هیچ رانتی در ارایه تسهیلات به هنرمندان خوزستان وجود ندارد

 اهواز- ایرنا – مدیر کل  فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان  در پی انتشار پیامی در فضای مجازی مبنی بر وجود رانت در ارایه تسهیلات به هنرمندان  از سوی این اداره کل با رد این مدعا، ازسازمان‌های نظارتی و سازمان بازرسی استان دعوت کرد تمام پرونده های تسهیلات مربوط به هنرمندان استان را بررسی و در صورت مشاهده هر گونه تخلفی آن را اعلام نمایند.

روز گذشته پیامی  با موضوع اعتراض برخی هنرمندان  نسبت به  چگونگی توزیع  تسهیلات و پرداخت وام مشاغل خانگی میان هنرمندان استان خوزستان منتشر شد، نگارندگان این پیام مدعی بودند که در این حوزه رانتی از سوی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی وجود دارد  و از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خواستار پیگیری این موضوع توسط محمد جوروند، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان شدند.

محمد جوروند روز پنجشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا درباره چگونگی توزیع این تسهیلات اظهار داشت: از  سازمان‌های نظارتی و سازمان بازرسی استان دعوت می‌کنیم تمامی پرونده های تسهیلات مربوط به هنرمندان استان را به صورت دقیق و تک تک بررسی کنند تا مشخص شود آیا اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی  مانع دریافت وام توسط هیچ یک از هنرمندان شده یا این که به کسی رانت خاصی داده یا خیر؟

وی  با تاکید بر این که اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هیچگونه دخالتی در معرفی هنرمندان  برای دریافت تسهیلات ندارد توضیح داد:  هر کسی پرونده  و مدارک لازم  برای دریافت تسهیلات را ارایه دهد قطعا می‌تواند وام دریافت کند اما اگر هنرمندی پرونده و مدارک ناقصی دارد قطعا اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز نمی تواند برای او کاری کند.

مدیر کل  فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان  تاکید کرد:  اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان پولی در اختیار ندارد  بلکه تسهیلات مختلف به ما اعلام می شود و  ما نیز آن ها را به هنرمندان اعلام می‌کنیم و در حال حاضر نیز اداره کل ارشاد اسلامی  اعلام می‌کند هر هنرمندی قصد دریافت تسهیلات  دارد به اداره کل ارشاد خوزستان مراجعه کند.

وی  بیان کرد:  پیامی که در فضای مجازی منتشر شده از طرف یک هنرمند است که ۲ هفته قبل معاون هنری سینمایی اداره کل ارشاد اسلامی خوزستان با وی تماس گرفت و  از او خواست برای دریافت وام مدارک خود را بیاورد اما این هنرمند ۱۰ روز پس از آن تماس با مدارک ناقص به اداره کل مراجعه می کند که لیست نخست هنرمندانی که پرونده آن‌ها تکمیل بود ارسال شد و قرار بود وی را در لیست دوم جای داده شود.

جوروند تاکید کرد: ما پرونده همه هنرمندانی که مراجعه می کنند به صورت لیست آماده میکنیم و برای طی شدن روند مراحل دریافت وام به بانکها ارسال میکنیم.

وی توضیح داد: سه دسته وام شامل  وام مشاغل خانگی، وام مشاغل آسیب دیده از کرونا و وام تحفه (سامانه تسهیلات حمایتی فرهنگ و هنر) برای هنرمندان در نظر گرفته شده است که تاکنون در زمینه وام مشاغل اسیب دیده از کرونا استان خوزستان جزو چهار استان کشور  بوده است.

مدیر کل  فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان  بیان کرد: ۱۹ طرح پشتیبان به مبلغ ۱۷ میلیارد ریال برای اشتغال‌زایی ۵۳ نفر به اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی  ارسال شده که  هر ۱۹ طرح مورد موافقت قرار گرفتند و ۱۴ میلیارد ریال آن تصویب شده است، در حال حاضر همه ۱۹  طرح  به بانک معرفی شدند که تا این لحظه نیز سه میلیارد و۴۰۰ میلیون ریال وام پرداخت شده است.

وی گفت: در سامانه تسهیلات حمایتی فرهنگ و هنر  یا همان تحفه سه طرح برای حمایت فعالیت هنرمندان و اشتغال‌زایی برای ۲۵ نفر به مبلغ ۲۸ میلیارد ریال  به بانک ارسال شد.

جوروند گفت: در زمینه صندوق کارآفرینی امید نیز۷۴ میلیارد ریال تسهیلات با نرخ ۴ درصد  به ما  تخصیص  داده شده است که از همه  هنرمندانی که خواستار دریافت این وام هستند دعوت می‌کنیم  برای دریافت آن به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مراجعه کنند.

وی بیان کرد: سال گذشته همین شخص منتشر کننده این پیام اعتراضی در فضای مجازی، از طریق بنیاد فارابی تهران وام اعطا شد  اما وی قادر به پرداخت اقساط خود نبوده است و از ما خواسته با بانک  صحبت کنیم و برای او استمهال کنیم که  بنده شخصا با رییس بنیاد فارابی تهران تماس گرفتم  و پس از رفع مشکل  نامه امهال وام برای او گرفته شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =