بلندپایه آمریکایی به آنجا را تحریک‌آمیز می‌دانیم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =

سرخط اخبار جهان