۲۳ شهریور ۱۳۹۹، ۹:۳۸
کد خبرنگار: 1261
کد خبر: 84036765
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

مذاکرات دوحه زیر سایه تشدید جنگ در افغانستان

۲۳ شهریور ۱۳۹۹، ۹:۳۸
کد خبر: 84036765
مذاکرات دوحه زیر سایه تشدید جنگ در افغانستان

کابل - ایرنا - منابع خبری گزارش دادند: همزمان با آغاز مذاکرات صلح بین افغانستانی ها، جنگ در مناطق مختلف این کشور تشدید شده و اخبار منتشره از دوحه نیز حاکی از فضای بی‌اعتمادی بین مذاکره کنندگان هیات دولت و طالبان است، اما با این وجود بسیاری از شخصیت های داخلی و خارجی افغانستان امیدوارند مذاکرات صلح نتایج مطلوبی برای آینده این کشور داشته باشد.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، وزارت دفاع افغانستان اعلام کرد: گروه طالبان در ۲۴ ساعت گذشته در ۱۸ استان این کشور حملاتی را  علیه نیروهای دولتی انجام داده است که درپی آن تلفات مهمی به  دو طرف جنگ وارد شده است.

وزارت دفاع افغانستان با انتشار اطلاعیه ای در این زمینه گزارش داد:  فاریاب، بلخ، جوزجان، غور، بادغیس، هرات ، غزنی، ارزگان و برخی دیگر از استانهای این کشور در شبانه روز گذشته شاهد درگیری های شدید بوده است.

طبق این گزارش،" اگرچه این حملات تلفاتی به دو طرف وارد کرده است اما در صحنه جنگ و مناطق جنگی تغییراتی بوجود نیامده و طالبان پس از حملات خود با مقاومت نیروهای دولتی مواجه شده و مجبور به عقب نشینی شده است."

برخی رسانه‌های افغانستان نیز دراین زمینه گزارش دادند: طالبان شنبه شب گذشته ۱۳ نفر سرباز دولتی را در استان لوگر سربریده اند و در استان قندهار نیز ۱۲ نفر جنگجوی طالبان در نبرد با نیروهای دولتی کشته شده‌اند.

این رسانه ها همچنین از دوحه پایتخت قطر نیز  خبردادند: پس از نشست اولیه با حضور مقام های خارجی و سخنرانی مقام های دو طرف جنگ، بعد از ظهر روز شنبه هیأت دولتی و طالبان نشستی برگزار کرده و در آن گروه تماس ایجاد کردند تا برنامه‌های مذاکرات آتی صلح را هماهنگ کنند.

طلوع نیوز به نقل از «زلمی خلیل‌زاد» فرستاده ویژه وزارت امور خارجه آمریکا که در نشست قطر حضور یافته بود گزارش داد: فضای بی ‌اعتمادی بین هیأت‌های مذاکره کننده دولت و طالبان احساس می شود.

وی نیز مانند دیگر مقام های خارجی گفت: با وجود مشاهده فضای بی اعتمادی رسیدن به صلح ناممکن نیست . خلیل زاد از دو طرف خواسته است تا هر چه زودتر مذاکرات را آغاز کنند چرا که این فرصت را تاریخی می داند و نباید از دست برود .

به گفته وی مهمترین خواسته آمریکا از دو طرف این است که نباید آمریکا در آینده از سوی افغانستان تهدید شود.

فرستاده آمریکا گفت: اگر تا آوریل سال آینده شرایط صلح تکمیل شود، آمریکا جدول زمانی خروج کامل نیروهایش را اجرا می کند.

به گفته وی، برای ادامه کمک‌های آمریکا به افغانستان پس از توافق احتمالی صلح، چک سفید وجود ندارد و این کمک‌ها به تصمیم‌ مذاکرات میان افغانها وابسته خواهد بود.

اما درکابل با وجود امیدواری‌ها برای تأمین صلح و ثبات از نبود ابتکار عمل بدست هیأت‌های مذاکره کننده طالبان و دولت افغانستان نیز ابراز نگرانی شده است.

«عبدالحی خطیبی» یکی از آگاهان سیاسی افغانستان به خبرگزاری «آوا» گفت: از اوضاع نشست دیروز در دوحه استنباط می شود که ابتکار عمل باز هم در دست بیگانه ها است.

 خطیبی افزود: هرچند دولت افغانستان در این مدت سعی و تلاش زیاد کرد تا مالکیت و رهبری گفت‌وگوها را در دست گیرد اما این تلاشها آنگونه که باید نتیجه نداده است.

خطیبی تاکید کرد: متاسفانه افغانها همیشه قربانی منافع بیرونی‌ها بوده و حلقات بیگانه همواره مردم را متفرق ساخته و جنگهای طولانی مدت و خانمان سوز را بر آنها تحمیل کرده است.

«محمدموسی فریور» حقوقدان و سیاستمدار افغان هم دراین زمینه گفت: بهتر است بنای کار را بر خوشبینی بگذاریم و گفت‌وگوهایی را که قرار است در روزهای آینده شروع شود، به فال نیک بگیریم. اما درعین حال شکی نیست که در پشت پرده خارجی‌ها برای حفظ منافع خود تلاش می کنند.

مذاکرات بین افغانستانی صلح پس از چند ماه تأخیر روز گذشته در دوحه پایتخت قطر آغاز بکار کرد و براساس گزارش‌ها قرار است مذاکرات رسمی روی موضوعات اصلی صلح روز سه شبنه آغاز شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha