۶ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۱۷:۰۹
کد خبرنگار: 2583
کد خبر: 84019017
۲ نفر

برچسب‌ها

انگلیس به کشورهای ناقض حقوق بشر آموزش نظامی می‌دهد

لندن – ایرنا – یک نشریه انگلیسی فاش کرد که دولت لندن در حال کمک به آموزش نظامی ۱۷ کشوری است که در فهرست ناقضان حقوق بشر وزارت امور خارجه انگلیس قرار دارند.

فهرست یادشده، کشورهایی را نشان می‌دهد که دولت انگلیس «به‌طور خاص نسبت به مسائل حقوق بشری در مورد آن‌ها نگرانی دارد.»

به گزارش نشریه ایندیپندنت، وزارت دفاع انگلیس به تازگی پذیرفته که نیروهای مسلح این کشور در سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰ به کشورهایی خدمات آموزش نظامی داده  اند که در فهرست ناقضان حقوق بشر وزارت امور خارجه قرار دارند. 

این کشورها عبارتند از افغانستان، بحرین، بنگلادش، چین، کلمبیا، مصر، عراق، اسرائیل، مالدیو، پاکستان، عربستان سعودی، سومالی، سریلانکا، سودان، ترکمنستان، ازبکستان و زیمباوه.

بر اساس این گزارش، انگلیس برای سربازان بحرین دوره‌های آموزشی تک‌تیراندازی گذاشت که باعث سرکوب ناآرامی‌های صلح‌آمیز سال ۲۰۱۸ شد و تمام نیروهای مخالف حکومت را حذف کرد.

ارتش انگلیس همچنین به نیروهای عربستان سعودی، استفاده از جت جنگی و تجهیزات تاکتیکی را در حالی آموزش داده که این کشور در بمباران هوایی یمن دخالت داشته و به گفته سازمان ملل و سازمان‌های امداد یک فاجعه انسانی عظیم به بار آورده است.

علاوه بر این انگلیس از زمان آغاز جنگ یمن مجوز فروش حدود ۶ میلیارد پوند سلاح به عربستان سعودی را صادر کرده است.  بر اثر این تجاوز تاکنون هزاران یمنی کشته شده و بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، قحطی در این کشور به بزرگ‌ترین فاجعه انسانی در جهان تبدیل شده است.

«بن والاس» وزیر دفاع انگلیس وعده داده که سیاست دولت لندن در این زمینه را بازنگری خواهد کرد.

در همین حال «اندرو اسمیت» سخنگوی پویش مبارزه با تجارت اسلحه در انگلیس به نشریه ایندیپندنت گفت: «وضعیت حقوق بشر در بسیاری از این کشورها هولناک است و خیلی از آن‌ها سابقه اقدامات وحشیانه و تجاوز بین‌المللی دارند.»

وی افزود: «انگلیس با آموزش و همکاری با حاکمان ستمگر، دیکتاتور و ناقضان حقوق بشر خودش را در جنایاتی که این کشورها مرتکب می‌شوند شریک می‌کند.»

این فعال حقوق بشری ادامه داد: «دولت انگلیس مدت مدیدی است که از اهمیت حقوق بشر و دموکراسی سخن می‌گوید درحالی‌که خودش به تجهیز، حمایت و تقویت رژیم‌های اقتدارگرا در سراسر جهان مشغول بوده است.»

وی گفت «باید به این دورویی پایان داد و معلوم کرد انگلیس به کدام نیروها آموزش نظامی داده و کدام‌یک از این کشورها مرتکب نقض حقوق بشر شده‌اند.»

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =